Czy niska podaż przełoży się na ceny kapusty białej?

Szacuje się, że w tym sezonie zbiory kapusty będą jeszcze niższe od niskich zbiorów ubiegłorocznych. W ubiegłym roku z powodu mniejszej podaży ceny kapusty białej poszybowały w górę. Czy również w tym roku możemy spodziewać się podobnego scenariusza? Czy niska podaż przełoży się na ceny?

Kapusty białej będzie w tym roku mniej

Według szacunków GUS, w tym roku zbierzemy 630 tys. ton kapusty. To o 2,2% mniej niż rok temu, kiedy produkcja wynosiła 644 tys. ton. Już ubiegłoroczna produkcja była niska jak na polskie warunki. Bowiem w dobrych sezonach w ostatnich latach zbiory przekraczały 700 tys. ton, a np. w 2019 r. wynosiły aż 837 tys. ton. Względem 2019 r. tegoroczna produkcja kapusty będzie niemal 25% niższa. Oznacza to, że w tym roku na rynku będzie o 14 tys. ton  mniej kapusty niż w ubiegłym sezonie i aż o 200 tys. ton mniej niż w sezonie 2019/2020.

W ubiegłym roku niska podaż przełożyła się wyraźnie na ceny kapusty białej na polskich rynkach hurtowych. Prawie do listopada notowania utrzymywały się na rekordowo wysokim poziomie. W tym roku, jak dotąd ceny kapusty nie biją rekordów. Są niższe od ubiegłorocznych, ale trzeba zaznaczyć, że nadal utrzymują relatywnie wysoki poziom względem poprzednich lat. A wszystko wskazuje na to, że w dalszej części sezonu będą rosły, analogicznie jak w ubiegłym roku.

Aktualne ceny kapusty białej na rynkach hurtowych

Obecnie hurtowe ceny kapusty białej utrzymują się na poziomie 1,2–1,6 zł/kg, a więc średnio wynoszą 1,4 zł/kg. Sprawdzamy, ile płacono za kapustę na krajowych rynkach hurtowych w 32. tygodniu 2023 r.

 • Ceny kapusty białej na Broniszach (Warszawski Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy, 10.08.2023):
  • kapusta biała — 1,2–1,5 zł/kg;
  • kapusta biała młoda — 3,0–4,25 zł/szt.
 • Ceny na rynku w Elizówce (Lubelski Rynek Hurtowy, 8.08.2023):
  • kapusta biała młoda — 3,99–5,0 zł/szt.
 • Kapusta na giełdzie w Poznaniu (Wielkopolska Giełda Rolno-Ogrodnicza, 9.08.2023):
  • kapusta biała — 5,0–5,5 zł/szt.
 • Ceny kapusty białej na Zjazdowej (Łódzki Rynek Hurtowy Zjazdowa, 10.08.2023):
  • kapusta biała — 4,0–6,0 zł/szt.
 • Notowania kapusty na giełdzie kaliskiej (Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy Giełda Kaliska, 10.08.2023):
  • kapusta biała — 1,5 zł/kg;
  • kapusta biała młoda — 4,0–6,0 zł/szt.
 • Ceny kapusty na rynku hurtowym we Wrocławiu (Targpiast Wrocław, 9.08.2023):
  • kapusta biała — 5,0–6,0 zł/szt.;
  • kapusta biała młoda — 6,0–7,0 zł/szt.
 • Hurtowe ceny kapusty na rynku w Krakowie (Kompleks Handlowy Rybitwy Kraków, 9.08.2023):
  • kapusta biała — 1,5–2,5 zł/kg.

Jak widać, ceny kapusty białej są zróżnicowane, w zależności od rynku. Ceny młodej kapusty są wyraźnie wyższe i na analizowanych rynkach wynoszą od 3,0 zł/szt. do 7,0 zł/szt.

Jakie prognozy dla kapusty?

Eksperci przewidują, że sytuacja na rynku kapusty będzie przebiegać analogicznie do tej w ubiegłym sezonie. Wprawdzie w pierwszej dekadzie sierpnia br. ceny kapusty białej są o 12,5% niższe względem 2022 r., ale jest to typowo sezonowe zjawisko. Bowiem w ubiegłym roku w sierpniu również ceny kapusty białej spadały, tyle że w nieco późniejszym okresie.

Należy jeszcze spodziewać się sezonowego spadku cen w trakcie zbiorów odmian późnych. Za to potem najprawdopodobniej ceny kapusty białej będą się umacniać, podobnie jak to miało miejsce w poprzednim sezonie. Chociaż nie jest to stuprocentowo pewna prognoza, to według ekspertów rynkowych prawdopodobieństwo powtórki ubiegłorocznego scenariusza jest wysokie.

Oczywiście na ceny kapusty białej będą wpływać również inne czynniki, takie jak popyt, handel zagraniczny czy dynamika dostaw. Ponadto decydujący wpływ na ostateczną wielkość tegorocznych zbiorów, a więc również podaż kapusty na rynku w sezonie 2023/2024 będą miały plony odmian późnych oraz przebieg pogody w kolejnych tygodniach. Ale ta, niestety, nie zapowiada się korzystnie dla kapusty.

Czytaj również: Zbiory warzyw 2023 będą niższe r./r.

Źródło: fresh-market.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Jak rolnicy kupują online?Zobacz Wypełnij ankietę!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *