Emerytury rolnicze 2022 – koniec dyskryminacji producentów?

Kiedy wejdą w życie emerytury rolnicze 2022 według nowych zasad? To pytanie zadają sobie nie tylko rolnicy ale także związki i organizacje rolnicze. Z apelem o przyspieszenie prac nad ustawą umożliwiającą przejście na emeryturę rolniczą bez przekazania gospodarstwa zwrócił się NSZZ RI ,,Solidarność”. Czy emerytury rolnicze po nowemu pojawią się już wkrótce? Sprawdźmy!

Przypomnijmy, że emerytury rolnicze 2022 po nowemu wchodzą w skład Polskiego Ładu dla wsi przedstawionego przez rząd w 2021 r. Przepisy dotyczące emerytur rolniczych znajdują się już w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Jednak zdaniem NSZZ RI ,,Solidarność” tempo prac nad nową ustawą jest zdecydowanie za wolne. Dlatego w piśmie do ministra Henryka Kowalczyka przewodnicząca Związku Teresa Hałas zaapelowała o wprowadzenie nowej ustawy możliwie jak najszybciej.

Przeczytaj również: Wysokie ceny nawozów w Europie – jakie warianty wsparcia rozpatruje KE?

Emerytury rolnicze po nowemu 2022

NSZZ RI ,,Solidarność” to związek który szczególnie zabiegał o wprowadzenie nowych przepisów pozwalających na emeryturę bez konieczności przekazania gospodarstwa. Związek wielokrotnie przedkładał opracowany projekt ustawy zarówno prezydentowi, premierowi jak i ministrowi rolnictwa.

Przypominamy, że sprawa braku konieczności przekazywania ziemi w zamian za emeryturę rolniczą jest od wielu lat jednym z kluczowych postulatów Związku jako jednego z współtwórców i orędowników wprowadzenia systemu rolniczych ubezpieczeń społecznych i utworzenia Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Dlatego też zdaniem NSZZ RI ,,Solidarność” emerytury rolnicze 2022 powinny wejść w życie jak najszybciej, o co apeluje Teresa Hałas w piśmie do ministra rolnictwa.

Wcześniejsze emerytury rolnicze – koniec z nieprzestrzeganiem prawa własności

W piśmie do ministra Henryka Kowalczyka przewodnicząca Teresa Hałas podkreśliła że:

Zaproponowana przez Związek nowelizacja ustawy prowadzi do likwidacji funkcjonującej od lat i dyskryminującej rolników zasady zmuszającej ich do przekazania gospodarstwa rolnego za emeryturę, co narusza zagwarantowane konstytucyjną prawo własności i równą dla wszystkich ochronę prawną. Należy bowiem zauważyć, że w żadnym innym zawodzie przejście na emeryturę nie wiąże się z koniecznością przymusowego wyzbycia się własności.

Emerytury rolnicze 2022 a wymiana pokoleniowa na wsi

Emerytury rolnicze 2022 według nowych przepisów to dobre rozwiązanie nie tylko dla starszych rolników, ale także młodszych. Projekt ustawy opracowany przez NSZZ ,,Solidarność” umożliwia także przeprowadzenie wymiany pokoleniowej w gospodarstwach poprzez przywrócenie renty strukturalnej.

Należy jeszcze raz zaznaczyć, że coraz trudniej jest rolnikom przekazać gospodarstwo rolne następcom, z powodu braku chętnych nowych, młodych rolników do podejmowania działalności rolniczej – podaje na koniec NSZZ ,,Solidarność”.

Czytaj również: Emerytury stażowe dla rolników. Wiek emerytalny skrócony o 5 lat?

Źródło: NSZZ RI ,,Solidarność”

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.1 / 5. Liczba głosów 333

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Jaki będzie dla rolnictwa rok 2023?Zobacz Wypełnij ankietę!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *