*Każdorazowo, gdy w materiale jest mowa o sprzedaży ciągników rolniczych, należy ją rozumieć jako sprzedaż mierzoną liczbą rejestracji.
Ciągnikowa majówka z AgriTrac

Dla większości Polaków majówka to czas wycieczek i błogiego odpoczynku na łonie natury. Dla nas to inspiracja do zajrzenia do danych AgriTrac w wyjątkowym celu.
Na początku maja upamiętniamy najważniejsze wydarzenia w historii polskiej państwowości. Ten uroczysty okres natchnął nas do przeanalizowania danych AgriTrac (Martin & Jacob), by dowiedzieć się, po jakie ciągniki sięgają rolnicy z miejscowości przywodzących na myśl majowe święta. Pod uwagę wzięliśmy dane rejestracyjne z gmin, na terenie których się znajdują. Obejmują one okres od stycznia 2016 r. do drugiej dekady kwietnia 2018 r. włącznie.
Spis treści
Święto Pracy (1 maja)
Majówka rozpoczyna się od Święta Pracy. Na ziemiach polskich po raz pierwszy obchodzono je już w 1890 r., choć odbyło się to wbrew woli zaborców. Uroczystość ta ma na celu podkreślenie wartości pracy ludzkiej, dlatego dzień 1 maja jest ustawowo wolny od pracy. Leniwie rozpocząć miesiąc mogą reprezentanci wszystkich posad i stanowisk.

W Posadzie (woj. mazowieckie) dużą popularnością cieszą się sadownicze ciągniki z oferty New Holland.
Rolnicy z mazowieckiej Posady (gm. Przytyk) po majówce wyjadą na pola głównie na ciągnikach marki New Holland. Prawdziwym hitem sprzedażowym w tamtym regionie jest sadowniczy model TD 4.70F. Dla porównania, w świętokrzyskich Stanowiskach (gm. Smyków) w ostatnich latach królują importowane traktory. Najchętniej sprowadzaną maszyną jest tam Ursus C-335.
Dzień Flagi RP (2 maja)
Flaga to – obok godła i hymnu – jeden z najważniejszych symboli Polski. Wielu z nas z okazji majowych uroczystości wywiesza ją na balkonie lub ogródku. Na ulicach roi się od tkanin przymocowanych do drewnianych drążków, zwanych drzewcami. W wielkopolskim Drzewcu (gm. Sompolno) nie mają sobie równych nowe ciągniki marki Kubota. Szczególnie chętnie wybieranym modelem jest ten o oznaczeniu L5040.
Tym, co łączy narodowe symbole Polski, są biało-czerwone barwy. Rolnicy z Bieli i Czermina nie są jednak zgodni co do najlepszej marki traktorów. Mieszkańcy wsi Biel (gm. Ostrów Mazowiecka), położonej na Mazowszu, najczęściej sięgają po nowe maszyny z oferty Zetora. Chętnie rejestrowane są tam ciągniki z serii Proxima. W świętokrzyskim Czerminie (gm. Dwikozy) króluje natomiast niemiecki Deutz-Fahr. Dużą popularnością cieszy się kompaktowy Agroplus F65 Keyline.
Wyjątkowym wariantem flagi państwowej jest ta z dodatkowym godłem. Zawiera ono orła białego ze złotą koroną na czerwonej tarczy. Na polach Orła Białego (gm. Wróblew) również zobaczymy najwięcej czerwieni – za sprawą nowych ciągników marki Kubota. Chętnie rejestrowanymi modelami są te o oznaczeniu M6040 i M7060.
Święto Konstytucji (3 maja)
Majówka kończy się wspomnieniem uchwalenia Konstytucji 3 maja, która była drugą po amerykańskiej na świecie. Najważniejszy dokument w polskim prawodawstwie został podpisany w 1791 r. w warszawskim Zamku Królewskim. W Starym Zamku (gm. Sobótka) najczęściej podpisywane są natomiast umowy zakupu nowych ciągników marki Ursus. Szczególnie chętnie wybieranym jest ten z oznaczeniem 5044.
Uchwalenie rządowej ustawy było przełomowym wydarzeniem dla całego kraju. Jednym z tych, które najmocniej wpłynęły na ukształtowanie polskości. W Polskiej Wsi (gm. Kłecko) najchętniej wybierane są jednak amerykańskie ciągniki z jeleniem na masce.
Mówiąc o narodowych symbolach, nie można zapomnieć także o oficjalnym hymnie państwowym. Od lutego 1927 r. jest nim Pieśń Legionów Polskich we Włoszech, czyli Mazurek Dąbrowskiego. W dolnośląskiej Dąbrowie (gm. Oleśnica) nie mają sobie równych ciągniki z linii produkcyjnej John Deere, a w lubelskiej (gm. Hrubieszów) te z oferty marki Ursus.
