BHP przy obsłudze zwierząt – nowe rozporządzenie

BHP przy obsłudze zwierząt – nowe rozporządzenie

Pojawiło się nowe rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny podczas zajęć przy zwierzętach gospodarskich.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że pojawiło się nowe rozporządzenie dotyczące BHP przy obsłudze zwierząt w gospodarstwie. Opublikowano je 5 września 2017 roku  w Dzienniku Ustaw. 

BHP przy obsłudze zwierząt – najważniejsze

Jak dotychczas rozporządzenie to nie weszło jeszcze w życie – od pojawienia się w Dzienniku Ustaw jest bowiem na to pół roku, czyli w praktyce zacznie obowiązywać 6 marca 2018 roku. W rozporządzeniu pojawiło się kilka wątków dotyczących m.in. BHP przy obsłudze zyskujących na popularności hodowli, np. zwierząt futerkowych, jeleniowatych czy też strusi. Jakie więc zagadnienia obejmuje nowe rozporządzenie?

Co w nowym rozporządzeniu?

  • wymagania BHP podczas pracy przy obsłudze zwierząt gospodarskich
  • bezpieczne warunki pracy w pomieszczeniach inwentarskich
  • rozporządzenie zwraca uwagę na bezpieczeństwo osób pracujących przy zwierzętach uważanych za niebezpieczne
  • bezpieczeństwo obsługi strusi
  • bezpieczeństwo podczas prac pielęgnacyjnych i hodowlanych
  • obowiązki pracodawcy względem pracowników wykonujących swoje obowiązki przy zwierzętach oraz konieczność wyposażenia ich w środki ochrony indywidualnej
  • pomoc poszkodowanym przy pracy związanej z obsługą zwierząt gospodarskich, hodowlanych

Nowe rozporządzenie zwraca także uwagę na wiele aspektów technicznych związanych z budową lub przebudową budynków inwentarskich oraz warunkami technicznymi. Ogólnie rzecz ujmując rozporządzenie zebrało w jednym dokumencie najważniejsze aspekty wpływające na dobrostan, ale też komfort pracy osób zajmujących się obsługą hodowli. Rozporządzenie znalazło się w Dzienniku Ustaw z dnia 5 września 2017 po poz. 1692.

Aktualności rolnicze – 12.04.2018 r.

Dlaczego nie warto zostawiać e-wniosków na ostatnią chwilę i dlaczego polscy plantatorzy zaprotestowali przeciwko reklamie przypraw?

12 kwietnia 2018

Aktualności rolnicze – 16.04.2018 r.

Jak będzie wyglądać przyszłość polskiego eksportu żywności i w jaki sposób nowatorskie urządzenie polskiego projektu pomoże rolnikom?

16 kwietnia 2018

Gorączka mleczna: objawy, przyczyny i zapobieganie

Takie zaburzenia metaboliczne jak gorączka mleczna to poważny problem w stadach krów wysokowydajnych. Jakie dają objawy i jak ich uniknąć?

10 kwietnia 2018

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij