Bezprzewodowe mechaniczne przerzedzanie kwiatów w sadach pestkowych

Przerzedzanie kwiatów pozwala na ograniczenie liczby wytworzonych zawiązków owoców. A w przypadku niektórych upraw, np. brzoskwini, można to zrobić mechanicznie, m.in. z użyciem ręcznego przerzedzacza mechanicznego.
Przerzedzanie kwiatów i zawiązków owoców drzew owocowych jest jednym z podstawowych zabiegów mających na celu otrzymanie wysokiej jakości, wyrośniętych owoców. A jedną z metod jest przerzedzanie mechaniczne.
Spis treści
Rośnie popularność mechanicznych przerzedzaczy kwiatów
Przerzedzanie mechaniczne kwiatów zyskuje coraz większą popularność w dobie rosnących problemów z dostępnością wykwalifikowanych pracowników do pracy w sadach. Ponadto jest ono dobrą alternatywą do przerzedzania chemicznego, które pomimo wysokiej efektywności jest zabiegiem dosyć kosztownym.
Mechaniczne przerzedzanie kwiatów w sadach drzew pestkowych
O ile mechaniczne przerzedzanie kwiatów w sadach drzew ziarnkowych jest już dobrze opracowane, to w przypadku upraw pestkowych takich jak brzoskwinie konieczne jest inne podejście. W przypadku tych upraw, wymagających większej precyzji, dobrym rozwiązaniem okazują się akumulatorowe otrząsarki do sadów pestkowych. Z takich korzystają np. producenci brzoskwiń z Italii, gdzie już zaczyna się sezon kwitnienia drzew, spowodowany łagodną pogodą.
W związku z tym producenci coraz częściej decydują się na stosowanie profesjonalnych narzędzi takich jak akumulatorowe otrząsarki AF100. Są one szczególnie często używane na plantacjach owoców pestkowych. Jak podaje Leonardo Carrasso, właściciel Cormaf Srl, wyłącznego włoskiego dystrybutora innowacyjnego profesjonalnego sprzętu opracowanego przez hiszpańską firmę ARVIPO:
W ciągu ostatniego tygodnia dostarczyliśmy pierwsze partie otrząsarek na Sycylię, do Emilii-Romanii, Apulii, Abruzji i Kalabrii. Wierzymy, że możemy powtórzyć sukces z poprzedniego sezonu, a nawet zwiększyć sprzedaż. Popyt osiągnie szczyt za około trzy tygodnie.
Mechaniczne przerzedzanie kwiatów za pomocą otrząsarki
Bezprzewodowa otrząsarka ARVIPO AF 100 oferuje 4 prędkości robocze. Ponadto dzięki zmianie kierunku obrotów umożliwia użytkownikom łatwe poruszanie się i dotarcie do trudniej dostępnych części drzew bez rezygnacji z precyzji pracy. Jednak najważniejsze jest to, że umożliwia pracę bez uszkadzania pąków, kwiatów i gałęzi. Jest zatem przydatna do usuwania nadmiaru kwiatów i owoców.
Mechaniczne przerzedzanie tańsze niż ręczne
Wielu sadowników skalkulowało, jak bardzo ręczne przerzedzanie wpływa na bilans przedsiębiorstwa. Jest to zazwyczaj kosztowna i długotrwała operacja, która często wymaga zaangażowania wielu doświadczonych pracowników. Jednakże narzędzia do mechanicznego przerzedzania kwiatów umożliwiają zmniejszenie o połowę liczby zaangażowanego personelu. Tym samym rozwiązują część problemów spowodowanych brakiem siły roboczej.
Ponadto, w przypadku pogorszenia się warunków pogodowych, możliwe jest przerwanie pracy i podjęcie jej tak szybko, jak to możliwe. Wynika to z tego, że do wydajnej pracy potrzeba tylko kilku osób na hektar. Otrząsarkę mogą również obsługiwać osoby z mniejszym doświadczeniem, niezależnie od płci, ponieważ jest lekka, cicha i nie wibruje.
Jakie usprawnienia proponuje firma ARVIPO?
Nowością są dwie teleskopowe końcówki ARVIPO, które można przymocować do urządzenia AF100. Ponadto można ich również użyć do przycinania, co oznacza, że można je przymocować do nożyc z tej samej serii. Teleskopowe końcówki są dostępne w dwóch długościach: od 90 do 150 cm i od 150 do 210 cm.
Dzięki temu można je stosować także tam, gdzie drzewa są wysokie i nie są zwarte. Końcówki są odpowiednie, aby dotrzeć do mniej dostępnych punktów w ich koronie.
Otrząsarkę wyposażono w dwie baterie 16,8 V, z których każda wystarcza na ponad 8 godzin pracy. W efekcie umożliwia przerzedzanie kwiatów przez cały dzień.
Źródło: freshplaza
Czytaj również: Jabłka do przetwórstwa hitem eksportowym?
