Dofinansowanie na ogrodzenie chlewni 2022 – wyższe stawki wsparcia

Standardowe stawki jednostkowe na budowę ogrodzenia chroniącego przed ASF pójdą w górę. Dzięki temu więcej pieniędzy zostanie przeznaczonych na dofinansowanie na ogrodzenie chlewni 2022. Szczegóły zmian, które pojawią się w poddziałaniu objętym finansowaniem z PROW 2014-2020 podano w rozporządzeniu MRiRW przekazanym do konsultacji publicznych.

Z powodu inflacji, a zarazem wzrostu cen materiałów budowlanych nastąpią zmiany w przepisach w przypadku poddziałania ,,Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof”. Najważniejsza z tych zmian dotyczy podwyższenia wysokości standardowych stawek jednostkowych na ogrodzenie przed ASF.

Dofinansowanie na ogrodzenie chlewni 2022

W projekcie rozporządzenia MRiRW w sprawie wypłaty pomocy finansowej na operacje typu ,,Inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” zaproponowano podwyższenie standardowych stawek jednostkowych na budowę ogrodzenia chlewni chroniącego przed ASF.

Jak zauważono w uzasadnieniu do rozporządzenia pierwotnie stawki za wykonanie ogrodzenia ustalono na podstawie danych z 2020. Dokonano jednak ich aktualizacji na podstawie zmian cen robót budowlanych. Ponadto, podano nowe ceny za poszczególne elementy ogrodzenia (przęsła, bramy oraz furtki) z powodu zmian cen na rynku.

W projekcie rozporządzenia zaproponowano, aby zaktualizowane stawki przy ubieganiu się o dofinansowanie na ogrodzenie chlewni 2022 wynosiły w przypadku wykonania:

  • 1 metra bieżącego ogrodzenia – 290 zł, 
  • sztuki bramy – 2630 zł,
  • 1 sztuki furtki – 890 zł.

Jednocześnie ogłoszono, że wyższe stawki jednostkowe zaczną obowiązywać od najbliższego naboru wniosków o dofinansowanie na ogrodzenie chlewni 2022. Rozpoczęcie naboru zaplanowano jeszcze w październiku br.

ARiMR ogrodzenie chlewni – dodatkowe uproszczenia

Oprócz tego, w rozporządzeniu zasugerowano, aby zrezygnować z załącznika do wniosku o dofinansowanie na ogrodzenie chlewni 2022 w postaci kopi wniosku o wpis do ewidencji producentów.

Wcześniej ten załącznik był wymagany przy ubieganiu się o pomoc finansową na budowę ogrodzenia chroniącego przed ASF. Teraz jednak zdecydowano, że nie jest to konieczne ze względu na zmianę przepisów dzięki którym wniosek o wpis do ewidencji producentów można złożyć za pośrednictwem elektronicznego formularza udostępnionego na stronie internetowej ARiMR.

Zarówno wyższe stawki jednostkowe na budowę ogrodzenia chlewni, jak i uproszczenia przy składaniu wniosków mają wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Co jest spowodowane korzystnymi zmianami, czyli przeznaczeniem wyższych środków na dofinansowanie na ogrodzenie chlewni.

Czytaj również: Prognozy cen drobiu – wkrótce spadek cen?

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji; MRiRW

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *