Cła na nawozy z Rosji i Białorusi — KE zdecydowała

Komisja Europejska we wtorek (tj. 28 stycznia 2025 r.) przyjęła wniosek o nałożenie cła na nawozy z Rosji oraz z Białorusi. Nałożenie ceł dotyczy także szeregu produktów rolnych. To kolejny krok do zmniejszenia zależności od importu z Rosji i Białorusi, a zarazem wsparcia produkcji i przemysłu nawozowego UE.
Komisja Europejska w dniu wczorajszym (tj. 28 stycznia 2025 r.) poinformowała o przyjęciu wniosku nakładającego cła na nawozy jak i produkty rolne pochodzące z Rosji i Białorusi. KE oczekuje, że nowe sankcje wpłyną negatywnie na dochody Rosji z eksportu, co również ograniczy możliwość prowadzenia przez Rosję wojny przeciwko Ukrainie.
Spis treści
Cła na nawozy i produkty rolne z Rosji i Białorusi
KE przyjęła wniosek o nałożenie ceł na niektóre nawozy azotowe oraz na produkty rolne pochodzące z Rosji i Białorusi. Chodzi tutaj o pozostałe 15% produktów rolnych importowanych z Rosji, które wcześniej nie objęto podwyższonymi taryfami.
W przypadku importu nawozów Komisja Europejska podkreśla:
Taki import czyni UE podatną na potencjalne działania przymusowe ze strony Rosji i tym samym stanowi ryzyko dla bezpieczeństwa żywnościowego UE.
Sankcje na import nawozów z Rosji i Białorusi poprawią sytuację firm nawozowych?
Wprowadzenie nowych sankcji na Rosję i Białoruś ma wpłynąć na wzrost krajowej produkcji i przemysłu nawozowego w obliczu kryzysu energetycznego. Nałożenie ceł ma również pomóc w zapewnieniu stałych dostaw nawozów, które będą dostępne dla rolników po atrakcyjnych cenach.
Propozycja obejmuje środki łagodzące, gdyby rolnicy w UE odczuli znaczny wzrost cen nawozów – informuje Komisja Europejska w wydanym komunikacie.
Wniosek Komisji Europejskiej o nałożenie ceł na Rosję i Białoruś musi być jeszcze rozpatrzony przez Parlament Europejski. Natomiast następnie przyjęty przez państwa członkowskie kwalifikowaną większością głosów.

Komisja Europejska wystąpiła z wnioskiem nakładającym cła na nawozy i produkty rolne z Rosji i Białorusi.
Cła na nawozy z Rosji i Białorusi — apel Polski i innych krajów UE
Przypomnijmy, że zarówno władze polskie, jak i część innych krajów UE apelowała już w listopadzie 2024 r. o podwyższenie ceł na nawozy z Rosji i Białorusi. W przypadku władz polskich o wprowadzenie sankcji apelowało m.in. Ministerstwo Aktywów Państwowych. Wtorkową decyzję KE w sprawie sankcji minister aktywów państwowych, Jakub Jaworowski skomentował dla Business Insider następująco:
Nasze działania przyniosły pozytywny efekt, jest to kolejny ważny krok w stronę istotnego ograniczenia importu rosyjskich nawozów do Polski. Wprowadzenie ceł na nawozy z Rosji w ramach 16. pakietu sankcji zwiększy bezpieczeństwo żywnościowe UE oraz wesprze polskie firmy z branży chemicznej.
Źródło: ec.europa.eu; www.businessinsider.pl
