Bawełnica korówka na jabłoni – jak ją zwalczać?
Bawełnica korówka jest jednym z najgroźniejszych szkodników jabłoni. Ochrona przed nią jest bardzo trudna. Im większa populacja tego szkodnika, tym trudniej go zniszczyć. Dlatego ważne są lustracje sadów pod kątem obecności tych pluskwiaków.
Bawełnica korówka – charakterystyka
W sadach jabłoniowych warto zwrócić szczególną uwagę na ochronę przed szkodnikami. Bawełnica korówka (łac. Eriosoma lanigerum) jest szkodnikiem zaliczanym do pluskwiaków równoskrzydłych z rodziny bawełnicowatych. Larwy bawełnicy korówki zimują na korzeniach oraz częściach nadziemnych drzew.
Większość dorosłych mszyc ginie zimą w temperaturach -7°C, natomiast śmierć młodych larw następuje dopiero w temperaturze -25°C. Ich rozwój rozpoczyna się przy wzroście temperatury do 7°C. Gdy osiągną dojrzałość, wówczas się rozmnażają. W ciągu roku może pojawić się do 10 pokoleń tego szkodnika.
Szkodliwość bawełnicy korówki na jabłoni
Bawełnica korówka może powodować duże straty w sadach jabłoniowych. Wysysa soki roślinne. W efekcie nakłuć czynionych przez bawełnicę na pędach, roślina reaguje tworzeniem narośli. Te guzowate narośle często pękają, ułatwiając dostęp patogenom rakotwórczym. Na młodych pędach bardzo często obserwuje się pęknięcia kory, co prowadzi do tworzenia głębokich ran. Zasiedlone przez bawełnicę korówkę drzewa są znacznie osłabione, tracą odporność na mróz i wydają niskie plony.
W ciągu roku może pojawić się do 10 pokoleń bawełnicy korówki.
Bawełnica korówka na jabłoni – zwalczanie
Asortyment środków chemicznych polecanych do zwalczania bawełnicy korówki jest niewielki. Zabiegi przeciwko bawełnicy korówce można wykonywać od fazy zielonego pąka. Dysponując niewielką liczbą środków chemicznych całkowita eliminacja mszycy jest bardzo trudna. Im większa jest populacja tego szkodnika, tym trudniej go zniszczyć. Ważne jest prowadzenie przez cały sezon wegetacji monitoringu obecności tego szkodnika. Po przekroczeniu progu szkodliwości bawełnicy korówki należy ją bezwzględnie zwalczać.
Lustracje w sadach jabłoniowych na obecność bawełnicy korówki
Lustracje w sadach jabłoniowych przeprowadza się po rozpoczęciu okresu wegetacji, regularnie w jej trakcie oraz podczas zbioru owoców i po ich zakończeniu. Dwa drzewa z koloniami bawełnicy korówki na 50 przeglądanych są sygnałem do rozpoczęcia zwalczania szkodnika. Efektywność zabiegu może podnieść obecność środka zwilżającego w cieczy użytkowej.
Aby skutecznie wyeliminować bawełnicę korówkę z sadów jabłoniowych, zabieg chemiczny należy powtórzyć po ok. dwóch tygodniach. Wysoką skuteczność stosowanych środków zapewnia dokładne naniesienie cieczy użytkowej na jabłonie, również na pnie. Wielu sadowników każdego roku zwalcza tego szkodnika po zbiorze owoców, gdyż zabieg przeprowadzony w tym terminie zmniejsza ryzyko wystąpienia szkodnika w kolejnym sezonie wegetacyjnym.
Jesienne przeprowadzenie zabiegu należy wykonać w odpowiednich warunkach pogodowych. Temperatura powinna wynosić nie mniej niż 12°C. Dlatego zabieg powinien być wykonany jak najszybciej po zakończonym zbiorze owoców.
Bardzo dobre wyniki w walce z bawełnicą korówką uzyskuje się również wprowadzając do sadu naturalnego wroga tej mszycy – ośca korówkowego.
Stosując preparaty do zwalczania bawełnicy korówki należy dokładnie opryskać zarówno koronę, jak i pnie jabłoni. Przed użyciem preparatów należy zapoznać się z etykietą danego środka ochrony roślin, która jest dołączona do opakowania.
Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!
Podpowiedzcie proszę czym zlikwidować bawełnicę w sadzie?