Dodatek do emerytury dla sołtysów. Jak wypełnić wniosek?

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rolnictwa można już składać wnioski o dodatek do emerytury dla sołtysów. Co trzeba zrobić, żeby uzyskać dodatkowe 300 zł? Kto może liczyć na comiesięczny zastrzyk gotówki? Co uwzględnić we wniosku i gdzie go złożyć? Sprawdzamy wymagania i warunki konieczne do uzyskania sołtysowego.
Osoby, które pełniły funkcję sołtysa i uzyskały wiek emerytalny, mogą po raz pierwszy składać wnioski o dodatek do emerytury dla sołtysa. Sprawdzamy skąd pobrać wniosek, jak go wypełnić i gdzie złożyć.
Spis treści
Dodatek do emerytury dla sołtysów — kto otrzyma pieniądze?
Dodatek do emerytury dla sołtysów mogą uzyskać osoby, które:
- pełniły funkcję sołtysa na podstawie ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym przez co najmniej dwie kadencje, ale nie mniej niż 8 lat;
- uzyskały wiek emerytalny: kobiety — 60 lat, mężczyźni — 65 lat;
- nie widnieją jako skazane prawomocnym wyrokiem za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku z pełnieniem funkcji sołtysa.
Sołtysowe przysługuje także tym, którzy pełnili funkcję sołtysa, a obecnie pobierają świadczenie emerytalno-rentowne z ZUS lub innego organu rentowego.
Kiedy i ile dodatku dostanie sołtys?
Sołtysowe, w kwocie 300 zł przysługuje od miesiąca, w którym uprawniony złożył wniosek o przyznanie dodatku do emerytury dla sołtysów. Kwota ta będzie co roku waloryzowana. Waloryzacja zgodna będzie ze wskaźnikiem waloryzacji (ustalonym według przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych).
300+ dla sołtysów — wniosek do pobrania
O dodatek dla sołtysów należy ubiegać się w regionalnym oddziale lub terenowej placówce Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS), właściwych ze względu na miejsce zamieszkania.
Wzór wniosku o dodatek do emerytury dla sołtysów opublikowany został w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej z 20 czerwca br. jako załącznik do Rozporządzenia MRiRW, które weszło w życie 1 lipca br.
Dzień wejścia w życie przepisu jest też momentem rozpoczęcia składania wniosków.
Jak wypełnić wniosek o sołtysowe?
We wniosku należy podać dane personalne, adres miejsca zamieszkania i do korespondencji oraz sposób wypłaty dodatku do emerytury dla sołtysów. Konieczne jest także dołączenie zaświadczenia potwierdzającego okres pełnienia funkcji sołtysa (wydane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta). Kolejnym z wymaganych załączników jest oświadczenie o niekaralności za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe popełnione w związku ze sprawowaniem funkcji sołtysa.
Jeśli wnioskujący nie dysponuje odpowiednimi dokumentami potwierdzającymi pełnienie funkcji sołtysa, to może złożyć pisemne oświadczenie o spełnieniu określonych wymogów. Musi ono zostać potwierdzone przez co najmniej 5 osób, które mieszkały w danym sołectwie w czasie kiedy wnioskodawca był sołtysem.
Czytaj również: Dodatek dla sołtysów. Jakie dokumenty trzeba złożyć?
Źródło: MRiRW, KRUS
