Jak dobrze wybrać odmianę kukurydzy?

Druga połowa kwietnia to optymalna pora siewu kukurydzy. Czym się kierować przy wyborze odmiany?

Rolnikom nie trzeba przypominać, że w zależności od tego, jaki jest cel uprawy, powinni poszukiwać innych odmian. Inne są bowiem odmiany kukurydzy zalecane do uprawy na ziarno, a inne na kiszonkę.

Korzystajmy z list odmian znajdujących się krajowym rejestrze, który przygotowuje Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych, czyli COBORU mówi profesor Tadeusz Michalski, prezes Polskiego Związku Producentów Kukurydzy. Korzystajmy też z wiedzy specjalistów w ośrodkach doradztwa rolniczego. Bardzo ważną rzeczą jest, by dobrać odmianę pod względem długości wegetacji.

odmiany kukurydzy

Foto: AgroFoto.pl, przemek121088

Jak podkreśla prof. Michalski, przymrozek przerywa wegetację kukurydzy.

Nie wiemy, jaka będzie jesień i kiedy pojawią się przymrozki, lepiej więc wybrać odmianę bezpieczniejszą – radzi profesor. – Gdy pojawi się przymrozek, a kukurydza będzie niedojrzała, jej wartość kiszonkowa będzie znacznie mniejsza.

Profesor podkreśla także, że jeśli decydujemy się na odmiany o dłuższym niż przeciętnie w naszym regionie czasie wegetacji, lepiej to robić tylko eksperymentalnie.

Dodajmy jeszcze, że fenologicznym wskaźnikiem terminu siewu kukurydzy w Polsce jest kwitnienie czeremchy, wiśni, porzeczki czerwonej i mniszka lekarskiego. Temperatura gleby w czasie siewu na głębokości 6–8 cm powinna wahać się od 6°C do 8°C. Przypada to na trzecią dekadę kwietnia. Siew zbyt wczesny nie jest wskazany, gdyż na skutek zbyt niskiej temperatury gleby kiełkowanie i wschody znacznie się przedłużają, natomiast nasiona są uszkadzane przez choroby i szkodniki glebowe, co prowadzi do niepełnych wschodów i mniejszej obsady roślin.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. […] Kwitnienie czeremchy, wiśni, porzeczki czerwonej i mniszka lekarskiego jest fenologicznym wskaźnikiem terminu siewu kukurydzy w Polsce. Temperatura gleby w czasie siewu na głębokości 6–8 cm powinna wahać się od 6°C do 8°C. Przypada to na trzecią dekadę kwietnia. Siew zbyt wczesny nie jest wskazany, gdyż na skutek zbyt niskiej temperatury gleby kiełkowanie i wschody znacznie się przedłużają, natomiast nasiona są uszkadzane przez choroby i szkodniki glebowe, co prowadzi do niepełnych wschodów i mniejszej obsady roślin. O tym informuje Agrofakt. […]