Notowania zbóż na giełdach biją rekordy. Dowiedz się więcej!

Ze względu na wstrzymanie dostaw zbóż z Ukrainy notowania pszenicy, rzepaku czy kukurydzy na giełdach zaczęły dynamicznie rosnąć. Obserwujemy liczne wahania, ceny zbóż zarówno wzrastają, jak i lecą w dół. Aktualnie jednak notowania cen na ogół utrzymują swoją tendencję wzrostową – cena pszenicy w portach wzrosła do 2 tys. zł/tonę! Jakie są  aktualne ceny pozostałych zbóż 2022 i prognozy na kolejne tygodnie? 

Cena: Pszenica konsumpcyjna

811.56 zł
-0.58%
Zobacz aktualne ceny

Ceny zbóż zmieniają się jak w kalejdoskopie, aktualnie widzimy zwyżki. Czy to oznacza, że najbliższe notowania cen zbóż na giełdach nie tylko utrzymają się na wysokim poziomie, ale także będą stale rosnąć?

Przeczytaj również: Rekordowo wysokie ceny zbóż w portach

Notowania zbóż na giełdach. Pszenica prawie po 450 euro/t

Dużo dzieje się zwłaszcza na giełdach w Paryżu i Chicago. Po okresie wahań cen zbóż nowy tydzień rozpoczął się od znaczących podwyżek cen pszenicy, które pobiły kolejny rekord. Wczorajsze (7 marzec br.) notowania cen zbóż na giełdach opublikowane przez e-WGT, a szczególnie pszenicy wyraźnie skoczyły do góry. Kontrakt na marcową pszenicę z dnia na dzień wzrósł o ponad 13 proc. do kwoty 446 euro za tonę. Czyli pszenica osiągnęła wartość zbliżoną do 450 euro/t, a chwilami ta cena według analityków została przekroczona.

Niewiele niższe wzrosty (o ponad 4 proc. i 3 proc.) odnotowano także w przypadku kukurydzy w kontrakcie na czerwiec 2022 r., a także rzepaku w kontrakcie na maj 2022 r. Cena kukurydzy wynosiła wówczas 358 euro/t,cena rzepaku 845,50 euro za tonę.

Szczegółowe notowania cen zbóż na giełdach w dniu 7 marca 2022 r. z godz. 13.00 przedstawia poniższa tabela:

Aktualności rolnicze - Notowania zbóż na giełdach

Aktualne ceny zbóż oraz prognozy na 2022 r.

Z powodu konfliktu na linii Rosja – Ukraina pojawiły się także problemy z dostawą zbóż przeznaczonych na eksport. Choć jak przekazała Agencja Reuters Państwowe Koleje na Ukrainie ogłosiły gotowość do zorganizowania eksportu produktów rolnych za pośrednictwem kolei, z powodu zamknięcia portów czarnomorskich.

Zboża z Ukrainy miałyby zostać przetransportowane na granice z Rumunią, Węgrami, Słowacją i Polską skąd byłyby kierowane do portów i hubów logistycznych państw europejskich – informuje KIPDiP.

To i tak ceny zbóż od początku tego tygodnia zaczęły niebotycznie rosnąć. Notowania cen zbóż poszły w górę nie tylko na giełdach, ale także w portach. Jak informuje Monika Piątkowska, prezes Izby Zbożowo-Paszowej w dniu 7 marca 2022 r. ceny zbóż w portach na godz. 12 przedstawiały się następująco:

  • pszenica konsumpcyjna (12,5 proc. białka) – 2000-2010 zł/t,
  • kukurydza1690 zł/t.

Aktualne ceny zbóż wykazują tendencję wzrostową, natomiast wstępne prognozy 2022 przedstawione przez e-WGT należą do mało optymistycznych:

Już teraz obawy budzi dostępność nowej kukurydzy z ukraińskich upraw. Może się okazać, że większość pól nie zostanie obsianych wiosną, brak paliwa, nawozów i siły ludzkiej – podaje e-WGT.

Źródło: e-WGT; KIPDiP; Twitter

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 22

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *