Ceny zbóż rosną, ale… nie wszystkich

Ceny zbóż niemrawo rosną na poszczególnych rynkach w Europie. Jednakże większej dynamice wzrostów nie pomaga sytuacja na świecie, gdzie prognozy produkcji powodują kolejne spadki notowań. Czy ta sytuacja się zmieni?
W ostatnich dniach ceny zbóż naprzemiennie rosną i spadają na najważniejszej europejskiej giełdzie — Euronext. Tymczasem ostatni tydzień przyniósł wzrosty cen pszenicy na giełdzie w Chicago. Dowiedz się, co w tym czasie jeszcze podrożało, a czego ceny spadły.
Spis treści
Ceny zbóż rosną i spadają na giełdach
Jeśli popatrzy się na ceny pszenicy na giełdzie Euronext, to sytuacja na niej jest bardzo niestabilna. Ceny rosną i spadają z dnia na dzień. Po silnych wzrostach na przełomie drugiej i trzeciej dekady lipca nie ma już śladu. W środę 7 sierpnia cena pszenicy spadła do 215,25 EUR/t. Tyle samo kosztowała 30 lipca. Tymczasem na giełdzie CBoT w Chicago cena pszenicy rosła od 30 lipca z poziomu 192,54 USD/t, osiągając we wtorek 6 sierpnia cenę 199,61 USD/t. Jednakże środa 7 sierpnia przyniosła spadek do 197,77 USD.t.
Ponadto nieznacznie wzrosły zamknięte właśnie listopadowe kontrakty na pszenicę paszową w Wielkiej Brytanii. Osiągnęły one wartość 192,05 GBP/t po wzroście o 1,85 GBP.
Ale w przypadku kukurydzy sytuacja jest nieco odmienna. W Europie jej ceny rosną od poniedziałku, tymczasem za Atlantykiem środa była kolejnym dniem spadku jej wartości. Tego dnia wartość kontraktu na kukurydzę wyniosła na Euronex 203,75 EUR/t, zaś na CBoT 150,88 USD/t.
Tymczasem na Węgrzech dobra cena pszenicy konsumpcyjnej
Na Węgrzech można dostać dobre ceny za pszenicę konsumpcyjną. Obecnie płacą za nią 80–85 tys. HUF/t (870-925 zł/t). Jednakże co z tego, skoro jej brakuje. Cztery piąte tegorocznych zbiorów tego zboża ma jakość paszową. Dlatego pytanie brzmi: co stanie się z tym ziarnem? Obecnie cena ziarna na paszę wynosi 65 tys. HUF/t. Podobna jest cena jęczmienia na Węgrzech. Biorąc pod uwagę spodziewane niskie zbiory kukurydzy, z której sporo może być skażona mykotoksynami, to paszownie mogą chętnie sięgnąć po pszenicę, co zwiększy jej wartość na rynku.
Warto odnotować, że również węgierscy rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą ziarna i liczą na ożywienie na rynku w przyszłym roku. Obecnie do takiego zachowania zachęca też słaby popyt.
Rosną ceny zboża na Ukrainie
Na ukraińskim rynku drożeje pszenica konsumpcyjna. Ceny skupu na pszenicę klasy 2 wzrosły o 100–200 UAH/t i do przedziału 8600–9800 UAH/t. Rynek pszenicy w dalszym ciągu był zdominowany przez rosnące zmiany cen w zeszłym tygodniu. Wynikało to z niewystarczającej podaży w efekcie wstrzymania sprzedaży przez rolników. Z drugiej strony pomagał dość duży popyt. Tymczasem ceny pszenicy paszowej pozostały bez zmian i utrzymują się w przedziale 7100–8400 UAH/t.
Ukraińscy rolnicy obecnie wstrzymują się także ze sprzedażą ziarna jęczmienia, które wolą gromadzić w magazynach. Skutkiem tego ceny ukraińskiego jęczmienia utrzymują się na wysokim poziomie, pomimo faktu, że żniwa zakończono w 93%, a do 1 sierpnia zebrano 4,8 mln ton jego zboża. Wskutek tego obecna cena jęczmienia wynosi w skupach CPT POC 173 USD/t. Jest o 14 USD na tonie więcej w porównaniu do pierwszych dni lipca. Tak wysokie ceny przyczyniają się do wzrostu cen na bazie FOB. Mianowicie 2 sierpnia notowano je na poziomie 195 USD/t FOB POC, czyli o 17 USD/t więcej niż w lipcu. Jedną z przyczyn takich wzrostów były dane wskazujące na spadek tegorocznej produkcji jęczmienia.
Ponadto sami ukraińscy rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą ziarna, by uzyskać za nie lepsze ceny.
Czytaj również: Aktualne ceny kukurydzy — na koniec sierpnia
Źródło: www.kaack-terminhandel.de
