eWniosek Plus 2021 – jakie zmiany czekają na rolników?

Download PDF

Tegoroczna kampania wniosków o dopłaty bezpośrednie ruszy już w najbliższy poniedziałek, czyli 15 marca. Zanim to jednak nastąpi warto zapoznać się ze zmianami w aplikacji eWniosek Plus 2021, które pojawią się od bieżącej kampanii.

To już kolejny rok z rzędu kiedy rolnicy składają wnioski o dopłaty w sposób elektroniczny, za pośrednictwem aplikacji eWniosek Plus. W tym roku z tej opcji będą musieli skorzystać również producenci, którzy we wcześniejszych latach składali oświadczenie potwierdzające brak zmian. Sprawdźmy więc na jakie zmiany muszą się przygotować.

eWniosek Plus 2021 – konieczność wskazania upraw

Pierwsza zmiana w aplikacji dotyczy obowiązku wskazania roślin uprawnych dla wszystkich rolników. Jest to niezależne od powierzchni zarówno gospodarstwa, jak i gruntów ornych. Jeśli rolnik tego nie zrobi, to w aplikacji eWniosek Plus 2021 pojawi się błąd kompletności (taki jak na poniższym zdjęciu).

Aktualności rolnicze- eWniosek Plus 2021

Błąd kompletności w aplikacji eWniosekPlus.

fot. screen materiały szkoleniowe ARiMR

Błąd kompletności, który wyświetli się rolnikowi zobowiązuje go do poprawy danych deklarowanych w zakładce MAPA. We wcześniejszych latach rolnicy deklarując uprawę wybierali ze słownika – ,,UPRAWA JPO” lub ,,UPRAWA NA GRUNTACH ROLNYCH”. Od tegorocznej kampanii konieczne jest jednak podane konkretnej nazwy uprawy.

Zmiana ta ma pozwolić wykorzystać dane również przy realizacji programów pochodzących z PROW.

Wspominaliśmy o tym, w artykule – Wnioski o płatności bezpośrednie 2021- szykują się zmiany

eWniosek Plus 2021 – możliwość eksportu geometrii upraw i elementów EFA

Kolejna ze zmian w aplikacji przewiduje możliwość wyeksportowania do pliku zewnętrznego upraw, które zadeklarował rolnik, wraz z ich geometrią wyrysowaną na mapie. Z funkcji tej mogą skorzystać m.in. rolnicy, którzy posiadają odpowiednie oprogramowanie, lub aplikację wykorzystywaną w rolnictwie precyzyjnym. Wygenerowany plik można wykorzystać np. do precyzyjnego prowadzenia maszyn rolniczych po liniach przedstawiających kształt pola, lub do planowania nawożenia.

Ważny komunikat z ARiMR na tegoroczną kampanię

Przed zbliżającą się kampanią wnioskową ARiMR skierowała do rolników ważny komunikat dotyczący wypełniania wniosku. Wybierając formularz wniosku warto zwrócić uwagę na rok. Jest to ważne z prostego powodu: – Wnioski wypełnione na formularzu dla kampanii 2018, 2019, 2020 i wysłane w roku 2021 nie będą traktowane, jako skutecznie złożone na kampanię 2021.

eWniosek Plus 2021 – główna zmiana

Rolnicy, którzy w kampanii 2021 nie wyślą wniosku na formularzu 2021 nie otrzymają płatności na rok 2021.

ARiMR przedstawiła również zrzut ekranu z aplikacji eWniosek Plus, który pokazuje gdzie znajduje się kampania w ramach której składany jest wniosek o dopłaty bezpośrednie:

Aktualności rolnicze- eWniosek Plus 2021

Informacje o eWniosek Plus 2021 czytaj również na eWniosek.pl

Źródło: ARiMR; CDR Brwinów

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 293

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Tematy w komentarzach
0 Odpowiedzi na temat
0 Obserwujący
 
Najczęściej komentowany komentarz
Najgorętszy wątek komentarza
1 Komentuj autorów
Kazimierz Autorzy ostatnich komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Kazimierz
Gość
Kazimierz

Tak trzeba wypełnić wniosek to dla informatyka a nie dla człowieka z wsi co komputer to ciemna magia. Nie rozumiem ze nie możecie zrobić tego w prosty sposób. A może chodzi o nabijanie kasy specjalistom i to w stanie epidemi, oszuści maja pole do popisu. A większość małych rolnikow to z tego zrezygnuje . I Pan obajtek będzie miał co zagarnąć Pozdrawiam