Wymagająca poinsecja – jak dbać o gwiazdę betlejemską?

Poinsecja, popularnie nazywana gwiazdą betlejemską, jest jednym z symboli świąt. Obok choinki to typowo bożonarodzeniowa roślina, którą jednak przy odrobinie chęci można uprawiać przez cały rok. Jak kupować i pielęgnować ten wyjątkowy kwiat, by nie trzeba było go wyrzucać od razu po świętach?

Choć kojarzy się z europejskimi świętami, w rzeczywistości jest to roślina naturalnie rosnąca w lasach Ameryki Południowej i osiągająca kilka metrów wysokości.

Poinsecja jest efektowną rośliną ozdabiającą nasze domy na święta. Często z powodzeniem zastępuje choinkę. Choć kojarzy się z europejskimi świętami, w rzeczywistości jest to roślina naturalnie rosnąca w lasach Ameryki Południowej i osiągająca kilka metrów wysokości. Dopiero w latach 50-tych XX wieku wyhodowano małe, doniczkowe odmiany poinsecji, których jest około 150. Choć najczęściej spotykana jest gwiazda betlejemska z czerwonymi kwiatami, można spotkać odmiany w wielu innych kolorach.

O gwiazdę betlejemską zwykle dbamy jedynie przez kilka świątecznych dni, a potem kwiat najczęściej kończy swój żywot. Nie dlatego, że jego życie jest tak krótkotrwałe, tylko po prostu przestajemy o niego dbać. Tymczasem poinsecja nie jest skomplikowana w uprawie i może cieszyć oczy przez cały rok.

Nie kupuj rośliny na targowiskach

Na jakość rośliny warto zwracać uwagę już w momencie zakupu, gdyż uszkodzona roślina przeniesiona do warunków domowych może stracić liście już następnego dnia.

poinsecja

Poinsecja dostępna jest w wielu kolorach, ale najbardziej popularna jest czerwona.

– Trzeba wybierać rośliny o mocnych, mięsistych liściach, które nie noszą śladów uszkodzeń. Nie powinno kupować się poinsecji w miejscach, gdzie jest narażona na działanie niskich temperatur lub przeciągów – wyjaśnia Lidia Nowak ze sklepu ogrodniczego w Olsztynie. – Tego typu kwiaty najlepiej kupować w kwiaciarniach lub w centrach handlowych, nigdy na targowiskach. Szczególnie przy takich warunkach, jakie obecnie mamy za oknem. Jeśli kupimy poinsecję od chodnikowego sprzedawcy, może ona nie dotrwać nawet do świąt.

Kolejny raz poinsecja zakwitnie wiosną

Poinsecja jest również bardzo wrażliwa na brak wody – gdy jej bryła korzeniowa przeschnie, liście rośliny zaczną usychać, żółknąć i opadać.

Gwiazda betlejemska nie ma zbyt dużych wymagań, jeśli chodzi o pielęgnację. Jako typowo zimowa roślina kwitnąca potrzebuje jasnego stanowiska oraz temperatury minimum 15 stopni Celsjusza. Co dwa dni należy podlewać ją niewielką ilością wody. Nie należy rośliny przegrzewać oraz narażać na nadmierne działanie promieni słonecznych (o to akurat przy obecnej pogodzie nietrudno) lub zbyt ciepłego i suchego powietrza. Poinsecja jest również bardzo wrażliwa na brak wody – gdy jej bryła korzeniowa przeschnie, liście rośliny zaczną usychać, żółknąć i opadać. A raz utracone liście już nie odrosną i nie będzie dla poinsecji żadnego ratunku.

– Po kwitnieniu, gdy poinsecja straci swoje kolorowe kwiaty, wystarczy że nieco skrócimy jej pędy kwiatostanowe i nadal będziemy dbać, by roślina miała odpowiednio dużo wody i ciepła. Na wiosnę kwiatostany odrosną i ponownie zakwitną – zapewnia Lidia Nowak.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.2 / 5. Liczba głosów 34

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *