Ceny produktów rolnych 2022 – prognozy

Ceny produktów rolnych 2022, jak również kolejne prognozy wskazują, że w najbliższym czasie trzeba się spodziewać dalszych podwyżek. Co składa się na to, że analitycy dochodzą do takich wniosków?

Według Indeksu Cen Żywności FAO światowe ceny żywności są obecnie na bardzo wysokim poziomie. Jednak zdaniem analityków jest im jeszcze daleko do osiągnięcia rekordowych maksimów. Prawdopodobieństwo tego, że w 2022 r. ceny żywności, w tym owoców wzrosną, jest bardzo duże.

Reklama

Co powoduje, że ceny produktów rolnych są tak wysokie?

Wysokie ceny produktów rolnych 2022 bez wątpienia mogłyby być dobrą wiadomością dla producentów żywności spodziewających się wysokich zysków. Jednak nie wszyscy przedstawiciele branży owocowo-warzywnej będą się cieszyć z możliwego wzrostu cen żywności w 2022 r. Złożyć się może na to kilka czynników: niedobory nawozów, wzrosty kosztów materiałów, sprzętu i energii, niedobór siły roboczej oraz możliwości nabywcze konsumentów.

Na wysokie ceny produktów rolnych na świecie składa się kilka przyczyn:

  • polityka;
  • makroekonomia;
  • logistyka;
  • przemysł;
  • koszty energii.

Wpływ polityki na ceny produktów rolnych

Największy wpływ na światowe ceny produktów rolnych mają obecnie coraz częściej wprowadzane restrykcje w eksporcie lub imporcie produktów. Nie bez znaczenia są też toczące się wojny handlowe między różnymi krajami. Te elementy, skutkujące ograniczaniem funkcjonowania wolnego rynku, prowadzą do wzrostu kosztów żywności dla ludności tych krajów.

Jest to odwrócenie skutków procesu globalizacji, która doprowadziła do wytwarzania tańszych produktów ze względu na niższe koszty transakcji. Obecnie państwa zwiększają cła czy wprowadzają różnego rodzaju regulacje rządowe.

Przyczyny makroekonomiczne

Powody makroekonomiczne mają obecnie główny wpływ na ceny produktów rolnych na świecie. W związku z tym, że w czasie pandemii na świecie „drukowano” zbyt wiele pieniędzy, które obecnie nie pozwalają na spadek popytu. Dzieje się to mimo rosnących cen produktów. Inflacja w wielu krajach osiągnęła wartości niespotykane od kilkudziesięciu lat, co również prowadzi do wzrostu cen żywności.

Logistyka

Ceny produktów rolnych

Ceny produktów rolnych w 2022 będą rosnąć

Logistyka to krwioobieg gospodarki, zarówno w skali lokalnej jak globalnej. A jest ona szczególnie ważna w obrocie owocami. Świat znajduje się obecnie w jednym z najbardziej brutalnych kryzysów logistycznych w historii. Koszty dostaw pomiędzy krajami stale rosną. Ponieważ w ciągu roku wzrosły one średnio 3–4-krotnie, zarówno w kontenerowym transporcie morskim jak i w transporcie lądowym. Niewątpliwie nakładają się na to niedobory kierowców ciężarówek oraz ograniczenia podróży z powodu Covid-19, które zaburzają łańcuchy transportu. Te elementy również wpływają na ceny produktów rolnych.

Kłopoty w branży owocowej

Dotyczą one tylko określonej branży lub kategorii produktu i są ważniejsze niż w branżach, które skupiają się na produkcji surowców masowych. Przykładem jest nadprodukcja jabłek, która powoduje znaczne spadki cen, ale za tym nie idzie wzrost konsumpcji tych owoców. A tym samym nie dojdzie do wzrostu ich cen.

Koszty energii

Koszty energii i jej nośników bez wątpienia wpływają na ceny produktów rolnych, zarówno bezpośrednio jak i pośrednio. Wzrost cen ropy naftowej i gazu prowadzi bezpośrednio do wzrostu cen logistyki ale także produkcji nawozów. Przede wszystkim rosnące koszty gazu były przyczyną wzrostu cen nawozów mineralnych. Ich średnie ceny na świecie wzrosły o 70–80% w porównaniu do ubiegłego roku. Ze względu gaz w największym stopniu wzrosły ceny nawozów azotowych, które są podstawą wzrostu wszystkich roślin uprawnych. W kosztach nawozów azotowych obecnie do 80–90% udziału mają koszty gazu ziemnego. A gaz w Europie zdrożał w ciągu roku średnio kilkukrotnie.

W związku z tym wiele zakładów produkujących nawozy azotowe wstrzymało produkcję, ponieważ konieczne byłoby podniesienie cen nawozów azotowych o 5–8 razy. Bez tego niemożliwe jest zachowanie ekonomicznej opłacalności produkcji. Jednak w tej cenie nawozu oczywiście nikt nie kupi. W związku ze zbliżającym się sezonem ceny nawozów nadal rosną, mimo niewielkiego spadku cen gazu na światowych rynkach.

Reasumując, rok 2022 zapowiada się ciekawie, ale niełatwo. Rosnące ceny produktów rolnych będą stanowiły wyzwanie dla całej branży. Gwałtowny wzrost cen podstawowych produktów żywnościowych może spowodować spadek zapotrzebowania na owoce, które nie są produktem pierwszej potrzeby. Zapotrzebowanie na nie może dodatkowo zmniejszyć gwałtowny wzrost ich cen. A to już prawdopodobnie będzie miało długoterminowe negatywne konsekwencje.

źródło: east-fruit.com

Google NewsObserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *