Gwiazda betlejemska – symbol Bożego Narodzenia

Poinsecja, znana również jako gwiazda betlejemska to roślina niezwykle popularna, zwłaszcza w okresie przedświątecznym, jak również w czasie Świąt Bożego Narodzenia. Mimo swojej wrażliwości na wahania temperatury jest rośliną dość trwałą, dzięki czemu może być ozdobną naszego domu przez dłuższy czas. Wszystko tak na prawdę zależy od tego, jak będziemy opiekować się tą niebywale atrakcyjną rośliną.

Gwiazda betlejemska i jej krótki ,,życiorys”

Poinsecja, a właściwie wilczomlecz piękny (Euphorbia pulcherrima) to ozdobna roślina z rodziny wilczomleczowatych, której korzenie sięgają Ameryki Południowej (konkretnie Meksyku i Gwatemali gdzie występuje w naturalnym środowisku). Swoją nazwę – poinsecja zawdzięcza pierwszemu ambasadorowi USA w Meksyku J.R. Poinsett’a, który przywiózł ją po raz pierwszy do USA. W ten oto sposób gwiazda betlejemska zyskiwała na coraz większej popularności. Nazwa gwiazda betlejemska pochodzi od jej szczytowych liści zwanymi przykwiatkami. Przebarwiają się one w różnych kolorach począwszy od ciemnoczerwonego, jasnoróżowego, łososiowego, a skończywszy na kolorze cytrynowym i białym. Dzięki temu dobrze kontrastują z niższej położonymi zielonymi liśćmi.

Na co zwracać uwagę przy kupnie poinsecji?

Gwiazdę betlejemską najlepiej kupować u sprawdzonego źródła jakim jest kwiaciarnia, sklep ogrodniczy, lub giełda kwiatowa. Nie polecamy jej kupować na targu, lub innym miejscu gdzie może panować niska temperatura powietrza. Jest to bardzo ważne, ponieważ gwiazda betlejemska jest bardzo wrażliwa na mróz i na wszelkie wahania temperatury powietrza. Przy zakupie należy również pamiętać żeby dobrze owinąć ją np.w papier gdy będziemy transportować ją do naszego domu. Będąc na miejscu poinsecję należy pozostawić przez pewien czas w okryciu, po to, aby przyzwyczaiła się do nowej temperatury otoczenia.

Jak dbać o ten ,,roślinny symbol” Bożego Narodzenia?

Gwiazda betlejemska należy do roślin wieloletnich, które aby prawidłowo rosnąć potrzebują przejścia przez okres spoczynku. Z racji tego, że jest rośliną dnia krótkiego to na okres 2 miesięcy musi zostać umieszczona w ciemnym pomieszczeniu. W tym czasie promienie słońca nie docierają do rośliny przez 12 godzin w ciągu doby.

Poinsecja najlepiej czuje się w temperaturze od 18 do 22oC. Nie należy umieszczać jej w pobliżu kaloryfera. Źle reaguje również na przeciągi i częste spadki temperatury, co może spowodować, że nasza gwiazda betlejemska zacznie gubić liście. Gwiazda betlejemska powinna mieć cały czas optymalnie lekko wilgotne podłoże, należy jednak uważać, żeby jej nie przelać. Naszą gwiazdę w okresie zimowym możemy zasilić nawozem, który spowoduje, że jej kwiaty na dłużej zachowają intensywną barwę. Ponadto, poinsecja lubi być zraszana, dzięki czemu jej kondycja jest zdecydowanie lepsza.

Gwiazda betlejemska - bożonarodzeniowy stroik

Wykorzystując gwiazdy betlejemskie można stworzyć świąteczny stroik.

fot. muratordom.pl

Co zrobić żeby gwiazda betlejemska zakwitła ponownie?

Zwykle na początku Nowego Roku liście gwiazdy betlejemskiej zaczynają opadać, wtedy należy przyciąć roślinę na wysokości 2 bądź 3 pąka. Zabieg ten umożliwia pobudzenie do wzrostu kolejnych liści w kolejnym okresie wegetacyjnym. Następnie przez około 4-6 tygodni poinsecja powinna przebywać w pomieszczeniu o temperaturze około 15oC. W tym czasie nie należy jej podlewać, ani nawozić. Po tym czasie gwiazdę betlejemską można przesadzić do większej doniczki, po czym przenieść w bardziej cieplejsze miejsce (około 20oC).

UWAGA !!
Podczas przycinania należy uważać na wypływający z pędów mleczny sok. Jest on trujący, przez co może powodować podrażnienia i alergie.


Ciekawostka 🙂
Mało kto wie, że gwiazda betlejemska doskonale nadaje się do dekoracji jako kwiat cięty. Aby jej pędy przez dłuższy czas zachowały świeżość należy końcówkę pędu opalić nad płonącą świeczką, lub włożyć ją pod wrzącą wodę na kilka sekund. Dzięki tej czynności zapobiegniemy przed wyciekiem mlecznego soku.

Źródła: ładnydom.pl;  fajnyogrod.pl; poradnikogrodniczy.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 7

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Komentarze
  1. Katarzyna pisze:

    Gwiazda Betlejemska to idealny symbol Bożego Narodzenia. Wystarczy, że w pomieszczeniu jest jedna i od razu czuje się atmosferę świąt! U mnie w domu są już trzy, ale tak ładnie się rozkwitły, że chyba pokuszę się o jeszcze dwie. Polecam, bo to roślina tania i przy odpowiednim podejściu stoi naprawdę długo.