Dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt – jakie środki w 2022 r.?

Jakie środki rząd planuje przeznaczyć na dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt w 2022 r.? Odpowiedź na to pytanie można znaleźć w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów znajdującego się na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Czy rząd przeznaczy więcej pieniędzy, niż w 2021 r.? Sprawdźmy!

Zgodnie z przepisami Rada Ministrów do dnia 30 listopada powinna określić wysokość dopłat do składek ubezpieczeń upraw i zwierząt na kolejny rok. Rząd zaplanowane kwoty zawarł w rozporządzeniu, które znajduje się w trakcie konsultacji publicznych. Sprawdźmy więc jakie środki z zakresie dopłat do ubezpieczeń trafią do rolników w 2022 r.

Dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt – limit środków 1,4 mld zł

Rząd na dopłaty do ubezpieczenia upraw i zwierząt zaplanował limit wydatków wynoszący ponad 1 mld 420 mln zł. Tak wynika z projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości dopłat do składek z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w 2022 r. Przypomnijmy, że w 2021 r. na ten cel rząd zaplanował w ustawie budżetowej kwotę niższą, a dokładnie 400 mln zł.

Sprawdź również: Ubezpieczenie od klęsk żywiołowych. Czy obietnice pomogą rolnikom?

Ubezpieczenie upraw rolnych i zwierząt – dopłaty do 65 % składki

Przypomnijmy, że dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt przysługują rolnikom w wysokości do 65% składki. Przy czym, jest to możliwe jednak w przypadku zawarcia umowy ubezpieczenia wraz z pakietem rodzajów ryzyka. Ponadto, wymagane jest określenie przez zakład ubezpieczeniowy stawki taryfowej, która nie przekracza 9% sumy ubezpieczenia. Natomiast w przypadku zwierząt gospodarskich dopłaty przysługują jeżeli stawka taryfowa ubezpieczenia od łącznego ubezpieczenia zwierząt nie przekracza 0,5% sumy ubezpieczenia.

Dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt trafią do rolników w przypadku ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich od ryzyk spowodowanych przez np. huragan, deszcz nawalny, grad, piorun itp. lub w wyniku uboju z konieczności.

Czytaj również: Podatek rolny 2022 poszedł w górę? Dowiedz się więcej!

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 2

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *