Chloropiryfos nie na wszystkie szkodniki rzepaku!

Jesienią rzepakowi ozimemu zagraża szereg szkodników. Rolnicy często do ich zwalczania wykorzystują preparaty oparte na substancjach czynnych, których stosowanie jesienią jest niezgodne z etykietą. Dowiedz się jak pozbyć się szkodników rzepaku!  

Chloropiryfos to jedna z najczęściej wybieranych substancji czynnych przez rolników wg badań przeprowadzonych przez Kleffmann Group. W latach 2017-2019 został on zastosowany średnio na 200 tys. ha rzepaku. Przypominamy, że w przypadku stosowania chloropiryfosu, w 2016 roku zostały wprowadzone ograniczania. Jednym z nich jest brak rejestracji jesiennej w zwalczaniu szkodników rzepaku ozimego. Dlatego jego stosowanie jesienią jest niezgodne z etykietą. Dowiedz się, który produkt można bez obaw stosować jesienią!

Jakie insektycydy jesienią na szkodniki rzepaku?

Szkodniki rzepaku - tantniś krzyżowiaczek

Jednym ze szkodników zagrażających rzepakowi jesienią jest tantniś krzyżowiaczek

fot. Sumi Agro Poland

Rzepakowi ozimemu na początku wegetacji jesiennej zagraża szereg szkodników. Wśród nich należy wymienić pchełki ziemne, śmietkę kapuścianą, gnatarza rzepakowca, mszyce, mączliki oraz tantnisia krzyżowiaczka. Dwa pierwsze wyeliminują zaprawy nasienne dopuszczone w tym roku do stosowania dzięki derogacji. Natomiast pozostałe trzeba zwalczać nalistnymi zabiegami insektycydowymi. Wybór produktów do jesiennego zwalczania wymienionych szkodników nie jest zbyt szeroki. Zgodnie z etykietą gnatarza rzepakowca można zwalczać produktami zawierającymi w swoim składzie deltametrynę czy lambda-cyhalotrynę.

W przypadku pozostałych szkodników czyli mszyc, mączlików i tantnisia krzyżowiaczka dozwolone jest stosowanie produktów opartych na acetamiprydzie. Szkodniki rzepaku należy bezwzględnie zwalczać jesienią, gdyż mogą one przyczynić się do gorszego przezimowania roślin, a także przenosić niebezpieczne wirusy.

Kiedy lustrować plantację aby nie przeoczyć zabiegu

rzepak ozimy jesienią

Plantację rzepaku należy regularnie lustrować od wschodów, aż do zakończenia wegetacji jesiennej

fot. Małgorzata Srebro

Warunki pogodowe w wielu rejonach kraju sprzyjały wschodom i dalszemu rozwojowi rzepaku ozimego. Dochodzą jednak słuchy, że na Dolnym Śląsku na skutek żerowania gnatarza rzepakowca niektóre plantacje zostały przesiane. Aby ochrona plantacji była skuteczna po pierwsze należy ją regularnie lustrować, a następnie wybrać odpowiedni środek i przeprowadzić zabieg w sprzyjających warunkach. 

Zanim jednak przystąpimy do lustracji należy wiedzieć gdzie szukać szkodnika oraz jak wyglądają objawy jego żerowania. Więcej o mszycy, mączliku szklarniowym, tantnisiu krzyżowiaczku i ich rozpoznaniu pisaliśmy w osobnych artykułach.

Na szkodniki rzepaku – Inazuma 130 WG

Inazuma 130 WG

Inazuma 130 WG skutecznie zwalcza szkodniki rzepaku w fazie BBCH 13-19

fot. Sumi Agro Poland

Inazuma 130 WG jest jedynym na rynku insektycydem o działaniu systemicznym zarejestrowanym do stosowania w zabiegach jesiennych w rzepaku ozimym. Ma to szczególne znacznie w przypadku zwalczania mszyc i mączlików. Połączenie dwóch substancji czynnych o różnych mechanizmach działania sprawia, że produkt zachowuje wysoką skuteczność nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych.

Lambda-cyhalotryna błyskawicznie uśmierca szkodniki, acetamipryd działa długo, zwalczając szkodniki nalatujące na plantację po zabiegu. Inazuma 130 WG działa w temperaturze już od 5°C dzięki temu jest idealnym produktem do jesiennej walki ze szkodnikami rzepaku. Ponad to jest to produkt odporny na zmywanie przez deszcz. Inazuma 130 WG należy stosować po zaobserwowaniu szkodników, od fazy 3 liści do fazy 9 i więcej liści w rozecie BBCH 12-19. Zalecana dawka preparatu to 0,25-0,30 kg/ha.

Więcej o Inazuma 130 WG 

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 32

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Prezentowane informacje w zakresie środków ochrony roślin zawarte w serwisie www.agrofakt.pl nie zawierają pełnej treści etykiet-instrukcji stosowania. Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Artykuł zawiera lokowanie produktu i ma charakter promocyjny.

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *