Emerytura dla rolników 2022 bez przekazania gospodarstwa z dodatkowymi warunkami

Emerytura dla rolników 2022 bez konieczności przekazania gospodarstwa niebawem wejdzie w życie. Prace nad projektem ustawy już trwają, a obecnie związki, a także organizacje rolnicze przedstawiają swoje opinie na temat proponowanych zmian. Wśród nich jest NSZZ RI ,,Solidarność” który negatywnie ocenia dodatkowe warunki, które znalazły się w nowych przepisach. Jak będą więc wyglądały emerytury rolnicze po nowemu? Sprawdźmy!

Emerytura dla rolników 2022 według nowych przepisów zawarto m.in. w projekcie ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników. Rozwiązania dotyczące emerytur rolniczych znalazły się również w ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Opinie odnoszące się do tych zmian przekazała Teresa Hałas, przewodnicząca NSZZ RI ,,Solidarność”.

Emerytura dla rolników 2022 – pozytywne rozwiązania w zakresie rehabilitacji i ubezpieczenia

NSZZ RI ,,Solidarność”przekazało swoją opinię dotyczącą nowych przepisów, a także tego jak powinna wyglądać emerytura dla rolników 2022 bez konieczności przekazania gospodarstwa.

Analizując poszczególnie zapisy Związek pozytywnie ocenił przede wszystkim rozwiązania dotyczące rehabilitacji rolników-emerytów. Słowa poparcia skierowano również wobec możliwości dalszego dobrowolnego podlegania do ubezpieczenia społecznego rolników osobom, którzy dotychczas byli wykluczeni. W szczególności chodzi o rolników wykluczonych ze względu na pobieranie stypendiów oraz staży. Jak również z powodu odbywania służby niezawodowej żołnierzy lub służby zastępczej.

Są to rozwiązania oczekiwane i postulowane od wielu lat przez Związek – podkreśla NSZZ RI ,,Solidarność”.

Przeczytaj również: Emerytura z KRUS bez przekazania gospodarstwa – w oczekiwaniu na…

Emerytura rolnicza z KRUS a posiadanie ziemi z koniecznością dalszego opłacania składki

Niemniej jednak NSZZ RI ,,Solidarność” wystawił też negatywną ocenę wobec rozwiązań odnoszących się do emerytur rolniczych bez konieczności przekazania gospodarstwa. Według Związku zaproponowane przepisy nie realizują postulatu przejścia na emeryturę rolniczą bez zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej, a także postulatu dotyczącego wcześniejszych emerytur dla rolników.

Zgodnie z przedstawionymi przepisami emerytura dla rolników 2022 bez zbywania ziemi będzie możliwa. Jednak pod warunkiem dalszego opłacania składki na ubezpieczenie społeczne rolników.

Zdaniem NSZZ RI „Solidarność” nakładanie jakichkolwiek dodatkowych warunków na rolników chcących przejść na emeryturę bez przekazywania ziemi rolniczej stanowi naruszenie prawa własności, o którym mowa w art. 64 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej – zaznacza NSZZ RI ,,Solidarność”.

Według NSZZ RI ,,Solidarność” rolnicy którzy uzyskali wiek emerytalny oraz wymagane okresy składkowe powinni opłacać składki. Ale tylko na zasadzie dobrowolności w celu podwyższenia części składkowej i wypłacanej emerytury.

Związek uważa, że przejście na emeryturę rolniczą połączone z prawem do zachowania swojej własności nie powinno być obłożone żadnymi dodatkowymi warunkami. Zatem posiadanie gospodarstwa, gruntów rolnych nie powinno stanowić przeszkody dla osoby w ustawowym wieku emerytalnym z wypłaconymi w minimalnym obowiązującym zakresie lat ubezpieczeniowych – dodaje NSZZ RI ,,Solidarność”.

Emerytura dla rolników 2022 – propozycje NSZZ RI ,,Solidarność”

NSZZ RI ,,Solidarność” w przekazanej opinii zaproponował również wprowadzenie innych rozwiązań dla rolników, takich jak:

 • możliwość dobrowolnego, pełnego ubezpieczenia w KRUS rolników tzw. ,,dwuzawodowców”,
 • wprowadzenie tzw. ułamkowych emerytur z KRUS (pozwalające na uzyskanie odrębnej emerytury z KRUS),
 • zmiana sposobu waloryzacji emerytur rolniczych według zasad sprzed 1 marca 2017 r. umożliwiające waloryzację w oparciu o aktualną emeryturę podstawową.

