Emerytura stażowa dla rolnika. Wkrótce zmiana przepisów?

Emerytura stażowa dla rolnika bez względu na wiek, wypłacana osobom posiadającym odpowiedni staż pracy niebawem wejdzie w życie. Tak wynika z projektu ustawy, który w ostatnich dniach trafił do Sejmu RP. Co ważne zawarte w projekcie ustawy rozwiązania odnoszą się zarówno do emerytów z KRUS, jak i ZUS. Kto więc otrzyma emerytury stażowe i kiedy to nastąpi? Sprawdźmy!

Przypomnijmy, że emerytura stażowa również dla rolnika to jedno z zobowiązań Prezydenta RP który zobligował się do poprowadzenia dalszej reformy systemu emerytalnego uwzględniając również osoby z najdłuższym stażem pracy. Rozwiązania które zaproponowano w projekcie ustawy odpowiadają więc na oczekiwania społeczne, biorąc pod uwagę również emerytury pobierane przez rolników.

Emerytura stażowa dla rolnika czyli dla kogo?

Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z m.in. Funduszu Ubezpieczeń Społecznych zakłada wprowadzenie zmian w ustawie o ubezpieczeniu społecznym rolników. Dzięki tym zmianom emerytury stażowe z KRUS trafią do ubezpieczonych którzy przedstawią odpowiednio długi okres ubezpieczeniowy zarówno nieskładkowy, jak i składkowy.

W przypadku kobiet okres podlegania powinien wynosić 39 lat, natomiast w odniesieniu do mężczyzn – 44 lat.

Oprócz tego, w projekcie ustawy zaproponowano aby emerytura stażowa dla rolnika i prawo do niej było zależne od jej wysokości.

Zgodnie z tym co podano w uzasadnieniu, to oznacza, że:

świadczenie będzie przysługiwało pod warunkiem, że jego wysokość nie będzie niższa od kwoty najniższego świadczenia emerytalnego, o którym mowa w art. 85 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wysokość emerytury stażowej będzie ustalana na tych samych zasadach co emerytury w systemie powszechnym.

KRUS emerytury stażowe a okres ubezpieczenia

Emerytura stażowa dla rolnika będzie możliwa w przypadku dopełnienia wymaganych okresów ubezpieczenia do których należą okresy:

 • podlegania ubezpieczeniu społecznemu rolników indywidualnych i członków ich rodzin w latach 1983-1990,
 • prowadzenia gospodarstwa rolnego lub wykonywania pracy w gospodarstwie po ukończeniu 16. roku życia, jednak przed dniem 1 stycznia 1983 r.,
 • od których zależy prawo do emerytury według przepisów emerytalnych.

Przeczytaj również: Kontrola ARiMR w gospodarstwie rolnika na nowych zasadach?

Emerytura stażowa dla rolnika – od kiedy?

Na koniec warto dodać, że emerytury stażowe dla rolników zgodnie z projektem ustawy mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2023 r. Zaproponowany okres vacatio legis w tej sytuacji ma umożliwić organom emerytalno-rentowym dostosowanie systemów informatycznych do zmian zawartych w ustawie.

Przeczytaj również: Zasiłek chorobowy KRUS i składka. W 2022 r. będą podwyżki?

Źródło: Sejm RP

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 531

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
 1. Avatar JANNN pisze:

  Dlaczego Prezydent nie może wprowadzić emerytur stażowych wcześniej tylko mamy czekać jeszcze rok, ilu z nas już nie doczeka tego przywileju. Chyba że specjalnie grają na zwłokę zawsze to więcej pieniędzy im zostanie . Przecież to kłamstwo żeby ZUS musiał rok przygotować się do wypłacenia emerytur stażowych w dzisiejszej dobie komputerowej.

 2. Avatar Valdy pisze:

  Kolejny raz rząd PiS oszukuje rolników. W 2016 ,zlikwidował rolnikom możliwosć przejscia na emeryturę w wieku 55 lat-kobiety i 60 lat-meżczyznipo 30 latach skladkiwych. Teraz dahe stazowe po 44 latach składkiwych, czyli skirzystają osoby, ktore przejęły gospodarstwo w wieku 18-21 lat.

