Import jabłek do Rosji. Czy czekają nas ciężkie dni?

Import jabłek do Rosji w minionym tygodniu znacznie się skomplikował po tym, jak kraj ten wprowadził nowe przepisy. Nakazują one dokładne sprawdzanie każdej partii jabłek pod kątem maksymalnych dopuszczalnych pozostałości substancji czynnych w/na owocach. Które kraje objęto takimi ograniczeniami?
Import jabłek do Rosji został spowolniony przez fakt, że każda partia owoców jest sprawdzana na polecenie Rosyjskiej Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego [Rosselchoznadzor]. Powoduje to znaczne straty u dostawców owoców, których dotykają przymusowe przestoje w transporcie.
Spis treści
Import jabłek do Rosji. Które kraje objęto utrudnieniami?
Kraje, z których import jabłek do Rosji został utrudniony to: Serbia, Turcja, Iran a także Nowa Zelandia i Stany Zjednoczone. Co ciekawe restrykcje nie objęły np. Mołdawii, która i tak w tym roku miała bardzo wysokie zbiory jabłek a mimo to, ceny ich skupu zaczęły powoli rosnąć. Dotyczy to m.in. odmiany Golden Delicious. Pojawiły się nawet przesłanki do wzrostu cen Idareda.
Jakie mogą być przyczyny wprowadzonych obostrzeń?
Zdaniem dostawców, działanie rosyjskich służb ma na celu ograniczenie dostaw jabłek aby zapewnić wsparcie rodzimym producentom tych owoców. Jednym z widocznych efektów opóźnień w dostawach jest właśnie ożywienie na rynku jabłek wewnątrzkrajowej produkcji. Towarzyszy temu perspektywa wzrostu cen zakupu, którą biorą pod uwagę rosyjskie sieci supermarketów. Mimo, iż w bieżącym tygodniu stawki jeszcze nie wzrosły. Obecnie hurtowe ceny jabłek na rosyjskim rynku są niższe o średnio 10–15% od ubiegłorocznych.
Ciekawostką jest to, że import jabłek do Rosji gwałtownie wzrósł we wrześniu 2021 r. w porównaniu z wrześniem 2020 r. A w sierpniu był on niższy niż rok wcześniej. Głównym dostawcą jabłek we wrześniu została właśnie Mołdawia, z której to wysyłki uległy podwojeniu. Wzrosła także dystrybucja jabłek z Iranu (o 9%). Nieźle radziła sobie również Turcja, która we wrześniu wyeksportowała o 23% więcej jabłek niż rok wcześniej. Mniejszą ilość tych owoców do Rosji dostarczyła z kolei Serbia. W jej przypadku spadek wyniósł we wrześniu 7%, zaś łączny wolumen dostaw w sierpniu i wrześniu 2021 r. był niższy o jedną trzecią niż w analogicznym okresie 2020 r.
Reasumując rosyjskie działania stanowić mogą przykrywkę dla sprzecznych z międzynarodowymi umowami praktyk. Mają one na celu ochronę rosyjskich producentów jabłek, którzy w ostatnich latach zainwestowali w rozwój sadownictwa duże środki i teraz chcą już czerpać zyski z działalności.
źródło: east-fruit.com
