ARiMR informuje: restrukturyzacja małych gospodarstw ruszyła

Dwa miesiące czasu mają rolnicy na złożenie wniosku o dofinansowanie swojego gospodarstwa. Nabór ruszył 16 maja i potrwa do 14 lipca br. Jak podaje ARiMR, restrukturyzacja małych gospodarstw jest szansą dla rolników planujących usprawnić działalność rolniczą lub przygotować do sprzedaży wytwarzane przez siebie produkty rolne.

Rolnicy ubiegający się o bezzwrotną pomoc na restrukturyzację swojego gospodarstwa nie muszą być ubezpieczeni w KRUS i mogą być dwuzawodowcami. Musi być jednak spełniony podstawowy warunek: co najmniej 25 proc. dochodów lub przychodów osiąganych przez zainteresowanego powinno pochodzić z działalności rolniczej.

ARiMR – restrukturyzacja małych gospodarstw – warunki

Jak już wspomniano premia przyznawana jest na operację obejmującą restrukturyzację gospodarstwa w zakresie produkcji żywności, nieżywnościowych produktów rolnych lub przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie. Zmiany dokonywane przez rolnika polegają przede wszystkim na przeprowadzeniu inwestycji w środki trwałe. Co więcej premię można wykorzystać na udział w szkoleniach, zorganizowanych formach współpracy producentów rolnych, korzystanie z usług doradczych lub realizację działań niezbędnych do przeprowadzenia restrukturyzacji gospodarstwa.

Co ważniejsze celem restrukturyzacji jest poprawa konkurencyjności i zwiększenie rentowności gospodarstwa doprowadzająca do wzrostu wielkości ekonomicznej. Warunkiem powodzenia jest osiągnięcie wielkości ekonomicznej do poziomu co najmniej 10 tys. euro. Jednocześnie oczekuje się wzrostu ekonomicznego minimum o 20% w stosunku do wielkości wyjściowej. Jak widać przeprowadzana przez ARiMR restrukturyzacja małych gospodarstw dotyczy tylko tych o małej dochodowości.

Dofinansowanie do małych gospodarstw, czyli restrukturyzacja

Rolnik starający się o uzyskanie bezzwrotnej premii finansowanej z budżetu PROW 2014 – 2020 otrzymuje ją jeśli spełnia określone wymagania. Po pierwsze gospodarz jest posiadaczem samoistnym lub zależnym gospodarstwa rolnego. Gospodarstwo musi obejmować co najmniej 1 ha gruntów ornych, sadów, łąk trwałych, pastwisk trwałych, gruntów rolnych zabudowanych, gruntów pod stawami lub gruntów pod rowami. Może też być właścicielem nieruchomości służącej do prowadzenia produkcji w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Warunkiem jest, aby jej wielkość ekonomiczna nie przekraczała 13 tys. euro.

Po drugie jest pełnoletni i przedłożył biznesplan dotyczący rozwoju gospodarstwa oraz zobowiązał się do jego realizacji. Wreszcie w gospodarstwie, którego jest posiadaczem, prowadzi w celach zarobkowych, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej. Nie wlicza się tu chowu i hodowli ryb. Na dodatek jego dochody z rolnictwa – stanowią co najmniej 25% jego wszystkich dochodów.

ARiMR – restrukturyzacja małych gospodarstw 2022

Niestety nie wszyscy rolnicy, mimo spełnienia warunków, mogą ubiegać się o bezzwrotną pomoc. Przepisy wykluczają gospodarzy, którzy korzystali w przeszłości z następujących mechanizmów:

 • Ułatwianie startu młodym rolnikom,
 • Modernizacja gospodarstw rolnych,
 • Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej,
 • Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętych PROW 2007-2013,
  oraz
 • Modernizacja gospodarstw rolnych,
 • Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej,
 • Premie dla młodych rolników” w ramach PROW 2014-2020.

ARiMR – restrukturyzacja małych gospodarstw, wysokość pomocy

Rolnicy zakwalifikowani do udziału w programie ARiMR – restrukturyzacja małych gospodarstw otrzymują premię w wysokości 60 tys. zł. Nie może ona być jednak większa niż równowartość 15 tys. euro. Należy pamiętać że jest ona płatna w II ratach. Jak podaje Agencja płatność przebiega następująco:

 • I rata – 80% całkowitej wartości pomocy, ale nie więcej niż 48 tys. zł. Wniosek o płatność I raty składa się w terminie 6 miesięcy od dnia doręczenia decyzji o przyznaniu pomocy;
 • II rata – 20% całkowitej wartości pomocy, ale nie więcej niż 12 tys. zł. Wniosek o płatność II raty składa się po realizacji biznesplanu, jednak nie później niż do dnia upływu 3 lat od dnia wypłaty pierwszej raty pomocy i nie później niż do dnia 31 sierpnia 2025 r.

60 tys. dla małych gospodarstw 2022. Podsumowanie

Działanie realizowane przez ARiMR – restrukturyzacja małych gospodarstw przyznaje się na dane gospodarstwo tylko raz. W przypadku małżonków premię przyznaje się wyłącznie jednemu z nich, co do którego współmałżonek wyraził pisemną zgodę. Nie zależy to od tego, czy posiadają wspólne, czy odrębne gospodarstwa rolne. Krótko mówiąc dla gospodarstw o niskiej dochodowości bezzwrotna premia może być bodźcem do ich rozwoju.

Czytaj także: Rolnictwo ekologiczne – dopłaty stymulujące produkcję

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 29

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
 1. Avatar Paweł pisze:

  Jak to prosto napisane tylko czemu jak się już zacznie to wszystko pod górkę i zawsze czegoś brakuje. Dostałem ale co nerwów zjadłem to już moje. Pozdrawiam serdecznie i życzę dużej przyznawalności .

 2. Avatar Vario pisze:

  W zasięgu ręki.. nie sprawiedliwe jest to że wykluczają beneficjentów np.”młodego rolnika „