Premia na działalność pozarolniczą 2022 dla większego grona osób

Premia na działalność pozarolniczą 2022 ponownie dostępna nie tylko dla rolników zainteresowanych utworzeniem firmy na wsi. Dofinansowanie mogą również otrzymać zarówno ich małżonkowie jak i domownicy. Co warto podkreślić, tegoroczny nabór różni się zasadami od tych, które obowiązywały we wcześniejszych latach. Sprawdźmy więc jakie zmiany pojawią się w rozpoczętym naborze.

Premia na działalność pozarolniczą 2022 to wsparcie finansowe cieszące się dużą popularnością wśród rolników, ich małżonków a także domowników. Pomoc finansową w tym przypadku przyznaje się w formie bezzwrotnej premii pochodzącej z budżetu PROW 2014-2020. W tegorocznym naborze wprowadzono kilka zmian, dzięki którym premię otrzyma jeszcze większe grono zainteresowanych osób. Wnioski można składać od 28 lutego do 28 kwietnia br.

Przeczytaj więcej: Jakie będą skutki wojny w Ukrainie na rynku żywności?

Premia na działalność pozarolniczą 2022 dla nowego grona osób

Premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej mogą uzyskać nie tylko rolnicy, ich małżonkowie i domownicy. Lecz także osoby, które co najmniej 2 lata wcześniej zawiesili bądź zamknęli swoją działalność, ale chcą ją ponownie wznowić. Ponadto, premia na działalność pozarolniczą 2022 może trafić do osób, którzy planują rozszerzyć swoją działalność pozarolniczą o nowy rodzaj działalności objęty wsparciem.

Wyżej wymienione osoby otrzymają wsparcie finansowe pod warunkiem posiadania ubezpieczenia w KRUS w pełnym zakresie. Przy czym, okres ubezpieczenia powinien trwać nieprzerwanie od 12 miesięcy przed złożeniem wniosku.

Oprócz tego, po raz pierwszy premia na działalność pozarolniczą w 2022 r. może trafić do osób którym nie przyznano dopłat obszarowych.

Dopuszczony został także udział osób, które skorzystały z pomocy dotyczącej różnicowania działalności w kierunku nierolniczym w poprzednim okresie programowania czyli w latach 2007 – 2013informuje ARiMR.

Premie na rozpoczęcie działalności pozarolniczej w 2022 r. Wysokość wsparcia

Premia na działalność pozarolniczą 2022 to pomoc finansowa, której wysokość zależy od ilości planowanych do utworzenia miejsc pracy, a dokładnie:

  • 150 tys. zł – w przypadku utworzenia co najmniej 1 miejsca pracy,
  • 200 tys. zł – jeżeli zaplanowano do utworzenia przynajmniej 2 miejsca pracy,
  • 250 tys. zł – w przypadku utworzenia minimum 3 miejsc pracy.

Jak podaje ARiMR, premia na działalność pozarolniczą wypłacana jest w dwóch ratach. A mianowicie – pierwsza w wysokości 80 proc. po spełnieniu warunków określonych w decyzji, a następnie druga w wysokości 20 proc. wypłacana po rozliczeniu biznesplanu.

Na koniec warto dodać, że zakres rodzajów działalności objętych wsparciem jest bardzo szeroki. Założona przez rolnika firma na wsi może zajmować się np. naprawą pojazdów samochodowych, budownictwem, rzemiosłem, albo sprzedażą detaliczną.

Pełna lista kodów PKD dostępna jest na stronie internetowej ARiMR pod podanym linkiem – Szczegółowy wykaz działalności pozarolniczych, w zakresie których może być przyznana pomoc

Czytaj również: Wsparcie na zalesienie 2022 z rozszerzonym naborem. Sprawdź!

Źródło: ARiMR

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 27

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Konferencja dla Hodowców Bydła i Producentów MlekaPrzeczytaj Sprawdź terminy

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar ANTY- PIS pisze:

    przez 5 lat za sam ZUS bo trzeba przejść z KRUS na ZUS , zapłaciśz 100 tysięcy za składki .musisz prowadzić pełną księgowość , sama księgowa następne klika tysięcy itd szczególnie w NOWYM BEZŁADZIE , bo na ryczałcie nie można .Niema sensu taka pomoc i zainteresowanie jest żadne a NIE jak ktoś tu pisze ze jest duże . kwota klika lat temu 150 tys jak ZUS był 500 zł
    to może jeszcze się opłacało , a jak Ci wyjdzie sam ZUS 2000 w NOWYM NIEŁADZIE to dziękuję za taką pomoc a gdzie podatki idt