Czytaj również: Kwoty przychodu KRUS od 1 marca 2022 r. Sprawdź!

Źródło: NSZZ RI ,,Solidarność”

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 202

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
 1. Avatar Jola rolniczka pisze:

  Witam, 24 grudnia tego roku, przyznano mi emeryturę KRUS w wysokości ok 250zl z powodu, ze w dalszym ciągu jestem w posiadaniu ziemi powyżej 1ha. Dla Krusu jestem wciąż osoba pracująca bo nie przekazałam tej ziemi innemu rolnikowi. Czyli pełna emerytura mi się nie należy. Ponadto od roku do lutego tego roku pozostawałam na chorobowym z tyt wypadku przy pracy i zostałam skierowana na turnus rehabilitacyjny przez komisje lekarską, w związku z utrzymująca się niepełnosprawnością , w końcowym efekcie zostałam poinformowana na kilka dni przed wyjazdem, ze jako emeryt nie mogę już skorzystać z uprawnień aktywnego rolnika i z przykrością powiadamiają, że system mnie usunął . Czyli pełnej emerytury nie mogę otrzymać bo dla KRUS w dalszym ciągu jestem rolnikiem z działalnością , której nie zaprzestałem z racji posiadanych gruntów, ale w przypadku ochrony zdrowia mam już status emeryta……? Brak spójności . Proszę o wskazówki i radę, jeśli może mi pomoc. Dziękuje i pozdrawiam .

 2. Avatar jastko pisze:

  Kiedy wróci pańszczyzna? W czyim chorym umyśle powstał taki pomysł? A miało być rolnikom tak dobrze, jak widać rząd dba, żeby się rolnikom w d….h nie poprzewracało.

 3. Avatar Eugeniusz pisze:

  Wstrzymanie wypłaty emerytury w pełnej wysokości dla rolników – emerytów po ukończeniu 75 lat życia jest kontynuacją bezprawia , dotyczy tylko ubezpieczonych w KRUS a emeryt -posiadacz ziemi ubezpieczony w ZUS w dalszym ciągu i bez względu na wiek otrzymuje emeryturę w pełnej wysokości , przy czym jak mówimy o rolnikach i emeryturze to prawo do emerytury w wysokości podstawowej- 1200zł – jaka to równość w prawie !!!
  Te manipulacje prawem , konstytucją i ludżmi czas zakończyć – to porostu już nie przystoi !

 4. Avatar Figa pisze:

  A kto nie chciałby zjeść ciastko i mieć ciastko? Rolnik emeryt, który nadal otrzymuje dopłaty.. no wow. Emerytura to emerytura, a jak chcesz i to i to, to tak powinno być, bez żadnych przywilejów.

 5. Avatar Meg pisze:

  Jeśli osoba, która otrzymuje pełną, wypracowaną emeryturę z ZUS po ukończeniu wieku emerytalnego to dlaczego nie może mieć takich samych zasad rolnik? Czym posiadanie majątku emeryta zusowskiego a emeryta krusowskiego się różni? Czy przedsiębiorca przechodzący na emeryturę zamyka firmę i sprzedaje lub przekazuje cały majątek? Oczywiście, że nie. To proszę w końcu takie same zasady zastosować do rolników.

 6. Avatar Właściciel gospodarstwa pisze:

  Każdy kto jest na zusie może pobierać emeryturę i być właścicielem gospodarstw ale rolnik już nie czy to jest sprawiedliwe oceńcie sami

 7. Avatar Lilla Wiacek pisze:

  1 procent najniższej emerytury przy braku 25 lat stażu w krus tj 10 zł miesięcznie dodatku do emerytury z ZUS w moim przypadku za 18 lat składkowych to ok 180 zł .To jest nie do przyjęcia Zróbcie coś z tym bo to jest bo to jest zwyczajnie niemożliwe. L. Wiacek