Czy ceny zbóż wzrosną jesienią 2022? Sprawdź!

Czy ceny zbóż wzrosną w okresie żniw 2022, czy może jesienią? Jest to jedno z ważnych pytań, które obecnie zadają sobie rolnicy, z powodu zmiennej sytuacji na rynku zbóż. Obawy wobec cen zbóż w okresie jesienno-zimowym wyraził minister rolnictwa Henryk Kowalczyk, który jednocześnie skierował apel do rolników. Jakie są prognozy dla rynku zbóż po żniwach 2022? Sprawdźmy!

Sytuacja na rynku zbóż pozostaje wciąż niepewna i zmienna, podobnie jak ceny zbóż. Wobec tego ciężko przewidzieć jakie będą ceny zbóż po zakończeniu żniw 2022. Obawy w stosunku do ich wysokości w okresie jesienno-zimowym wyraził minister Henryk Kowalczyk, który jednocześnie zaapelował do rolników o niesprzedawanie wszystkich zapasów zbóż. Czy ceny zbóż wzrosną jesienią 2022, czy wręcz przeciwnie? Co czeka rynek zbóż po żniwach 2022?

Czy ceny zbóż wzrosną jeszcze w 2022 w niekontrolowany sposób?

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk omawiając bieżącą sytuację na rynku zbóż podkreślił, że ceny zbóż zależne są od notowań giełdowych, a szczególnie od giełdy Matif. Aktualnie na rynku giełdowym obserwowane są wahania cen zbóż. Przypomnijmy, że najpierw notowania cen zbóż spadły z powodu odblokowania portów na Morzu Czarnym, natomiast po ostrzale rakietowym w Odessie ceny zbóż ponownie wzrosły.

Potwierdzają to notowania podczas zamknięcia poniedziałkowej sesji na giełdowym rynku zbóż i oleistych opublikowane przez platformę e-WGT:

Aktualności rolnicze - Czy ceny zbóż wzrosną 2022?

Wobec tego, jakich cen mogą spodziewać się rolnicy w najbliższym czasie?

Jakie będą ceny zbóż po żniwach 2022? Minister rolnictwa apeluje do rolników

Henryk Kowalczyk wyraził obawy wobec sezonu jesienno-zimowego, dlatego zaapelował do rolników żeby nie wyzbywali się zapasów zbóż, które w tym sezonie stanowiły sporą ilość.

Jesień może być trudna i to powtarzam cały czas, żeby się tych zapasów nie wyzbywać, bo (…) kryzys żywnościowy nie został jeszcze zażegnany, ten światowy – zaznaczył minister rolnictwa.

Czy ceny zbóż wzrosną w kolejnych miesiącach 2022?

Obawy szefa resortu rolnictwa dotyczą także cen zbóż, które według H. Kowalczyka mogą wzrosnąć w sposób niekontrolowany. Co wiąże się z tym, że na światowym rynku zbóż może zabraknąć.

Czytaj również: Po ile jest rzepak w skupie pod koniec lipca 2022? Sprawdź!
Cena pszenicy

Źródło: TVP Info; Dziennik Gazeta Prawna; e-WGT

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 50

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Udowodnione wyższe plony!Zobacz Encera SC = Efekty

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Jerry pisze:

    Czyli nie wiem jednak czy nie sprzedać. Najpierw pozwolili na wjazd dużych ilości ziarna z Ukrainy, a teraz mówią żeby trzymać. Podejrzane to