Ceny zbóż 2020. Notowania pszenicy idą na rekord!

Download PDF

Ceny zbóż 2020 idą na rekord! Na giełdzie w Paryżu majowy kontrakt na pszenicę podrożał do prawie 210 euro/tonę! Notowania ziarna w Polsce również poszły w górę. 

ceny zbóż 2020

Ceny zbóż 2020. Na wysokim poziomie pozostaje popyt na pszenicę konsumpcyjną jak również paszową.

fot. Pixabay

Na giełdzie w Paryżu rekordowa podwyżka, ceny pszenicy poszybowały! Majowy kontrakt osiągnął prawie 210 euro/tonę, co stanowi najwyższe zamknięcie tej serii w historii. Rosnące notowania pszenicy to efekt zwiększonego popytu a także – ograniczeń wprowadzonych w światowym handlu z powodu koronawirusa. Notowania zbóż w kraju również wzrosły.

Jakie ceny w kraju?

Z danych resortu rolnictwa (za okres od 26 kwietnia do 3 maja tego roku) wynika, że ceny zbóż 2020 są wyższe niż rok temu. Najbardziej podrożały pszenica i jęczmień konsumpcyjny. Pszenica przeznaczona do konsumpcji wyceniana jest na 839 zł/tonę. W zależności od regionu notowania tego ziarna plasowały się od 827 zł/tonę (region centralno-wschodni) do 857 zł/tonę (północno-zachodni). Jak podaje eWGT, najwyższa cena za pszenicę utrzymuje się natomiast w portach – nawet 900 zł/tonę.

Według MRiRW, pszenica paszowa – która dominuje w skupach – wyceniona została średnio na 841 zł/tonę, dla porównania tydzień wcześniej – 727 zł/tonę.

Wysokie ceny zbóż

Podsumowując: na rynku pojawia się coraz mniej ofert sprzedaży ziarna. Na wysokim poziomie pozostaje popyt na pszenicę konsumpcyjną jak również paszową. Ostatnie opady deszczu wpłynęły natomiast na większe zainteresowanie podpisywaniem kontraktów terminowych. Ceny zbóż 2020 rosną – na zakończenie podsumujmy notowania według danych MRiRW:

  • Pszenica konsumpcyjna – 839 zł/tonę
  • Pszenica paszowa – 841 zł/tonę
  • Żyto konsumpcyjne – 578 zł/tonę
  • Żyto paszowe – 585 zł/tonę
  • Jęczmień konsumpcyjny – 730 zł/tonę, paszowy – 703 zł/tonę, browarniane – 739 zł/tonę
  • Kukurydza paszowa – 737 zł/tonę
  • Owies – 612 zł/tonę
  • Pszenżyto – 688 zł/tonę

Źródło: MRiRW

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.4 / 5. Liczba głosów 30

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum

Powiązany temat:

Ceny pszenicy 2020
miwigos
Za to masz deszcz i dobra ziemie ,w takiej sytuacji 600 za pszenice wystarczy
zobacz więcej »
galan99
1 godzinę temu, kibix napisał: Nie bierzesz pod uwagę ilości sprzedawanych. W przypadku pszenicy. Jeżeli ktoś sprzedaje partie po 25 ton pszenicy to w większości ce...
zobacz więcej »
miwigos
To czemu sam tam nie kupił
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o