Dotacje na działalność pozarolniczą 2022 z możliwością pozostania w KRUS?

Dotacje na działalność pozarolniczą 2022 to wsparcie finansowane z budżetu PROW 2014-2020, które pozwala na założenie biznesu na wsi. Aby uzyskać dotacje na działalność pozarolniczą producenci muszą podlegać ubezpieczeniu w KRUS, a następnie zmienić system ubezpieczeniowy na ZUS. Rolnicy jednak wolą pozostać w KRUS. Czy MRiRW wprowadzi zmiany w warunkach tego poddziałania? Sprawdźmy!

W 2022 r. rolnicy o dotacje na działalność pozarolniczą mogą ubiegać się w wydłużonym terminie, który zakończy się 31 maja. Ze względu na pandemię COVID-19, jak i trwający konflikt zbrojny na terytorium Ukrainy prowadzenie tej działalności bywa utrudnione. Dlatego też część rolników rozważa rezygnację z tego dofinansowania. Aby jednak temu zapobiec samorząd rolniczy zwrócił się do ministra Henryka Kowalczyka z wnioskiem o wprowadzenie zmian, które dotyczą wymogu ubezpieczenia.

Dotacje na działalność pozarolniczą 2022 bez zmiany ubezpieczenia na ZUS?

Zarząd KRIR wystosował pismo do szefa MRiRW z propozycją wprowadzenia możliwości pozostania w KRUS wobec rolników korzystających z premii na rozpoczęcie działalności pozarolniczej.

Samorząd rolniczy zwrócił się z prośbą o uwzględnienie w ramach pakietu antykryzysowego rozwiązania, które pozwoli rolnikom pozostać w KRUS płacąc podwyższone składki. Zdaniem KRIR takie rozwiązanie powinno wejść w życie również w ramach trwającego naboru wniosków.

Nie ma pewności, że osoby korzystające z tego działania odniosą sukces w prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej (…). Jeśli będą chcieli wrócić do rolnictwa i do ubezpieczenia w KRUS, to przy przechodzeniu na emeryturę mogą nie uzyskać wymaganego stażu płaconych składek – zaznaczył w piśmie KRIR.

Czy wobec tego MRiRW zmieni warunki ubiegania się o dotacje na działalność pozarolniczą już w 2022 r.?

Premia na rozpoczęcie działalności pozarolniczej 2022 – odpowiedź MRiRW

MRiRW poinformowało, że nie zaplanowano zmian i modyfikacji w przypadku ubiegania się o dotacje na rozpoczęcie działalności pozarolniczej 2022. Co spowodowane jest ostatnim etapem wdrażania PROW 2014-2020. Dotyczy to zarówno warunków przyznawania premii, jak i wypłaty pomocy finansowej. Modyfikacji nie będzie także w kwestii dotyczących podlegania ubezpieczeniu społecznemu, o które zawnioskował KRIR.

Czytaj również: Trzynasta i czternasta emerytura dla rolników – kiedy wypłata? Sprawdź!

Źródło: KRIR; MRiRW

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 3.9 / 5. Liczba głosów 31

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *