Druga połowa kwietnia to optymalna pora siewu kukurydzy. Czym się kierować przy wyborze odmiany?
Rolnikom nie trzeba przypominać, że w zależności od tego, jaki jest cel uprawy, powinni poszukiwać innych odmian. Inne są bowiem odmiany kukurydzy zalecane do uprawy na ziarno, a inne na kiszonkę.
– Korzystajmy z list odmian znajdujących się krajowym rejestrze, który przygotowuje Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych, czyli COBORU – mówi profesor Tadeusz Michalski, prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy. – Korzystajmy też z wiedzy specjalistów w ośrodkach doradztwa rolniczego. Bardzo ważną rzeczą jest, by dobrać odmianę pod względem długości wegetacji.
Jak podkreśla prof. Michalski, przymrozek przerywa wegetację kukurydzy.
– Nie wiemy, jaka będzie jesień i kiedy pojawią się przymrozki, lepiej więc wybrać odmianę bezpieczniejszą – radzi profesor. – Gdy pojawi się przymrozek, a kukurydza będzie niedojrzała, jej wartość kiszonkowa będzie znacznie mniejsza.
Profesor podkreśla także, że jeśli decydujemy się na odmiany o dłuższym niż przeciętnie w naszym regionie czasie wegetacji, lepiej to robić tylko eksperymentalnie.
Dodajmy jeszcze, że fenologicznym wskaźnikiem terminu siewu kukurydzy w Polsce jest kwitnienie czeremchy, wiśni, porzeczki czerwonej i mniszka lekarskiego. Temperatura gleby w czasie siewu na głębokości 6–8 cm powinna wahać się od 6°C do 8°C. Przypada to na trzecią dekadę kwietnia. Siew zbyt wczesny nie jest wskazany, gdyż na skutek zbyt niskiej temperatury gleby kiełkowanie i wschody znacznie się przedłużają, natomiast nasiona są uszkadzane przez choroby i szkodniki glebowe, co prowadzi do niepełnych wschodów i mniejszej obsady roślin.
Dodaj komentarz
[…] Kwitnienie czeremchy, wiśni, porzeczki czerwonej i mniszka lekarskiego jest fenologicznym wskaźnikiem terminu siewu kukurydzy w Polsce. Temperatura gleby w czasie siewu na głębokości 6–8 cm powinna wahać się od 6°C do 8°C. Przypada to na trzecią dekadę kwietnia. Siew zbyt wczesny nie jest wskazany, gdyż na skutek zbyt niskiej temperatury gleby kiełkowanie i wschody znacznie się przedłużają, natomiast nasiona są uszkadzane przez choroby i szkodniki glebowe, co prowadzi do niepełnych wschodów i mniejszej obsady roślin. O tym informuje Agrofakt. […]