BASF podsumowuje rok w rolnictwie

BASF podsumowuje rok w rolnictwie

Grudzień to czas podsumowań i ocen. I właśnie takiej oceny podjęli się na spotkaniu medialnym przedstawiciele firmy BASF.

Grudzień to tradycyjnie czas podsumowań i ocen. I właśnie takiej oceny, na przedświątecznym spotkaniu z dziennikarzami, podjęli się przedstawiciele firmy BASF.

Pokonywać trudności 

Bardzo cieszy, że mimo trudności, takich jak decyzja o wprowadzeniu rosyjskiego embarga, produkcję udało się uratować.

Jacek Brol, szef marketingu firmy BASF

– To był trudny rok – tak coroczne spotkanie z dziennikarzami rozpoczął szef marketingu firmy BASF – Jacek Brol. – Z jednej strony mieliśmy wysokie plony dobrej jakości zbóż, z drugiej – ze względu na suszę – katastrofalnie niskie plony kukurydzy, warzyw i buraków cukrowych. Do tego dochodzą niskie ceny mleka i trzody.

Te trudności, zdaniem Jacka Brola, to dowód na to, że rolnictwo w XXI w. nabrało charakteru globalnego. I to – paradoksalnie – uratowało przed bankructwem polskich sadowników.

– To bardzo cieszy, że mimo trudności, takich jak decyzja o wprowadzeniu rosyjskiego embarga, produkcję udało się uratować – mówił Jacek Brol. – Cieszy, że Polska znalazła nowe rynki zbytu, że sadownicy się nie poddali i że sprzedaż dało się odbudować.

Rozwijać się

Prowadzone przez BASF analizy rynku pokazują, że w mijającym roku najszybciej i najbardziej dynamicznie rozwijały się gospodarstwa o obszarze od 20 do 100 ha. To właśnie ich właściciele podejmują trud szukania rozwiązań najbardziej efektywnych technologicznie i ekonomicznie. To właśnie ci rolnicy wiedzą, że w nowoczesnym rolnictwie, by osiągnąć zysk, potrzebne są odpowiednie inwestycje. Choćby w środki ochrony roślin czy regulatory wzrostu. Przykładem mogą być producenci rzepaku.

konferencja BASF

Jacek Brol, szef marketingu firmy BASF

– Odnotowujemy coraz większe zainteresowanie technologią Clearfield – mówił Jacek Brol. – Powierzchnia upraw w tym roku się podwoiła, a ci rolnicy, którzy zdecydowali się na zakup naszej technologii, wracają.

Proces pozyskiwania nowych klientów nie jest jednak prosty. W trudnych czasach sprzedaż wymaga budowania relacji i zaufania pomiędzy producentami środków ochrony roślin a ich klientami.

konferencja BASF

Filozofia firmy BASF nie ogranicza się do testów. Ambicją firmy jest dostarczanie rolnikom profesjonalnej wiedzy.

– Nowocześni rolnicy, zanim zdecydują się na konkretne rozwiązania, wykonują próbne zabiegi – wyjaśnia Jarosław Muczek, menedżer działu Agro. – Dopiero później, gdy wyniki okażą się zadowalające, dzielą się swoimi doświadczeniami z innymi rolnikami – sąsiadami. I właśnie na takich ludziach nam zależy. Z nich chcemy stworzyć kategorię „Ambasadorów BASF”.

Testować

Sprawdzać, sprawdzać i jeszcze raz sprawdzać, właśnie temu służyć ma, stworzony przez BASF, program „Farmer Focus”.

– W ramach tego programu zachęcamy rolników do testowania rozwiązań BASF na własnych polach, a nie na poletkach testowych – tłumaczy Jarosław Muczek. – W tym roku wprowadziliśmy go w gospodarstwach od 100 do 500 ha. Na tym chcemy budować rekomendacje sezonowe. Chcemy porównać nasz system fungicydowy BASF z podobnymi produktami naszych konkurentów, wszystko ma być otwarte i dostępne dla rolników.

Uczyć się

Filozofia firmy BASF nie ogranicza się jednak tylko do testów. Ambicją firmy jest dostarczanie rolnikom profesjonalnej wiedzy. I właśnie dlatego powstała strona „ekspert kiszonkowy”. W tym projekcie obok BASF pojawiły się firmy:  Limagrain, John Deere i VB Beton. W sumie eksperci przeprowadzili audyty 450 silosów z kiszonką. Badano wilgotność, temperaturę, a także strukturę, gęstość, masę i pH.

konferencja BASF

Jarosław Muczek, menedżer działu Agro

Wnioski? Zaledwie w co 10 kiszonkę przygotowano w sposób zbliżony do prawidłowego.

– Największy problem rolnicy mieli z prawidłowym ubiciem – tłumaczyli eksperci. – Dodatkowo, w wielu przypadkach, masa ziaren kukurydzy nie była dobrze rozdrobniona, a mówiąc precyzyjniej, ziarna w ogóle nie były rozbite. I właśnie dlatego chcemy mówić rolnikom, jak robić to prawidłowo.

Nie poddawać się

Susza, niskie ceny zbytu, brak środków na rozwój – wielu rolników zastanawia się, czy w takiej sytuacji opłaca się jeszcze gospodarować, tym bardziej że – jak przyznają eksperci – perspektyw nie widać.

– 2016 to będzie rok na pewno trudny i pełen wyzwań – mówi Jacek Brol. – Pewnie wiele osób zada sobie pytanie, czy warto w rolnictwie być. Nasza odpowiedź jest prosta: tak. To prawda, że rolnicy nie mają bezpośredniego wpływu na ceny, czy sytuację polityczną. Mają jednak wpływ na to, jak prowadzą własne gospodarstwo, i właśnie w tym chcemy im pomóc.

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Komentarze

  1. Podoba mi się, że przeprowadzają badania i uczą rolników dobrego prowadzenia upraw. Mają chyba coś na wzór „akademii” o ile pamiętam, wydaje mi się, że gdzieś widziałem ich filmy. Przekonali mnie do siebie jakiś czas temu, w tym roku zasiałem DK Impression w ich technologii i jak na razie jestem zadowolony, bo dobrze się rozwinął. Ciesze się tylko, że jestem w rejonie kraju, w którym się pokrywa pojawiła bo bez śniegu z takimi wahaniami temperatur mogłoby być krucho

Utylizacja opakowań po środkach ochrony roślin

Opakowania po środkach ochrony roślin są szczególnymi odpadami. Problem stanowi bowiem nie tylko same opakowania, ale także resztki toksycznej zawartości.

20 kwietnia 2018

Zwalczanie szkodników łodygowych: „Prosto z pola” odc. 2

Rzepak w okresie wegetacji wiosennej atakowany jest przez wiele zagrażających mu szkodników. Dowiedz się, jak skutecznie z nimi walczyć!

11 kwietnia 2018

Zwalczanie szkodników rzepaku: skuteczne sposoby!

Rzepak wymaga intensywnej ochrony przed szkodnikami. Przeczytaj, jak skutecznie z nimi walczyć, nie szkodząc organizmom pożytecznym!

12 kwietnia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij