Cena pszenicy w górę! Na giełdzie w Paryżu kontrakt na pszenicę wzrósł do 198,5 euro/tonę – to 14-miesięczne maksimum w notowaniach serii najbliższej! Tym samym unijna pszenica zbliża się w kierunku 200 euro/tonę!
Na giełdzie w Paryżu wzrosła cena pszenicy. Notowania tego ziarna idą w górę, wspierane silnym popytem eksportowym oraz obawami o poziom nowych zbiorów.
Na giełdzie w Paryżu kontrakt na pszenicę (seria najbliższa) podrożał w skali tygodnia o symboliczne 1 euro do 198,5 eur/t. Wystarczyło to jednak do przebicia styczniowego szczytu i ustanowienia 14-miesięcznego maksimum w notowaniach serii najbliższej. Unijna pszenica podąża w kierunku 200 eur/t, wspierana silnym popytem eksportowym i obawami o poziom nowych zbiorów – informuje e-WGT.

Na giełdzie w Paryżu cena pszenicy wzrosła do 198,5 euro/tonę. Notowania rzepaku natomiast na stabilnym poziomie.
Notowania w Paryżu
Podsumowując: cena pszenicy rośnie, co z kukurydzą i rzepakiem? Notowania unijnej kukurydzy potaniały w skali tygodnia (-1 euro). Najbliższą serię wyceniono na 163 eur/t.
Na stabilnym poziomie znajdują się natomiast notowania rzepaku. Najbliższa seria na rzepak symbolicznie wzrosła w skali tygodnia o 0,25 euro i zamknęła tydzień na poziomie 372 eur/t. Na giełdzie w Paryżu kontrakt na rzepak systematycznie podrożał w drugiej połowie marca. Jednak w kwietniu odrobił 1/3 przeceny i osiągnął 370 eur/t (seria najbliższa).
Jaka cena pszenicy w Chicago?
Na koniec sprawdzamy, na jakim poziomie znajduje się pszenica w Chicago? Amerykański kontrakt na pszenicę SRW potaniał o ponad 4 proc. w ciągu tygodnia. Natomiast nieco mniej staniała soja i kukurydza.
Notowaniom amerykańskich zbóż i soi szkodzi wysoki kurs dolara i brak większych zakupów ze strony Chin, obiecanych w zawartej w styczniu umowie handlowej. Kukurydza notuje swoje 3,5 letnie minima w Chicago z powodu załamania popytu na bioetanol. Wyjątkowo tania kukurydza zastępuje częściowo pszenicę na rynku paszowym, wywierając presję na ceny w Chicago. Ponadto dodatkowym problemem dla amerykańskiej soi i kukurydzy jest zapowiedź 8-10 proc. wzrostu areału tych upraw, w stosunku do 2019 roku, który obfitował w kataklizmy pogodowe – podaje eWGT.
Źródło: eWGT
Dodaj komentarz