ASF: odstrzał dzików a ubój świń

ASF: odstrzał dzików a ubój świń

Ministerstwo przygotowało nowe rozporządzenie mające ułatwić hodowcom trzody walkę z ASF. Czego dokument dotyczy?

Rolnicy, których gospodarstwa znajdują się na terenie objętym sanitarnym odstrzałem dzików w związku z ASF, będą mogli ubijać świnie na użytek własny!

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt rozporządzenia, które zezwoli na ubój świń na użytek własny w gospodarstwach położonych na terenie objętym zarządzeniem odstrzału sanitarnego dzików. Obszar kraju objęty odstrzałem dzików wynika z przygotowanej w lipcu 2015 r. przez Europejski Urząd do Spraw Bezpieczeństwa Żywności Strategii ws. ASF dla wschodniej części UE. Zakłada się zmniejszenie populacji dzików do 0,5 osobnika na 1 km2.

To dobra wiadomość dla rolników, gdyż na planowanym obszarze w pasie o szerokości 50 km od wschodniej granicy kraju i od granicy terenu, gdzie stwierdzono ASF, jak wynika z danych ARiMR, znajduje się prawie 14 tys. stad, w których utrzymywane jest ponad 727 tys. świń!

Pasożyty zewnętrzne świń i ich zwalczanie

Pasożyty zewnętrzne świń przenoszą drobnoustroje chorobotwórcze bądź są żywicielami pośrednimi dla innych pasożytów i prowadzą do strat.

8 marca 2018

Ceny żywca wieprzowego coraz niższe: rolnicy chcą interwencji ministerstwa

ASF się rozprzestrzenia, eksport wieprzowiny spada, a polskie zakłady mięsne skupiają się na imporcie surowca z innych państw UE.

16 marca 2018

Afrykański pomór świń atakuje ze zdwojoną mocą

Rozprzestrzenianie się w Polsce afrykańskiego pomoru świń naraziło hodowców na ogromne straty. Wielu rolników znalazło się na skraju bankructwa.

18 marca 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij