Deklaracje PIT za 2021 już wysyłane przez KRUS do rolników

KRUS przekazuje już deklaracje PIT za 2021 r. do rolników, którzy w minionym roku przynajmniej raz otrzymali jakiekolwiek rolnicze świadczenie emerytalno-rentowe. Te osoby otrzymają PIT-40A, PIT-11A lub PIT-11 do dnia 28 lutego 2022 r.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego do końca lutego 2022 r. przekaże świadczeniobiorcom, czyli rolnikom deklaracje podatkowe PIT za 2021 rok.

Otrzymają je osoby, które w 2021 r. pobrały jakiekolwiek świadczenia z KRUS takie jak:

  • emerytura rolnicza,
  • okresowa emerytura rolnicza,
  • renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy,
  • renta rodzinna lub rodzicielskie świadczenie uzupełniające.

Deklaracje PIT za 2021 rok dla rolników

KRUS poinformowała o rozpoczęciu przekazywania deklaracji podatkowych PIT za 2021 r. do osób, które otrzymały wybrane świadczenie.

Do tych osób KRUS prześle deklaracje PIT podatkowe za 2021 r. takie jak:

  • PIT-40A – (roczne obliczenie podatku przez organ podatkowy) otrzymają emeryci i renciści, a także osoby pobierające rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Czyli są to osoby, którym KRUS rozliczyła podatek dochodowy za 2021 r.,
  • PIT-11A – (informacja o dochodach uzyskanych od organu rentowego) KRUS przekaże do emerytów, rencistów i osób uprawnionych do pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, którym nie rozliczono podatku dochodowego ze względu na jego nadpłatę,
  • PIT-11 – (informacja o dochodach) dla osób, które pobrały tzw. niezrealizowane świadczenie po osobie zmarłej lub alimenty potrącone ze świadczenia wypłacanego przez KRUS.

e-Deklaracje 2021. Rozliczenie PIT do 2 maja 2022 r.

KRUS przypomina również, że rolnicy, którzy otrzymają deklaracje PIT-11A lub PIT-11 za 2021 r. mogą przekazać zeznanie podatkowe osobiście we właściwym urzędzie skarbowym do 2 maja br. Albo zaakceptować bądź zmienić zeznanie podatkowe przygotowane przez KAS na portalu www.podatki.gov.pl w terminie od 15 lutego 2022 r. Jeżeli świadczeniobiorcy tego nie zrobią zeznanie przygotowane przez KAS zostanie uznane za złożone.

Ostateczny termin na modyfikację, odrzucenie lub akceptację deklaracji podatkowej przygotowanej przez KAS lub na złożenie zeznania podatkowego przypada na 2 maja 2022 r.

Deklaracje PIT za 2021 r. a ulgi na leki i rehabilitację

Ponadto osoby, które chcą otrzymać ulgę podatkową np. na leki lub rehabilitację powinny złożyć zeznanie podatkowe PIT-37. Albo zeznanie podatkowe PIT-36 w przypadku osób prowadzących działalność pozarolniczą, które następnie należy przekazać do właściwego urzędu skarbowego.

Czytaj również: Branża młynarska podsumowała 2021. To czas drożyzny i pandemii

Źródło: KRUS

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 18

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Konferencja dla Hodowców Bydła i Producentów MlekaPrzeczytaj Sprawdź terminy

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *