Emerytury dla rolników 2022 – waloryzacja niesprawiedliwa, a 13 emerytura?

Ile wynoszą emerytury dla rolników w 2022 r. biorąc pod uwagę również dodatkowe świadczenia takie jak np. trzynasta emerytura? Czy rolnicze emerytury znacząco wzrosły na skutek waloryzacji? Jakie zdanie na ten temat mają rolnicy? Sprawdźmy!

Przypomnijmy, że emerytury dla seniorów, w tym także rolników w 2022 r. uległy waloryzacji od 1 marca br. Oprócz tego, emeryci i renciści ubezpieczeni również w KRUS uzyskają dodatkowe roczne świadczenie, czyli trzynastą emeryturę. Pomimo tego, wśród rolników pojawiają się głosy niezadowolenia dotyczące zasad jakie obowiązują podczas waloryzacji emerytur rolniczych. Co według rolników należy zmienić? Sprawdźmy!

Emerytury dla rolników 2022 – pilne zmiany w zasadach waloryzacji

Rozgoryczenie wśród rolników wiąże się przede wszystkim z tym, że w przeciwieństwie do emerytów ,,zusowskich” po waloryzacji nie otrzymają emerytur wyższych o 7 proc. brutto. Jak zauważyła Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza, która podjęła interwencję w tej sprawie emerytury dla rolników w 2022 r. jak i w pozostałych latach regulowane są na podstawie art.48, a także 48a ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza przypomniała, że waloryzacji podlega jedynie kwota emerytury podstawowej z KRUS, a nie kwota emerytury brutto, którą uzyskują rolnicy.

Na podstawie tych krzywdzących przepisów, rolnicy otrzymują z KRUS podwyżki emerytur rzędu 30, 20, 13, czy nawet 9 złotych, co w świetle postępującej inflacji i obecnej sytuacji gospodarczej jest wysoce krzywdzące i niesprawiedliwe społecznie – zaznaczyła W-MIR.

Z tego powodu, W-MIR skierowała pismo do ministra H. Kowalczyka w sprawie zmian w zakresie waloryzacji emerytur rolniczych.

Samorząd rolniczy woj. warmińsko-mazurskiego zaapelował więc o możliwe jak najszybszą zmianę przepisów. Chodzi o to, aby jak przekonuje emerytury dla rolników 2022 były ustalane w sprawiedliwy i przejrzysty sposób. Tak jak w przypadku emerytów i rencistów pobierających świadczenia z ZUS.


Dowiedz się więcej: Waloryzacja emerytur KRUS 2022. Potrzebna pilna zmiana przepisów!


Emerytura z KRUS 2022 a trzynasta emerytura

Emerytury dla rolników 2022 wymagają pilnych zmian zwłaszcza w kwestii zasad obowiązujących przy waloryzacji.

Niemniej jednak, oprócz waloryzacji emerytur seniorzy mogą liczyć na wypłatę dodatkowego świadczenia, czyli trzynastej emerytury.

Od 1 kwietnia br. na kontach seniorów znalazło się blisko 3,2 mld zł. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne otrzymała prawie jedna czwarta uprawnionych – przekazało MRiPS.

Jednocześnie podkreślając, że trzynasta emerytura to świadczenie gwarantowane dla wszystkich emerytów i rencistów, w tym także rolników.

Czytaj również: Rejestracje ciągników w marcu 2022 r. Dowiedz się więcej!

Źródło: KRUS; MRiPS; Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 395

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
 1. Avatar J.A. pisze:

  A czego się spodziewali? Ile płacą do KRUsu rolnicy a ile do ZUSu inni płatnicy . Mało wkładasz mało wyciągasz. Niech ktoś mi teraz powie że to niesprawiedliwe.

 2. Avatar Soyer pisze:

  Oni nie powinni w ogóle płacić powinien to robić agent Tomek 35 letni emeryt .wypoczywający za nasze zdrowie

 3. Avatar Maria pisze:

  Czy tylko do KRUS-u odprowadzane są składki ? Podatki odprowadzane są też do Gmin. Niech się nikomu nie wydaje że jest jakaś łaska.

 4. Avatar C.b pisze:

  Chodzi o rewaloryzację emerytury ,proszę czytać ze zrozumieniem.

 5. Avatar C.b pisze:

  Chodzi o rewaloryzację emerytury ,proszę czytać ze zrozumieniem.ponadto rolnik płaci składki 25 lat i dopiero może uzyskać prawo do emerytury a ZUS przyzna emeryturę już po 4 latach płacenia składek.

