Chwościk może już się pojawiać. Gdzie?

Chwościk buraka to choroba wywoływana przez grzyb Cercospora beticola. Choć jest w miarę chłodno, to w niektórych miejscach chwościk już może zacząć się pojawiać.

Chwościk lubi wilgoć, ale także ciepło powiedział nam prof. Jacek Piszczek z Terenowej Stacji Doświadczalnej w Toruniu Instytutu Ochrony Roślin Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu. W tych rejonach Polski gdzie temperatury są nieco wyższe i tam, gdzie na plantacjach następuje zwarcie międzyrzędzi chwościk już może się pojawiać. Konieczne jest monitorowanie plantacji w momencie zwierania międzyrzędzi.

Pamiętajmy, chwościk nie pojawi się dopóki nie nastąpi zwarcie międzyrzędzi.

prof. Jacek Piszczek z Terenowej Stacji Doświadczalnej w Toruniu Instytutu Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu

Szczególną czujność powinni zachować ci plantatorzy, którzy wysiali buraki na stanowisku po burakach lub część plantacji zahacza o miejsce, w którym rok wcześniej była buraczana pryzma. Dlaczego? Bo jak większość plantatorów wie doskonale, głównym pierwotnym źródłem zakażenia są pozostałe na polu po zbiorze resztki liści.

W Polsce największe zagrożenie chwościkiem występuje właśnie na południu kraju. Choroba pojawia się częściej, jeśli zmianowanie zmianowanie następuje co 23 lata, a nie co 56 lat. Specjaliści zauważają także, że ryzyko porażenia chwościkiem zwiększa się, ponieważ nie wszędzie zbiera się liście buraczane na paszę coraz częściej zostają one na polu i są tylko przyorywane.

W Polsce największe zagrożenie chwościkiem występuje właśnie na południu kraju.

Korzystne dla rozwoju grzyba i potencjalnej infekcji jest wystąpienie równocześnie wysokiej temperatury powietrza w ciągu dnia 25–35oC i powyżej 15oC nocą oraz dużej wilgotności powietrza. Plantacje buraka położone w dolinach rzek, w pobliżu jezior są w większym stopniu narażone na ryzyko pojawienia się chwościka. W dogodnych warunkach, zarodniki grzyba kiełkują na liściach, po czym pojawiają się na nich plamki o średnicy 2–4 mm, okrągłe, brązowe, szarzejące, otoczone czerwono-fioletową obwódką.

Pamiętajmy, chwościk nie pojawi się dopóki nie nastąpi zwarcie międzyrzędzi przypomina prof. Piszczek. Natomiast w sprzyjających warunkach może rozprzestrzenić się bardzo gwałtownie. Południe Polski dostało sporo deszczu, jeśli sprawdzą się prognozy zapowiadające ocieplenie może być problem. Życzmy sobie jednak, żeby chwościk pojawił się jak najpóźniej.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

NOWOŚĆ | SU TARROCAPrzeczytaj Nawet 115.3% wzorca wg COBORU

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *