Zarządzanie gospodarstwem może być prostsze

Download PDF

Rolnik to obecnie zawód wymagający ogromnego doświadczenia i wiedzy. Przestrzeganie odpowiednich terminów agrotechnicznych, odpowiednich dawek nawozów i środków ochrony roślin, planowanie płodozmianu, prowadzenie kartoteki pól, nadzór stanów magazynowych – to wszystko wymaga uporządkowania i zapisania, aby umożliwić łatwy dostęp do danych. Można to robić w zeszycie, a można znacznie prościej – za pomocą specjalistycznego oprogramowania ułatwiającego zarządzanie gospodarstwem.

O to, jakie w praktyce korzyści przynosi oprogramowanie do zarządzania gospodarstwem, zapytaliśmy Wojciecha Pytlewskiego – właściciela 65-hektarowego gospodarstwa w Gębarzowie k. Skaryszewa.

Rolnik do niedawna nie prowadził szczegółowej kartoteki pól, gdyż, jak mówi, z uwagi na ogromną ilość danych nie jest to możliwe. By to zmienić, znalazł w internecie aplikację Vitalfields. To narzędzie znacznie ułatwiło codzienne zarządzanie gospodarstwem.

– Tu pewne wpisy można kumulować, wprowadzać jako jeden wpis na kilku polach. Nie wyobrażam sobie żeby na każdym polu osobno trzeba było to wpisywać – podkreśla rolnik.

Prosta obsługa systemu

Aplikacja jest przyjazna w użytkowaniu. Z uwagi na mnogość funkcji wymaga odrobiny wprawy, lecz jeżeli się z niej korzysta na bieżąco, jest znacznym ułatwieniem.

Aplikacja w komórce służy mi głównie do bieżącego sprawdzania potrzebnych informacji. Wpisy najlepiej robić przez komputer

Wojciech Pytlewski

– Najistotniejsza rzecz to wpisywanie wszystkich zabiegów wykonywanych na polach. Mogę wejść w aplikację i sprawdzić kiedy co robiłem, jaki materiał został zużyty itd. – mówi Wojciech Pytlewski. Rolnik zwraca uwagę, że znaczna część danych jest uzupełniana w sposób automatyczny. Przykładowo, aplikacja nadzoruje stany magazynowe – oczywiście trzeba na magazyn przyjmować każdą dostawę. Jeżeli się wpisze, to ona już tam jest. Później jeżeli robię jakikolwiek wpis, np. sianie zboża, nawozu czy oprysk, system automatycznie zdejmuje to ze stanu magazynowego.

Dostęp z komputera i ze smartfona

Zarządzanie gospodarstwem może być prostsze

Różnorodne filtry pozwalają na łatwe wyszukiwanie interesujących nas danych

System Vitalfields jest dostępny zarówno w przeglądarce internetowej komputera, jak i za pomocą aplikacji mobilnej. Obie wersje mają swoje zalety, które rolnik wykorzystuje w codziennej pracy:

Do wprowadzania danych bardziej poręczny jest komputer bo w komputerze można wpisać dużo więcej danych. Na telefonie można wprowadzić bardziej ogólne rzeczy, które trzeba później uszczegółowić w komputerze  – podsumowuje Wojciech Pytlewski. Aplikacja mobilna służy mu głównie do podglądu danych – jeżeli chcę sprawdzić jakieś wpisy, co kiedy było robione w polu – mam wszystko pod ręką.

Zarządzanie gospodarstwem – mapy pól

­– Obrysy pól robi się na podstawie zdjęć satelitarnych. Trzeba wprowadzić je w komputerze ręcznie. To jest najwygodniejsze bo nie zawsze granice ewidencyjne działek pokrywają się z rzeczywistymi granicami pola. Na zdjęciach widać to dokładnie ­– mówi pan Wojciech, pokazując na ekranie smartfona mapę swojego gospodarstwa, wraz z polami zaznaczonymi w odpowiednich kolorach, w zależności od rodzaju uprawy. Dokładne zdjęcia satelitarne, o wysokiej rozdzielczości, pomagają z dużą precyzją nanieść granice pól. ­– Zdjęcia satelitarne są w miarę aktualne, np. sprzed dwóch lat – dodaje gospodarz.

rolnik z tabletem

Aplikacja mobilna pozwala na łatwy dostęp do wszystkich potrzebnych danych na temat gospodarstwa.

