Ile kosztuje tona kukurydzy? Ceny kukurydzy w listopadzie 2023

Kontrakty terminowe na kukurydzę kontynuują spadki, osiągając ceny niemal najniższe od trzech lat. Ile kosztuje tona kukurydzy w krajowych skupach?

Cena: Kukurydza paszowa

760.71 zł
4.62%
Zobacz aktualne ceny

Obecnie na to, ile kosztuje kukurydza w listopadzie, wpłynęły najnowsze prognozy dotyczące światowych zbiorów kukurydzy i jej zapasów na 2024 rok. W efekcie już wielu rolników dostarczających ziarno do skupów musi do swojej produkcji dokładać.

Jak najnowsze szacunki zbiorów wpływają na ceny kukurydzy?

A zatem to, ile obecnie kosztuje tona kukurydzy, odzwierciedla przebieg zbiorów tego ziarna na świecie. Albowiem Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA) opublikował 10 listopada najnowszy raport WASDE. Wynika z niego, że zbiory kukurydzy w USA wyniosą rekordowe 387 mln ton. To o 4 mln więcej niż oczekiwali uczestnicy rynku. Ponadto wzrosły też końcowe zapasy kukurydzy w USA do 54,8 Mt.

Co więcej, w Ameryce Południowej zbliża się okres żniw. A tam sytuacja nie jest ciekawa. Chociaż w Argentynie wreszcie nadeszły długo oczekiwane opady deszczu, w Brazylii nadal panuje gorąca i sucha pogoda. Co więcej, nic nie wskazuje na to, że w najbliższym tygodniu to się zmieni.

Tymczasem zbiory zbóż w Rosji w tym sezonie osiągnęły 147 mln ton, czyli o 70 mln ton więcej niż wcześniejsze szacunki. Jednakże wobec ubiegłorocznej produkcji (158 mln ton) jest to spadek rzędu 11 mln ton. Ponadto 15 listopada FranceAgriMer opublikował raport, który wskazuje na wzrost zapasów prognozowanych na lata 2023–2024 dla wszystkich zbóż we Francji. W przypadku kukurydzy wyniosą one 1,877 mln ton. To o 236 tys. t więcej niż październikowe szacunki i +222 tys. t wobec sezonu 2022–2023.

Sprawdzamy, ile kosztuje tona kukurydzy na MATIF

Jak na powyższe wydarzenia zareagował rynek? Odpowiedzią na najnowszy raport WASDE był spadek cen kontraktów terminowych na kukurydzę (grudzień 2023) w Chicago o 1,68%, zamykający czwartkową sesję na poziomie 4,68 USD/buszel. W piątek trend ten był kontynuowany o kolejne 0,85%, kończąc tydzień ceną 4,64 USD/buszel. W efekcie ceny w Chicago osiągnęły nowy najniższy poziom, co wpłynęło również na zachowania na giełdzie paryskiej.

Czwartkowa sesja na MATIF zakończyła się bowiem 0,84% spadkiem do 206,75 EUR/t (kontrakty na dostawy w marcu 2024). Jeszcze większy spadek odnotowano w piątek, kiedy to cena kukurydzy osiągnęła pułap 206,25 EUR/t (-0,36%).

Ile kosztuje tona kukurydzy w skupie?

Przenosząc się na rynek krajowy, dołek cenowy w przypadku kukurydzy odnotowujemy już od dłuższego czasu. Średnie ceny skupu we wrześniu wyniosły 803,1 PLN/t. Jeśli chodzi o aktualne ceny kukurydzy w skupach, to zamykają się one w przedziale od 640 zł/t do 770 zł/t (dane na 13.11.2023 r.). Natomiast kukurydza mokra nie przekracza 460 zł/t, zaś najniższe stawki wynoszą nawet 370 zł/t. Odnośnie do ofert online, za tonę kukurydzy płacą obecnie od 680 do 710 zł/t.

Co dalej z cenami kukurydzy?

Podsumowując, czynników wpływających na to, ile kosztuje tona kukurydzy, jest wiele, ale obecnie kontrahenci skupiają się na bieżącej sytuacji rynkowej. Dlatego spadki europejskich kontraktów to przede wszystkim odpowiedź na raport WASDE oraz rozwój wydarzeń w strefie Morza Czarnego. Z drugiej strony na ceny w najbliższych dniach może mieć wpływ ubiegłotygodniowy wzrost kosztów frachtu statków korzystających z korytarza na Morzu Czarnym. Ponadto dalszą presję na światowe ceny zbóż powinna ograniczać pogoda panująca w Ameryce Południowej.

Czytaj też: Ekoschematy: rolnictwo węglowe po terminie? Jest rozwiązanie

Źródło: e-WGT, Agritel, AHDB, UkrAgroConsult, IERiGŻ, Ceny Rolnicze, Rolpetrol

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.3 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

TO JEST NIEWIARYGODNEZobacz SPRAWDŹ WYNIKI BADAŃ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *