Ceny jabłek w Polsce wzrosły we wrześniu o 30%
Tegoroczne zbiory jabłek są znacząco niższe, a ceny wyższe. Ceny jabłek w Polsce we wrześniu wzrosły aż o 30%.
Główną przyczyną niższych zbiorów owoców są niekorzystne warunki pogodowe. Czy ceny jabłek w Polsce we wrześniu są zaskakujące?
Spis treści
Dlaczego tegoroczne zbiory jabłek znacząco niższe?
Zbiory jabłek w Polsce w 2024 r. będą mniejsze o około 20% w porównaniu z poprzednim rokiem. Spadek plonów to głównie efekt niekorzystnych warunków pogodowych, w tym przymrozków, gradu oraz skrajnych upałów. Mimo to, na rynku nie powinno zabraknąć owoców deserowych. Aczkolwiek przemysł przetwórczy może napotkać pewne trudności. Niższe zbiory są głównym powodem wzrostu cen jabłek w Polsce.
Warto dodać, że tegoroczne spadki zbiorów są kontynuacją trendu, który obserwujemy już drugi rok z rzędu. Bowiem w 2023 r. dynamika spadku produkcji wyniosła 12%. Natomiast w 2024 r. redukcja plonów sięgnie 20%. Według prognoz Światowej Organizacji Producentów Jabłek i Gruszek (WAPA), tegoroczne zbiory jabłek w Polsce wyniosą 3,2 mln ton. To znacząco poniżej średniej pięcioletniej, wynoszącej 3,8 mln ton. Polska, która ma potencjał na poziomie 5 mln ton, wyraźnie odczuła skutki pogody.
Wpływ na rynek i ceny
Pomimo zmniejszonych zbiorów, na rynku nie powinno zabraknąć jabłek deserowych. One zaś trafiają do konsumentów krajowych i zagranicznych. Jak podkreśla Hubert Woźniak, prezes grupy producentów RajPol, problemów może doświadczyć przemysł przetwórczy, dla którego dostępność jabłek przemysłowych będzie ograniczona. To z kolei może wpłynąć na produkcję soków i przetworów oraz przyczynić się do dalszego wzrostu cen jabłek w Polsce.
Jakie ceny jabłek w Polsce we wrześniu 2024?
Ściśle mówiąc, we wrześniu 2024 r. ceny jabłek deserowych były o 30% wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zaś ceny jabłek przemysłowych, które są wykorzystywane głównie w przemyśle przetwórczym, wzrosły ponad dwukrotnie.
Konkretnie, to za jabłka deserowe, w zależności od odmiany, w drugiej połowie września (38. tydzień 2024 r.) na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach trzeba było zapłacić średnio 3 zł/kg. Najdroższe były jabłka:
- odmiany Celeste (3,75 zł/kg),
- Delikates (3,25 zł/kg)
- i Paulared (3,20 zł/kg).
Zaś najniższe stawki, poniżej 3 zł/kg dotyczyły takich odmian, jak Gala i Piros. Natomiast w skupach w tym samym czasie za jabłka przemysłowe płacono 1,00 zł/kg.
Mniejsze zbiory i wyższe ceny jabłek w całej Europie
Trend wzrostu cen jabłek jest widoczny nie tylko w Polsce, ale także w całej Unii Europejskiej. Mianowicie, w sierpniu br. średnia cena jabłek wzrosła o 26% w porównaniu ze średnią pięcioletnią. W wielu krajach europejskich szacuje się również mniejsze zbiory tych owoców niż przed rokiem. We Włoszech zbiory mają spaść o 0,6%, we Francji o 3%, a w Niemczech aż o 15,8%. Spadki produkcji przewiduje także Rumunia.
Źródło: www.stat.gov.pl, www.agrotimes.ua, dane z rynków hurtowych
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!