Części do maszyn rolniczych: gdzie ich szukać?

Awarie sprzętu rolniczego, to niekiedy spory wydatek. Jeżeli z usterką jesteśmy w stanie poradzić sobie sami, to nasz budżet uszczupli się tylko o zakup odpowiednich części. Jednak ich ceny bywają różne.

W dużej mierze zależą one bowiem od dystrybutora i miejsca zakupu, ale także od tego czy część jest oryginalna, używana czy jest to zamiennik. Gdzie zatem opłaca się kupować części do maszyn rolniczych i ile możemy na tym zaoszczędzić?

Rolnicy poszukują części do maszyn rolniczych w różnych miejscach. Tradycyjne sklepy coraz częściej przegrywają jednak z tymi w wirtualnymi. W grę wchodzi dziś bowiem głównie cena, ale jak przyznają rolnicy – poparta jakością części. Zapytaliśmy zatem rolników i mechaników, gdzie opłaca się kupować części i czym dobrze się kierować przy ich wyborze?

Inwestując w nowe maszyny trzeba się liczyć również z kosztami serwisu i wymiany poszczególnych części, które nie należą do najtańszych.

Józef Piskurski, mechanik z Leszna

Tanie części?

Na rolniczych podwórkach coraz więcej jest drogiego, markowego sprzętu, który nie jest już tak prosto naprawić we własnym zakresie, tak jak to było dawniej. Dodatkowo mechanika danej maszyny potrafi być na tyle skomplikowana, że nie każdy mechanik poradzi sobie z jej naprawą. Oszczędność na częściach niekiedy również nie wchodzi w rachubę.

– W nowych maszynach lepiej nie bawić się w kupno części używanych. Ten sprzęt jest po prostu za drogi, a z małych zaniedbań, często biorą się te poważne. Jeżeli kupno części oryginalnej jest poza naszym zasięgiem lepiej postawić na zamiennik niż montować używkę. Dlatego inwestując w nowe maszyny trzeba się liczyć również z kosztami serwisu i wymiany poszczególnych części, które nie należą do najtańszych. – mówi Józef Piskurski, mechanik z Leszna.

części do maszyn rolniczych

W nowych maszynach lepiej nie bawić się w kupno części używanych.

Rolnicy, aby zaoszczędzić na drogich podzespołach do swoich maszyn, niejednokrotnie inwestują w sporo tańszy zamiennik, jednak czy może być on dobrą alternatywą dla oryginału?

– Zamienniki są często porównywalne z oryginalną częścią, ale równie często jest i odwrotnie. Zamiennik zużywa się szybciej, bo ma gorszą jakość i wymiany musimy dokonywać dużo częściej. Wszystko zależy od tego z jakimi elementami danej maszyny mamy do czynienia i na czym nam tak naprawdę zależy. Czy chcemy częstszych wymian i niskiej ceny danej części, która potrafi być o 20–40% tańsza od oryginału czy pewnej jakości za wysoką cenę. Oczywiście są takie podzespoły, które z powodzeniem można zastępować zamiennikami, ale nie zalecałbym zamienników np. przy elementach roboczych, bo to zazwyczaj pozorna oszczędność – dodaje mechanik.

Oryginał, używka czy zamiennik – w jakie części inwestują rolnicy i gdzie je nabywają?

Problem z zakupem części do maszyn rolniczych praktycznie nie występuje. W dobie sklepów internetowych i stacjonarnych, których jest bardzo dużo, każdy rolnik znajdzie niezbędną część. Problematyczne są jedynie starsze maszyny. Na jakie podzespoły stawiają zatem rolnicy i gdzie je kupują?

zakupy przez internet

Rolnicy często zakupują części do maszyn rolniczych przez internet.

– W moim gospodarstwie oprócz 2-letniego ciągnika marki Class Arion mam jeszcze 2 – Ursusa C-330 i Zetora 7211, które serwisuje i naprawiam we własnym zakresie. Przy nowym ciągniku serwis zlecam i stawiam na sprawdzone podzespoły. Jednak jeżeli mechanik poleca dobry zamiennik, to również biorę. Przy starszych ciągnikach zdarza mi się szukać (najczęściej w Internecie) części używanych, bo z dostępnością niektórych podzespołów bywa trudno. Z mojego doświadczenia wynika jednak, że zamienniki i części poddane regeneracji, są jednak mniej trwalsze niż oryginały– mówi Marian Kowalski rolnik (pow. średzki).

Podobnego zdania jest również inny rolnik.

Rolnicy coraz częściej wybierają także sklepy internetowe, bo tam otrzymują towar szybciej ( nawet do 24 godzin po zaksięgowaniu wpłaty) i zdobywają części, które są trudno dostępne.

Moim zadaniem trzeba uważać na części używane sprowadzane zza zagranicy, chyba, że mamy jakiegoś sprawdzonego sprzedawcę takich części. Wiadomo, że na zachodzie rolnicy są bogatsi i pozbywają się wyeksploatowanych maszyn. Myślę, że zbyt niska cena zawsze powinna dać do zastanowienia i lepiej wtedy kupić nawet zamiennik niż montować część która nie wiadomo ile już służyła – dodaje rolnik.

Gdzie kupić części?

Sklepów specjalizujących się w sprzedaży części do maszyn rolniczych jest na rynku wiele. Rolnicy coraz częściej wybierają także sklepy internetowe, bo tam otrzymują towar szybciej ( nawet do 24 godzin po zaksięgowaniu wpłaty) i zdobywają części, które są trudno dostępne. Oczywiście w grę wchodzi również cena. Rolnicy, którzy wolą natomiast część zobaczyć i dotknąć, wybierają sklepy stacjonarne, gdzie o radę mogą poprosić sprzedawcę.

Gdzie zatem kupują rolnicy?

– Najczęściej części do maszyn rolniczych poszukuję w Internecie. Przemawia za tym czas i cena. Nie muszę tracić paliwa i szukać konkretnej części jeżdżąc od hurtowni do hurtowni, tylko siadam przed ekranem monitora i zamawiam. Dziś nawet na przesyłkę nie trzeba długo czekać, a w Internecie jest wszystko – mówi Tomasz Gerlach z Łukowa (powiat obornicki).

części do maszyn rolniczych

Zakup części zamiennych może być problemem dla właścicieli starszych maszyn.

– Mieszkam niedaleko dużego miasta i kupuję części w sklepie z zajmującym się zaopatrzeniem rolnictwa. Mam tam szeroki wybór części, które mogę dotknąć i porównać. Dodatkowo sprzedawca zawsze podpowie, co warto kupić i co kupują inni rolnicy– mówi rolnik Marian Kowalski (pow. średzki).

W poszukiwaniu części do maszyn rolniczych zawsze warto zasięgnąć opinii innych rolników, szczególnie kupując przez Internet.

Części do maszyn rolniczych

– Dziś sprzedaż części przenosi się do Internetu, bo tam jest wygodniej i taniej. Podzespoły kupuje u jednego sprzedawcy, który ma także sklep stacjonarny i dzięki temu oszczędzam na przesyłce, bo części odbieram w sklepie. Ponadto w grę wchodzi cena produktu. W Internecie kupuję średnio o 10–20% taniej, a zdarza się, szczególnie przy zamiennikach, że rabaty są jeszcze większe – mówi Józef Bartoszyk rolnik z Ligoty Małej (pow. oleśnicki).

– Ja kupuję części w sklepie stacjonarnym, które oferuję podzespoły oryginalne, zamienniki i części używane sprowadzane najczęściej z zagranicy. Mają szeroki wybór i dobre ceny. Na niektóre części używane dają także gwarancję – mówi Ireneusz Walczak rolnik z Podbeskidzia.

W poszukiwaniu części do maszyn rolniczych zawsze warto zasięgnąć opinii innych rolników, szczególnie kupując przez Internet.  Tu dobrze jest pytać także o konkretne namiary na sprawdzonych sprzedawców, przeszukiwać fora internetowe, by zakup nie okazał się nietrafiony. Pewną alternatywa dla zakupów przez Internet mogą okazać się także duże sieci sklepów z zaopatrzeniem rolnictwa, w których również znajdziemy szeroki wybór części.

Przeczytaj również:

  1. John Deere: „Rzetelny Partner Podczas Zbiorów”
  2. Przygotowanie siewnika do siewu: jak to zrobić?
  3. Typy odkładnic: na jakie warto postawić?

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *