Jabłka do przetwórstwa hitem eksportowym?

Jabłka do przetwórstwa w bieżącym sezonie okazały się bardzo poszukiwanym towarem. Znajduje to odzwierciedlenie w ich obecnych cenach. Są one na tyle atrakcyjne, że nawet opłaca się je eksportować. A zakłady przetwórcze za granicą cierpią obecnie na niedobór surowca i muszą ratować się importem.
Jabłka do przetwórstwa w ostatnich latach traktowano po macoszemu. Ich bardzo niskie ceny oraz brak pracowników do ich zbioru spowodował bowiem, że sadownicy przestali zbierać takie owoce. Ponadto w międzyczasie zupełnie porzucono wiele starych sadów, które do tej pory stanowiły zaplecze surowcowe dla przetwórców. A w tym sezonie pozycję przetwórców pogorszyły także znaczne niższe zbiory jabłek.
Spis treści
Jabłka do przetwórstwa — nowy produkt eksportowy w Europie
W obecnym sezonie (2023/2024) na rynku europejskim pojawił się nowy trend. Jest nim eksport jabłek do producentów koncentratu soku jabłkowego. Przyczyną okazały się bezprecedensowo wysokie ceny koncentratu soku jabłkowego na świecie.
Bądź na bieżąco, śledź aktualne ceny jabłek.
Co wpływa na ceny jabłek do przetwórstwa
Obecne średnie ceny skupu jabłek do przetwórstwa w krajach Europy Wschodniej wynoszą 0,22—0,25 USD za kg. Jest to trzy razy więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. A już wtedy rozpoczął się proces wzrostu ich cen.
Jednakże ceny jabłek przemysłowych w dużych krajach zajmujących się przetwórstwem w UE-15, takich jak Austria i Niemcy, są jeszcze wyższe. A dzięki temu, że ceny jabłek niskiej jakości wzrosły do wysokich poziomów, pojawiło się nowe zjawisko. Jest nim eksport jabłek przemysłowych!
Kto poszukuje jabłek
Obecnie producenci i eksporterzy spoza unijnych krajów w Europie Wschodniej i Środkowej zgłaszają wzrost liczby zapytań od austriackich i niemieckich przetwórców o zakup jabłek przemysłowych na eksport. Jednocześnie przetwórcy ci są w stanie, w razie potrzeby, nawet pomóc w transporcie tych jabłek do swoich zakładów.
Tymczasem jeszcze dwa lata temu ceny skupu jabłek do przetwórstwa były tak niskie, że ledwo pokrywały koszty ich transportu do lokalnych fabryk. W związku z tym eksport takich jabłek był zupełnie wykluczony, ponieważ nie miał sensu ekonomicznego. Jednakże obecnie wysokie ceny jabłek przemysłowych wpływają również na ceny na rynkach krajowych. Segment niedrogich jabłek, który wcześniej był dość duży, doznał załamania w sezonie 2023/2024. Dużo tanich owoców trafiło do przetwórstwa w lokalnych zakładach.
Czytaj też: Naklejki na owocach zakazane? Nowy pomysł Unii Europejskiej
Źródło: East-Fruit
