Ile kosztuje rzepak? Codzienne łamigłówki dla rolników

Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych przewiduje zmniejszenie światowych plonów rzepaku. Bezpośrednią tego przyczyną jest susza w Kanadzie. Na skutek konfliktu zbrojnego na terytorium Ukrainy doszło do dużego wzrostu cen rzepaku i innych roślin oleistych na głównych giełdach. W wyniku tych okoliczności często pojawia się pytanie: Ile kosztuje rzepak?

Cena: Rzepak

3109 zł
-1.65%
Zobacz aktualne ceny

Wzrost cen w UE to skutek wojny między dwoma największymi eksporterami rzepaku, Rosją i Ukrainą. Poza tym konflikt spowodował wzrost cen ropy naftowej, co nie zostało bez wpływu na wzrost zainteresowania biopaliwami. Kolejnym kamyczkiem do koszyczka mającym wpływ na ceny rzepaku jest niespotykany dotąd wzrost cen nawozów. Sprawdźmy więc ile kosztuje rzepak na giełdzie i na krajowym rynku.

Cena rzepaku 2022 – Giełda Matif

Jak podaje e-WGT ceny rzepaku na giełdzie Matif w Paryżu w ostatnich trzech dniach znacząco wzrosły. Kontrakt majowy był notowany w czwartek po południu na poziomie 978,00 euro za tonę (4608,14 zł/t.) Nowe zbiory wyceniono na 777,50 euro za tonę (3663,42 zł/t).

Ile kosztuje rzepak dzisiaj – wiemy, ile będzie kosztował jutro czy za kilka dni pozostaje wielką niewiadomą. Rynek rolny jest nieprzewidywalny. Towarzyszą mu napięcie i nerwowość spowodowane wojną w Ukrainie. Wiemy na pewno, że konflikt za naszą wschodnią granicą zatrzyma eksport zarówno oleju rzepakowego jak i słonecznikowego.

Ile kosztuje rzepak w kraju?

Ceny skupu rzepaku w różnych miejscach w kraju różnią się od siebie. Natomiast faktem jest że zależą one w dużej mierze od notowań na paryskiej giełdzie Matif.

Poniżej przykładowe ceny skupu w wybranych firmach podane przez cenyrolnicze.pl, a także informacja ile kosztuje rzepak.

  • Elewator w Koronowie Sp. z o. o. – 3500 cena (zł/t),
  • Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie „PZZ” w Stoisławiu S.A. – 3650,
  • PHUP Bojer B. i J. Sierpowscy – 3800,
  • Zakłady Tłuszczowe „BIELMAR” Sp. z o.o. – 4000,
  • STREET RETAIL SP. Z O. O. – 4300,
  • Fermy Drobiu Woźniak Sp. z o. o. oddział Rogów Legnicki – 4770 cena (zł/t).

Średnia cena skupu zł/t: 4 325,22 MIN – 3 500,00 MAX: – 4 770,00

Od czasu do czasu warto przypomnieć o parametrach jakościowych nasion. Kształtują się one następująco: wilgotność max. 9%, zanieczyszczenia: maks. 2%, zawartość oleju: min. 40%, zawartość kwasu erukowego w tłuszczu: max. 2%, zawartość WKT: max. 2%.

Ile kosztuje rzepak? Jakie są prognozy?

Podsumowując i odpowiadając na pytanie: Ile kosztuje rzepak? warto przytoczyć opinię ekspertów z serwisu ekonomicznego Credit Agricole zawartą w opracowaniu ,,Agromapa”.

Po uwzględnieniu tendencji na globalnym rynku roślin oleistych oraz czynników krajowych prognozują oni, że cena rzepaku w Polsce na koniec 2022 r. wyniesie ok. 3400 zł/t oraz ok. 2900 zł/t na koniec 2023 r. Głównymi czynnikami ryzyka ich prognozy jest ostateczny wpływ rosyjskiego ataku na Ukrainę na sytuację popytowo-podażową na światowym rynku roślin oleistych.

Z tego powodu kluczowe będą publikacje pierwszych prognoz sytuacji popytowo-podażowej w sezonie 2022-2023, które uwzględniać będą wpływ konfliktu zbrojnego na Ukrainę. Trudno więc w takich okolicznościach odpowiedzieć na pytanie: ile aktualnie kosztuje rzepak, a także ile kosztować będzie.

Czytaj też: Cena rzepaku 2022 – sprzedać czy jeszcze zaczekać?

Źródło: e-WGT; cenyrolnicze.pl

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 5

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

NOWOŚĆ | SU TARROCAPrzeczytaj Nawet 115.3% wzorca wg COBORU

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *