Zbiory warzyw 2023 będą niższe r./r.
Eksperci z Głównego Urzędu Statystycznego przewidują, że tegoroczna produkcja warzyw gruntowych będzie o 3% niższa od tej z ubiegłego roku. Zbiory warzyw 2023 szacowane są na poziomie ok. 3,9 mln ton.
Według „Wstępnego szacunku głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2023 r.”, opublikowanego przez GUS pod koniec lipca br. w tym sezonie produkcja warzyw polowych będzie nieco niższa od ubiegłorocznej. Jak przebiegała wegetacja roślin i jakich zbiorów poszczególnych gatunków warzyw można się spodziewać?
Spis treści
Jak przebieg wegetacji wpływał na wzrost roślin w 2023 r.?
Na zbiory warzyw 2023 główny wpływ ma przebieg warunków pogodowych od początku okresu wegetacji. Niska temperatura i znaczne uwilgotnienie gleby na początku sezonu w wielu rejonach kraju wpłynęły na opóźnienie terminu siewu warzyw gruntowych. Kolejne tygodnie przyniosły poprawę aury i siew odmian późniejszych oraz sadzenie rozsad warzyw było terminowe. Zimny początek maja, a zwłaszcza chłodne noce powodowały konieczność okrywania plantacji, ale mimo to nie odnotowano poważniejszych strat mrozowych. Jednak z powodu chłodów rośliny wschodziły i rozwijały się nierównomiernie.
Ocieplenie w drugiej połowie maja przyczyniło się do przyspieszenia wegetacji i przyrostu biomasy roślin. Jednak w czerwcu i pierwszej dekadzie lipca rozwój roślin został ponownie zahamowany przez suszę. Największe niedobory wody odnotowano w województwach wielkopolskim, łódzkim i kujawsko-pomorskim. W zdecydowanie lepszej kondycji niż nienawadniane uprawy były plantacje, na których stosuje się dodatkowe nawadnianie.
Aktualny stan plantacji warzyw
Pogoda w lipcu nie sprzyjała uprawom warzyw kapustnych, w tym kalafiorom i brokułom. Natomiast w lepszej kondycji są warzywa korzeniowe, co ma przełożenie na zbiory warzyw 2023. Niezbyt korzystne warunki pogodowe w trakcie wegetacji przyczyniły się do zwiększenia presji ze strony patogenów grzybowych i bakteryjnych oraz szkodników. Stąd w wielu rejonach kraju przewiduje się, że zbiory warzyw wczesnych będą niższe od ubiegłorocznych. Z kolei na końcowy rezultat wielkości produkcji warzyw późnych wpłynie przebieg pogody w najbliższych miesiącach.
Zbiory warzyw 2023 — wstępne szacunki
Zgodnie z szacunkami, tegoroczna produkcja warzyw gruntowych przedstawia się następująco:
- kapusta — 630 tys. ton;
- kalafiory — 124 tys. ton;
- cebula — 630 tys. ton;
- marchew — 590 tys. ton;
- pietruszka korzeniowa — 150 tys. ton;
- seler korzeniowy — 106 tys. ton;
- buraki ćwikłowe — 247 tys. ton;
- pomidory gruntowe — 169 tys. ton;
- ogórki gruntowe — 131 tys. ton.
Łączna produkcja dyni, kabaczka i cukinii wyniesie 414 tys. ton, a kukurydzy cukrowej 153 tys. ton. Zbiory pozostałych gatunków warzyw prognozuje się na poziomie 506 tys. ton. Generalnie, w relacji do poprzedniego roku, w przypadku większości gatunków zbiory warzyw 2023 będą niższe. Na poziomie wyższym od ubiegłorocznego szacuje się tylko zbiory buraków ćwikłowych.
Decydujący wpływ na ostateczną wielkość tegorocznej produkcji warzyw będą miały wyniki produkcyjne odmian późnych, a także dalszy przebieg pogody, a zwłaszcza występowanie deszczu.
Czytaj również: Jakie zbiory ziemniaków w Polsce 2023?
Źródło: GUS
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!