Czy koronawirus zagraża rolnikowi?

Czy koronawirus zagraża rolnikowi? – to pytanie pojawia się coraz częściej w związku z powiększającą się liczą zachorowań. W tej sprawie prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych spotkał się z ministrem rolnictwa. Celem spotkanie było prośba o opracowanie wytycznych skierowanych do producentów rolnych w przypadku konieczności poddania się kwarantannie. 

Koronawirus zagraża rolnikowi – prośba o procedury i wyższy zasiłek chorobowy

Koronawirus zagraża rolnikowi, dlatego głos w tej sprawie zabrał prezes KRIR. Jest to spowodowane narastającym zagrożeniem epidemiologicznym pojawiającym się w naszym kraju. Określenie konkretnych procedur co do koronawirusa – o to przede wszystkim zabiega prezes Szmulewicz. Pozwoli to rozwiać wszelkie obawy jakie zapewne mają zarówno rolnicy, jak i hodowcy zwierząt. Problemy związane z prawidłowym funkcjonowaniem gospodarstwa mogą pojawić się w momencie wprowadzenia kwarantanny.

Prezes oczekuje odpowiedzi na m.in. takie pytania:

  • Kto w takiej sytuacji zajmie się produkcją zwierzęcą?
  • Kto i jak odbierze mleko z gospodarstwa objętego kwarantanną? 
  • Czy w tej sytuacji rolnicy będą mogli liczyć na odszkodowanie? 

Koronawirus zagraża rolnikowi, a także jego rodzinie z uwagi na prowadzoną produkcję. Jeśli do tego dojdzie to rolnik, lub jego rodzina otrzyma zasiłek chorobowy w kwocie 10 zł za każdy dzień niezdolności do pracy. Z uwagi na tak niską kwotę prezes Szmulewicz wystąpił z wnioskiem o dokonanie zmian w ustawie o ubezpieczeniach rolników.

Koronawirus zagraża rolnikowi – ogólne zalecenia na stronie MRiRW

Jak dotąd MRiRW nie udzieliło informacji jak ochronić gospodarstwo przed koronawirusem. Aktualnie na stronie resortu można znaleźć jedynie ogólne informacje i zalecenia na temat koronawirusa.

Jedno z nich wspomina o konieczności przeprowadzania częstej dezynfekcji rąk wodą z mydłem, lub środkiem na bazie alkoholu. W tym miejscu można pobrać ulotkę odnoszącą się do dezynfekcji rąk.
Oprócz dezynfekcji ważne jest również zachowanie bezpiecznej odległości (1-1,5 m) od osoby, która kaszle, kicha, bądź ma gorączkę.

Objawy które mogą, a nie muszą świadczyć o koronawirusie to:

  • kaszel
  • gorączka 
  • duszności  

Więcej dokładniejszych informacji w sprawie koronawirusa można znaleźć na stronie internetowej Głównego Inspektora Sanitarnego i ministerstwa.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3 / 5. Liczba głosów 10

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *