Emerytury rolników – od kiedy nowe przepisy? Sprawdź!

Emerytury rolników w Polskim Ładzie dla wsi zmienią swoje zasady. Dzięki nowej ustawie przekazanie gospodarstwa przed przejściem na emeryturę rolniczą nie będzie konieczne. Według szefa resortu rolnictwa, Henryka Kowalczyka przepisy w tej sprawie wejdą w życie lada moment. Kiedy dokładnie? Sprawdźmy!

Przypomnijmy, że jeden z elementów Polskiego Ładu dla wsi zakłada wprowadzenie zmian uwzględniających emerytury rolników. Przejście na rolniczą emeryturę będzie więc możliwe bez konieczności przekazywania gospodarstwa. Oprócz tego, rząd planuje wprowadzić istotne zmiany w odniesieniu do ustawy o rodzinnych gospodarstwach rolnych, co w efekcie ograniczy problemy spadkowe, a także te związane ze zbywaniem gospodarstw przed przejściem na emeryturę. Sprawdźmy więc jak będą wyglądały emerytury rolnicze po nowemu.

Przeczytaj również: Pomoc dla zadłużonych gospodarstw zostanie zwiększona?

Emerytury rolników bez zdawania gospodarstwa – od kiedy?

Szczegóły ustawy o emeryturach rolniczych zdradził minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas wywiadu w Programie 3 Polskiego Radia. Szef resortu rolnictwa ogłosił, że ustawa o emeryturach rolników znajduje się w trakcie opracowywania w MRiRW. Niebawem rozpoczną się także konsultacje wewnętrzne, a następnie zewnętrze.

Minister rolnictwa zapowiedział, że projekt ustawy uwzględniający emerytury rolników po nowemu trafi do Sejmu w pierwszym kwartale 2022 r.:

Ja mam nadzieję, że jak system informatyczny KRUS-u zdołamy przebudować do nowego systemu emerytalnego to szacuje, że powinno to od półrocza, od lipca właściwie wejść w życie to rozwiązanie, które pozwoli rolnikom pobierać emerytury jeśli osiągną wiek emerytalny bez konieczności przekazywania gospodarstw, bez konieczności zaprzestania prac na roli.

Polski Ład dla wsi: emerytury rolnicze i pozostałe zmiany

Emerytury rolników bez konieczności zbywania gospodarstwa to nie jedyna zmiana która znajdzie się w Polskim Ładzie dla wsi i rolników. Oprócz tego, szef resortu rolnictwa przypomniał, że MRiRW pracuje obecnie nad dopłatami do przetwórstwa, przeciwdziałaniem suszy a także nad przywróceniem uzupełniającej płatności obszarowej której szczegóły ogłoszono w ostatni piątek 14 stycznia 2022 r.

Czytaj również: Uzupełniająca płatność obszarowa 2022 dla gospodarstw do 30 ha

Źródło: Polskie Radio; MRiRW; Agrofakt.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4 / 5. Liczba głosów 237

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Komentarze
  1. Avatar Marek pisze:

    Wszyscy już zapomnieli o emeryturach starzowych dla rolników, rządzący przypomną sobie blizej kampanii wyborczej.

  2. Avatar Rolnik z pow belchatowskiego pisze:

    Paniie ministrze emerytura to wielkie słowo to zasiłek na przeżycie tak w przestrzeni publicznej trzeba mówić i pisać. Diabeł tkwi w szczegółach A więc proszę projekt tej ustawy opublikować w środkach masowego przekazu pod ocenę i przesłać do strony najbardziej zainteresowany. Wiek 65 lat przy ówczesnym nasycenie technika jest zbyt wysoki sam mam 63 lata i wiem o czym piszę w wieku 59 lat musiałem iść do PR,emyslu pracować aby jakoś godnie żyć PR,y tych cenach środków produkcji i wymaganiach różnych służb praca w rolnictwie jest nie rentowna.Szukajcie rozwiązań bo czekają nas stepy i nie użytki Panie ministrze przejdźmy do konkretów przestanmy operować sloganami.Poz