 3. Avatar Rolnik pisze:

  Dajcie możliwość placenia wyzszych skladek pracujacym rolnikom aby a starosc mieli godne emerytury ( oczywiscie nie skladka zdrowotna czy wypadkowa ale emerytalna majaca wplyw na wysokosc emerytury)

 4. Avatar Rolnik pisze:

  Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o poparcie w wyborach. Jak odnowic dobroczyncom. W zus odpowiednio 35 i 40 lat staz w krus 39i 44.To sie nazywa równość

 5. Avatar Ekonom pisze:

  Problem jest w rozdawnictwie dla meneli nigdy niepracujących ,a wynagradzanych za głosy

 6. Avatar Józef pisze:

  Prezydent obiecuje emerytury stażowe od 2015r a chce wprowadzić w 2023 r ale muszę przypomnieć że w2016r podpisał ustawę zmieniającą podstawę wyliczania tzn od 1990 r podstawą była najniższa emerytura z ZUS a od 2017 tzn podstawowa która teraz wynosi 1013 zł a najniższa w ZUS 1250 zł różnica 237 zł ,tyle nam zabrał ten prorolniczy PiS

 7. Avatar Przejrzyste prawo emerytury pisze:

  Witam wszystkich internautów…
  Emerytura starzowa i inne propozycje są nie potrzebne to wszystko prowadzi do tworzenia głupich praw ,,oraz tworzenie biurokracji..
  Czy nie może być tak ,,,,, kończysz 60lat dostajesz emeryturę tak jak mężczyzna i kobieta ,ile lat płaciłeś składki tyle dostajesz .
  Np. zapłaciłeś 5lat,-dost.500zl
  10lat-1000tys.
  15lat-1500tys
  20lat-2000tys
  25lat-3000tys
  30lat-3800…
  35lat-4000…
  40lat-4500…
  50lat 5000…
  60lat 8000tys
  Pkt.2 możliwość wyregulowanie zaległych składek do tyłu…
  Np. nie płaciłeś a teraz masz gotówkę możesz wyregulować zaległe składki ale dopiero kiedy będziesz chciał iść na emeryturę czy wieku 60lat,65lat 68lat 70lat itd…
  Proste nie skomplikowane jasne przejrzysty e
  Dotyczy tylko KRUS..
  Pozdrawiam wszystkich internautów
  Proszę ocenić to ewentualnie nadmienić o poprawki……

 8. Avatar Ewa pisze:

  Najpewniej ustawodawca nie obejmie tych co chwilowo z krusu znaleźli się w Zuzsie bo cały myk polega na tym żeby cos zrobić a jednocześnie ograniczyć jakby to ci ludzie pracowali w tych okresach na Marsie lub wcale nie pracowali

 9. Avatar Polka pisze:

  Może będzie możliwe doliczyć okresy pracy w gospodarstwie rolnym przed przejęciem go od rodziców.Zwykle jest tak,że syn pracuje z rodzicami,a po ich przejściu na emeryturę lub rentę dopiero przejmuje, są to okresy nieskładkowe, może tak będzie.

 10. Avatar Oszukany rocznik 1948 pisze:

  Co z oszukaymi rolnlkaml dwuzawodowcami, którzy za 32 lata pracy w rolnictwie w tym opla onych składek 24.3 lat otrzymują 200.00 zł brutto. Złodziejstwo i oszustwo razem wziete

 11. Avatar Zainteresowana pisze:

  Place już 35 lat jeszcze niemam 60 lat to jak długo jeszcze mam placic

 12. Avatar Chłop z mazur pisze:

  Tak to powyliczane żeby było w kampanii czym się chwalić, a w rzeczywistości mało kto spełni warunki.

 13. Avatar Emeryt pisze:

  Dziwicię się dlaczego młodzi ludzie nie chcą być rolnikami?.Emerytura 1000zł po 40 latach pracy bez dnia wolnego(przy chodowli zwierząt)nawet świąt nie ma wolnych Tyrać całe życie na kredyty . W wieku 60 lat z łóżka wstać nie można .Co kupić za te 1000zł .Może leki na kręgosłup i zwyrodnienia za 300.zł na miesiąc starczy? Może światło zapłacić i kupić gaz ?Może kilka paczek rosołkow aby Ugotoww polewajke i przeżyć do następnej jałmużny.