Ceny zbóż na krajowym rynku nadal wysokie – sprawdź!

Ceny zbóż na krajowym rynku wciąż utrzymują się na wysokim poziomie. W cennikach widoczne są zmiany, jednak w porównaniu do ubiegłego tygodnia są one niewielkie. Po ile jest więc pszenica, żyto i pszenżyto w skupach Skontaktowaliśmy się z wybranymi skupami zbóż i dowiedzieliśmy się, gdzie oferowana jest najwyższa cena za zboża.

Cena: Pszenżyto paszowe

1271.49 zł
-4.20%
Zobacz aktualne ceny

Na krajowym rynku zbóż widoczne są niewielkie zmiany w cenach pszenicy, żyta, a także pszenżyta. W tym tygodniu cena pszenicy utrzymuje się na podobnym poziomie, co w ubiegłym tygodniu. Wzrost cen pszenżyta wyhamował i utrzymuje się na tym samym poziomie, natomiast cena żyta poszła lekko w górę. Jaki cennik skupu zbóż obowiązuje na tydzień przed świętami? Sprawdźmy!

Po ile pszenica? Ceny zbóż na krajowym rynku

Na krajowym rynku zbóż, podobnie jak w ubiegłym tygodniu najwyższą cenę za pszenicę oferuje firma AgroAs. W tym tygodniu cena pszenicy w tym skupie wzrosła10 zł. W rozmowie telefonicznej dowiedzieliśmy się, że AgroAs skupuje pszenicę konsumpcyjną za 1310 zł/t, natomiast pszenicę paszową1260 zł/t. Sprawdźmy zatem, jak wygląda sytuacja w firmie Osadkowski. Za tonę pszenicy konsumpcyjnej firma oferuje 1280 zł, a za pszenicę paszową 1250 zł.

Przejdźmy zatem do Ferm Woźniak, na stronie internetowej firmy przedstawione zostały aktualne notowania cen zbóż. Otóż, z informacji podanych przez FDW, rolnicy otrzymują aktualnie 1150 zł/t pszenicy. W porównaniu do ubiegłego tygodnia, cena ta nie została zmieniona.

Ceny zbóż na krajowym rynku – żyto i pszenżyto

Wysokie ceny zbóż utrzymują się także w przypadku żyta i pszenżyta. Cena żyta nie uległa zmianie w porównaniu do ubiegłego tygodnia, natomiast pszenżyto podrożało o 40 zł/t. Sprawdźmy więc, jakie są aktualne ceny żyta i pszenżyta przed świętami.

ceny zbóż na krajowym rynku

Sprawdzamy, na jakim poziomie utrzymują się ceny zbóż na krajowym rynku

fot. Tomasz Kuźdub

Aktualna cena żyta – na dzień 23 grudnia 2021 r. w skupach wynosi nawet 950 zł/t. Ta cena widoczna jest w cenniku firmy AgroAs. Przechodząc do notowań Ferm Woźniak wynika z nich, że za tonę żyta można otrzymać 850 zł, czyli o 100 zł mniej niż w firmie AgroAs. W rozmowie telefonicznej ze skupem Osadkowski, dowiedzieliśmy się, że na dzień 23 grudnia br. nie skupują oni ani żyta, ani pszenżyta. Sprawdźmy zatem, jaka jest natomiast cena pszenżyta w firmie FDW oraz AgroAs.

 • Fermy Woźniak – 1050 zł/t
 • AgroAs – 1140 zł/t

Cena pszenżyta w Fermach Woźniak, w porównaniu z ceną ubiegłego tygodnia nie uległa zmianie. Jeżeli chodzi o firmę AgroAs, to cena pszenżyta zwiększyła się o 40 zł/t.

 


Przeczytaj również: Ceny produktów rolnych według GUS. Co najbardziej podrożało?


Ceny pszenicy, żyta i pszenżyta według MRiRW

Wiemy już więc, na jakim poziomie utrzymują się ceny zbóż w skupach na krajowym rynku. Resort rolnictwa opracował aktualne notowania cen zbóż na dzień 12 grudnia 2021 r. Z tych notowań wynika, że cena za pszenicę konsumpcyjną wynosi średnio 1342 zł/t, a za pszenicę paszową 1277 zł/t. Sprawdźmy również, jakie notowania cen żytapszenżyta przedstawił resort rolnictwa:

 • pszenżyto paszowe – 1174 zł/t,
 • żyto konsumpcyjne –1081 zł/t,
 • żyto paszowe –1035 zł/t.

Źródło: MRiRW, FDW, agroFakt.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 19

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

NOWOŚĆ | SU TARROCAPrzeczytaj Nawet 115.3% wzorca wg COBORU

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
 1. Avatar Jerzy pisze:

  Wysokie? Chyba za pół darmo przy tych cenach nawozów…..

 2. Avatar Sado pisze:

  Kupują PO 1150 za tonę🤣 to ciekawe ?A kto im sprzedaje?

 3. Avatar Rolnik pisze:

  Nadal one są niskie w stosunku do kosztów, szykujcie się na drastyczne wzrosty cen w sklepach

 4. Avatar Jacek pisze:

  A saletra po 4000 PLN gdzie jest opłacalność dla rolnika

 5. Avatar kamilzachus pisze:

  Masakra jak można mówić że 20 lat temu było po 60 0-800. Jeśli to są wysokie ceny to mówię że dopiero będą to jest nic. Przez to że 20 lat trwało byle przetrwać to i tak te ceny nie zrekompensują ciężkiej pracy i tułaczki. No i coś stało z paliwami i nawozami No to można sobie samemu odpowiedź

 6. Avatar Rafał pisze:

  Wysokie, ale wciąż za niskie

 7. Avatar ryci pisze:

  Sado pytasz kto im sprzedaje ,nie wiem czy wiesz że w grudniu do europy sprowadzono 3,9 mil.ton pszenicy ze wschodu a do żniw planują sprowadzić 35 mil ton.