Choć funkcja związana z wprowadzaniem międzyplonów jest dostępna, rolnik z niej nie korzysta: – na razie nie korzystałem bo nie robię czegoś takiego. Jest tylko plon główny. – Używa natomiast innej funkcjonalności, którą sobie chwali. Dotyczy ona wielokrotnego plonu z jednego pola: – na przykład pierwszy pokos na łąkach trawy skoszę i później będę siał kukurydzę na ziarno z niskim FAO na tej samej działce. Jest tam taka możliwość, żeby otworzyć dwukrotny zbiór na jednym polu – wyjaśnia Wojciech Pytlewski.

Planowanie upraw

Jeżeli chodzi o planowanie zmianowania na podstawie historii zasiewów, narzędzie może być bardzo pomocne, zwłaszcza w przypadku bardziej skomplikowanego zmianowania: – zależy jaką kto ma strukturę gospodarstwa. Ja mam to na tyle prosto zrobione, że są tylko trzy rośliny uprawne: trawa, zboże (pszenżyto) i kukurydza. Łąki są trwałe, utrzymują się ok. 5 lat, a zmieniam co roku pszenżyto z kukurydzą. Nie ma sensu układać jakiegoś harmonogramu, bo to praktycznie samo z siebie wynika.

Jeżeli czegoś nie pamiętam to sięgam albo do telefonu, albo do komputera, i to wszystko tam powinno być

Wojciech Pytlewski

Skupienie informacji w jednym miejscu przydaje się m.in. przy planowaniu struktury zasiewów. Rolnik podkreśla, że aplikacja, choć funkcjonuje od niedawna, jest sukcesywnie rozwijana. Liczy na rozwój sekcji kalendarz, pozwalającej na planowanie zabiegów, dawek środków ochrony roślin i nawozów oraz zmianowania (jest ona obecnie wdrażana). Wojciech Pytlewski uważa, że producent jest otwarty na wszelkie zgłaszane przez niego uwagi dotyczące oprogramowania.

Co daje elektroniczny system zarządzania?

monitoring upraw przez smartfon

Poszczególne uprawy są zaznaczone odrębnymi kolorami.

Podsumowując korzyści, które daje oprogramowanie Vitalfields w gospodarstwie, Wojciech Pytlewski zwraca uwagę przede wszystkim na dobry dostęp do informacji oraz precyzyjną analizę kosztów:

Mam przejrzystość tego co robię. Ten program, jeżeli się odpowiednio skalibruje i powpisuje odpowiednie dane, oblicza koszt produkcji np. zboża, kukurydzy czy trawy. Myślę, że to jest najlepszy obraz tego, ile mnie kosztuje jednostka plonu w przeliczeniu na złotówki. Jeżeli ja rzeczywiste dane wpisuję z przyjęciem na magazyn i później z zabiegów, które są robione, to myślę, że to jest rzeczywisty obraz tych kosztów na jednostkę. Uważam, że to najważniejsza rzecz.

Zapytany o koszt użytkowania aplikacji, rolnik odpowiada, że w ubiegłym roku płacił 5 zł/ha, w tym roku zaś 3 zł/ha.

– To nie są wygórowane pieniądze, a jeżeli to będzie już tak naprawdę super działać, to ja jestem skłonny zapłacić dużo więcej żeby móc korzystać z tego w pełni.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że do powierzchni 40 ha aplikacja jest dostępna bezpłatnie.

Więcej informacji o Vitalfields znajdziesz na: www.vitalfields.com/pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o