 6. Avatar Do J. A pisze:

  Człowieku naucz się czytać ze zrozumieniem a potem dopiero komentuj wyraźnie przecież jest napisane, że chodzi o sprawiedliwa waloryzację że 7% to jest 7%a nie 2%

 7. Avatar Aga pisze:

  O czym ty ,,Ja ,, mówisz masz pojęcie o czym piszesz. Ludzie nie narzekają że majo niskie emerytury ,tylko o niesprawiedliwym naliczeniu 7 procent to mialo być dla wszystkich czy ZUS KRUS Równi i równiejsi Rolników oszukano i wszyscy milczo Czy ma się Tysioc zł czy dziesięć tysięcy emerytury Nie ma nic wspólnego z odprowadzeniem składek .Może w imieniu tych emerytow z KRUS ktoś pomoże tym ludziom 9 czy 20 zł podwyżki przy takiej inflacji jak żyć Majo viludzie Pomóżcie

 8. Avatar Tomek pisze:

  Przepraszam, jaka jest składka odprowadzana na emeryturę. A do tego pokażcie mi biednego rolnika. Mało wrzucam malo wyjmujesz. Chyba że jak zwykle sie okaze ze oni sa poszkodowani

 9. Avatar Wiktor pisze:

  Ty capie jakby nie rolnik to byś swoje ****** zarl

 10. Avatar K.K. pisze:

  Do J.A. Niskie składki do KRUS to niskie ceny na produkty.Gdy składka będzie 5krotnie wyższa to produkty 5krotnie do góry.Ziemniaki 8 zł/kg,marchew 10 zł/kg,podoba się ?Już słyszę jęczenie,tak też żle, ciągłe narzekanie.

 11. Avatar Hanna pisze:

  Kto ustanawia przepisy- rolnik? Płaci tyle ile nakazuje/ nakazywało im Państwo!
  Rolnicy za komuny ,oddawali swoje płody rolne
  za grosze ,mówiono wówczas, że otrzymają za to dobre emerytury ?!

 12. Avatar Violetta pisze:

  A sprawiedliwe są składki, które płacą? Na KRUS grosze raz na kwartał, a emerytura co miesiąc. Niech zaczną płacić jak cała reszta spoleczenstwa

 13. Avatar Andrzej pisze:

  Rolnik na nic ceny za swoją pracę nie może ustalić tylko ceny są narzucane z góry a jeśli tak jest to niech każdy płaci tyle żeby rolnika było stać na opłacanie składek takich jak do ZUS-u.A po drugie rolnik ma ładne i drogie maszyny ale rolnik ma kilka milionów długu w bankach a w mieście idziesz do pracy to dostajesz za darmo komputer,pomieszczenie,biurko oraz za darmo służbowy samochód a składki opłaca pracodawca i nikogo z tego powodu głową nie boli bo nie ma na składkę.

 14. Avatar Ewa pisze:

  Rolnik płaci 25 lat na swoją emeryturę, aby ja uzyskać musi pozbyć się swojego gospodarstwa, oprócz tego przez cały okres gospodarowania musi sprzedawać swoje produkty za narzuconą cenę, umowy, negocjacje cenowe to fikcja. Też się nabrałam na te kokosy 36 lat temu. Pozdrawiam.

 15. Avatar Tomek pisze:

  Rolnicy wpłacają o wiele więcej do kasy państwa.Wiekszosc gospodarstw kupuje nawozy , środki ochrony itp. za kilkanaście do kilkadziesiąt tysięcy złotych , nie mając zwrotu. W mieście ludzie o tym nie wiedzą , nie dziwię się. Także tak naprawdę wpłacamy do kasy państwa możliwe że więcej nisz by się wydawało. Na zwolnienie lekarskie nawet się nie opłaca iść , liczą dopiero powyżej miesiąca choroby i płacąc 10zl dziennie.

 16. Avatar Jogo pisze:

  Jak zwykle o rolników się nie dba a przecież oni ciężko pracują żeby było co w garnek włożyć a na starość to nawet nie mają za co leków wykupić, wstyd mi za takie nieudolne rządy to jest kpina z ludzi pracy chciała bym żeby choć na 1 miesiąc panowie rządzący popracowali w polu to może by docenili rolników i dali godziwe emerytury bo żule mają więcej jak uczciwi ludzie pracy

 17. Avatar Małgorzata pisze:

  Tylko jedynie rolnicy muszą pozbyć się ziemi, aby dostać pełną emeryturę i rentę. Zusowscy mogą mieć ojcowiznę dalej. A sprzedać korzystnie ziemię może tylko kościół i przyjaciele królika