Ile pszczół jest w Polsce?

Download PDF

Pszczoły miodne są owadami, które dla rolnictwa mają znaczenie tak samo ważne jak nowoczesna agrotechnika. Odpowiadają one za zapylenie około 90% roślin owadopylnych. Tak więc – ile pszczół jest w Polsce? 

Ile pszczół jest w Polsce?

Na świecie istnieje ponad 25 tysięcy gatunków pszczół. W naszym kraju wyróżniamy ponad 460 gatunków tych pożytecznych owadów. Te liczby najwięcej jeszcze nam nie mówią. Kolejne już znacznie więcej. W naszym kraju mamy około 1,5 miliona pszczelich rodzin. Nie każda pszczela rodzina jest tak samo duża. Dlatego też ciężko oszacować ile dokładnie pszczół może „pracować” w naszym kraju. Przyjmuje się – wedle różnych szacunków – że jest to liczba pomiędzy 60 a 100 miliardów pszczół. Oczywiście są to wartości dość mocno przybliżone.

Coroczne przyrosty

Trudno powiedzieć, jak dokładnie wygląda demografia wśród pszczół, możemy jednak patrzeć w przyszłość optymistycznie – już od kilkunastu lat obserwujemy bowiem coroczny przyrost liczby pszczelich rodzin. Jest on dość stabilny i plasuje się na poziomie około 3% w skali roku. To szczególnie ważne dla nas rolników – wszak bez pszczół nie jesteśmy w stanie uzyskać plonów, które przecież przekładają się na nasze dochody i decydują o naszej rentowności. Miejmy nadzieję, że tak, jak rośnie populacja pszczół, tak i nasze plony będą także stale rosnąć o takie 3% w skali roku. Byłoby wprost idealnie.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o