Bezpieczeństwo przed żniwami – przypominamy i apelujemy

Download PDF

Wielkimi krokami zbliża się okres żniw i intensywnych prac polowych. W związku z tym, Główny Inspektor Pracy apeluje do rolników o stosowanie zasad bezpieczeństwa w tym czasie. Wypadki w rolnictwie niestety kilkakrotnie już się wydarzyły, dlatego szczególnie teraz ważne jest bezpieczeństwo przed żniwami.

Główny Inspektor Pracy apeluje do rolników i prosi o rozwagę!

GIP Wiesław Łyszczek wystosował apel do producentów rolnych, aby dbali o zdrowie i bezpieczeństwo swoje, a także innych. Prosi ponadto, o stosowanie się do określonych zasad przy obsłudze maszyn i urządzeń rolniczych.

Według GIP ważne jest planowanie poszczególnych czynności, oraz dobra organizacja pracy, aby uniknąć pośpiechu i chaosu. To właśnie te czynniki zwykle decydują o tragicznych wypadkach, do których dochodzi podczas żniw. Dlatego tak ważne jest, aby bezpieczeństwo było zachowane zarówno przed żniwami, jak i po nich.

Bezpieczeństwo przed żniwami: ważny odpoczynek i opieka nad dzieckiem z dala od maszyn rolniczych !!

Wiesław Łyszczek przypomina, że w okresie natężonej pracy nie należy zapominać o regularnym odpoczynku. Stres i zmęczenie nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie, a także na efektywność pracy.

Całkiem niedawno miały miejsce tragiczne zdarzenia z udziałem dzieci, dlatego szczególnie apelujemy o zapewnienie im odpowiedniej opieki i bezpiecznego miejsca do zabaw z dala od maszyn rolniczych.

Bezpieczeństwo dzieci na wsi – możesz to sprawdzić wypełniając listę kontrolną przygotowaną przez PIP.

Pamiętaj o koronawirusie, aby nie pokrzyżować planów związanych ze zbiorem płodów rolnych

Bezpieczeństwo przed żniwami to niezwykle ważna sprawa, oprócz tego należy pamiętać, że COVID-19 nadal jest zagrożeniem dla nas wszystkich.

Aby uniknąć zarażenia należy pamiętać o dezynfekcji rąk i często dotykanych przedmiotów jak np.:

  • klamki
  • kierownice
  • dźwignie zmiany biegów
  • hamulce ręczne pojazdów
  • uchwyty
  • elementy sterownicze maszyn

W związku z panującą epidemią warto również ograniczyć wstęp osobom postronnym na teren gospodarstwa do niezbędnego minimum.

Bezpieczeństwo przed żniwami – więcej na ten temat można przeczytać na stronie prowadzonej przez PIP – BHP w rolnictwie.

O wypadkach w rolnictwie wspominaliśmy również w artykule Wypadki w rolnictwie. Czy można im zapobiec?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.8 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o