Rejestracja i znakowanie zwierząt w ARiMR według nowych przepisów
Rejestracja, a także znakowanie zwierząt w ARiMR niebawem będzie odbywać się według innych zasad, niż obecnie. Wszystko przez nowelizację ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt zawierającą zmiany, których wprowadzenie będzie odbywać się sukcesywnie. Sprawdźmy zatem, co dokładnie zmieni się w zakresie identyfikacji i rejestracji zwierząt.
Nowelizacja przepisów w zakresie rejestracji i znakowania zwierząt jest konieczna w celu dostosowania polskiego prawa do regulacji obowiązujących w UE. Ich wprowadzenie ma również zapewnić bardziej skuteczne czuwanie nad dobrostanem zwierząt. Jak również usprawnić walkę z chorobami takimi jak: ASF czy ptasia grypa. Z kolei, sama rejestracja i znakowanie zwierząt w ARiMR w systemie rejestracji i identyfikacji zwierząt po zmianach ma być bardziej zgodna z m.in. z bazami danych IW.
Spis treści
Rejestracja zwierząt w ARiMR z nową bazą danych
W ramach nowelizacji ustawy po pierwsze przekształcono dotychczasowy rejestr zwierząt gospodarskich i siedzib stad w komputerową bazę danych. Uzupełniając ją o informacje dotyczące zwierząt które wcześniej nieewidencjonowano w ARiMR. Chodzi tutaj o zwierzęta takie jak: koniowate, wielbłądowate, jeleniowate, a także o zakłady drobiu.
Znakowanie i zgłaszanie zwierząt – nowe terminy
Poszerzeniu ulegnie nie tylko rejestracja i znakowanie zwierząt w ARiMR, ale także nastąpią zmiany w przypadku zgłaszania urodzeń i znakowania zwierząt w zależności od gatunku.
Nie zmienią się terminy dla hodowców bydła, którzy nadal będą mogli dokonać zgłoszenia urodzenia i oznakowania zwierząt w terminie 7 dni.
Zmiany dotkną natomiast posiadaczy owiec i kóz, którzy na zgłoszenie urodzenia i jego oznakowanie będą mieli 30 dni. Pod warunkiem jednak że matka jest objęta wsparciem dobrostanowym. W przeciwnym razie oznakowanie owcy lub kozy musi nastąpić w ciągu 30 dni od dnia objęcia matki wsparciem. Jednak nie później, niż w ciągu 180 dni od daty urodzenia lub przed opuszczeniem siedziby stada w którym urodziło się.
Z informacji przekazanych przez ARiMR wynika, że nowe terminy rejestracji zwierząt będą także dotyczyć posiadaczy świń:
Zmiana dotyczy świń, bo nowe przepisy zobligują ich posiadacza do poinformowania o urodzeniu i oznakowaniu tych zwierząt nie później niż 37 dni od zdarzenia, a informacja o podejrzeniu wystąpienia choroby zakaźnej powinna znaleźć się w komputerowej bazie w ciągu 2 dni – podaje ARiMR.
Rejestracja i znakowanie zwierząt w ARiMR – od 2026 r. tylko poprzez IZRplus
Ważne jest również to, że posiadacze zwierząt do końca 2025 r. będą mogli dokonać jeszcze zgłoszeń w formie papierowej. Natomiast w późniejszym terminie rejestracja i znakowanie zwierząt w ARiMR będzie prowadzona tylko i wyłącznie za pośrednictwem aplikacji IRZplus.
Ponadto, według nowych przepisów posiadacze świń będą zobowiązani do sporządzenia dwa razy w roku (do 30 czerwca i do 30 grudnia) spisu zwierząt uwzględniający także nieoznakowane zwierzęta. Istotną zmianą jest również rezygnacja z paszportów bydła w obrocie krajowym. Obowiązkowe będzie natomiast zgłoszenie wywozu zwierzęcia z wyprzedzeniem 5-dniowym.
Czytaj również: Rynek tuczników nabiera rozpędu – ceny tuczników jeszcze wzrosną?
Źródło: ARiMR
Obserwuj nas w Google News. Bądź na bieżąco!