Elementy robocze maszyn rolniczych: oryginalne czy zamienniki?

Download PDF

Elementy robocze maszyn są narażone na nadmierne zużycie podczas wykonywania zabiegów uprawowych w różnych warunkach pogodowych. Wielu rolników przy zakupie części zadaje sobie pytanie: kupić droższe oryginały czy tańsze zamienniki?

Często jest tak, że w cenie jednej oryginalnej części mamy 2–3 sztuki zamiennika.

Biorąc pod uwagę rachunek ekonomiczny, odpowiedź może być tylko jedna: stawiamy na tańsze zamienniki. Często jest bowiem tak, że w cenie jednej oryginalnej części mamy 2–3 sztuki zamiennika. Czasami możemy się również spotkać z sytuacją, kiedy mamy do wyboru zamienniki w różnych cenach i wówczas pytanie: który wybrać? Jeżeli będziemy jednak uwzględniać jedynie kryterium ekonomiczne, nie będziemy mieli najmniejszego problemu z wyborem – stawiamy zawsze na najtańsze elementy robocze.

Czy zakup najtańszej części to jedyne i słuszne rozwiązanie?

Należałoby się w tym miejscu zastanowić, dlaczego oryginalna część jest ok. 2-, 3-krotnie droższa od zamiennika? Czy wynika to jedynie z faktu, że producent chce na nas po prostu zarobić?

Otóż pewnie nie do końca tak jest. Szanujący i liczący się na rynku producenci, zanim wprowadzą produkt na rynek, muszą przeprowadzić cały proces projektowania, testowania i ewentualnej modyfikacji konstrukcji. Wymaga to posiadania określonych laboratoriów, w których elementy są poddawane szeregom testów wytrzymałościowych, obciążeniowych itp. Nie zawsze jest tak, że genialny konstruktor siedząc przed komputerem, zaprojektuje genialną odkładnicę czy temu podobne elementy robocze maszyn. Producent ponosi zatem koszty wyposażenia i utrzymania takich laboratoriów, które pewnie pośrednio znajdują się w cenie części, które kupujemy.

Na kolejnych stronach znajdziesz interesującą infografikę tematyczną i wypowiedzi ekspertów.

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o