Jabłka coraz tańsze – jakie są ekonomiczne powody?

Download PDF

Od dłuższego czasu w skupie można zaobserwować spadające ceny jabłek. Budzą one wiele emocji, tym bardziej, że nie towarzyszą im żadne ekonomiczne powody. Jabłka są coraz tańsze, dlatego samorząd rolniczy w imieniu sadowników apeluje o interwencję.

Jabłka coraz tańsze – czy to zmowa?

Na problem związany z niskimi cenami skupu jabłek zwróciła uwagę ŚIR, a także LIR. Spadki cen dotyczą jabłek przemysłowych. Jeszcze niedawno cena wynosiła 0,70 gr/kg, natomiast obecnie cena spada do 0,40 gr/kg.

Lubelska Izba Rolnicza w swoim stanowisku podkreśla, że żadne rynkowe wskaźniki nie tłumaczą tak niskiego poziomu cen za jabłka przemysłowe. Jabłka są coraz tańsze, natomiast produkcja staje się coraz mniej opłacalna, z powodu rosnących kosztów. Faktem jest również, to że w tym roku przewiduje się, że zbiory jabłek będą zdecydowanie niższe, dlatego nie występuje nadprodukcja tych owoców.

Spadek cen nie nastąpił przez podaż surowca

Świętokrzyska Izba Rolnicza dodaje ponadto, że spadek cen nie jest spowodowany przez niemożliwą do przerobienia podaż surowca. Co więcej, sadownicy zwracają uwagę na to, że ani w punktach skupu, ani w przetwórniach nie było kolejek. Nie zaobserwowano także dużych ilości surowca, który mógłby wpłynąć na spadki cen.

Na dodatek, nie zmniejsza się popyt na przetworzony surowiec. Zwłaszcza jeśli chodzi o sok NFC, który eksportuje się na bieżąco.

Odpowiedni moment na działanie przez UOKiK i MRiRW

ŚIR Kielce w swoim liście do Prezesa KRIR podkreśla, że należy natychmiastowo podjąć działania wyjaśniające czy nie doszło do zmowy cenowej. Z tego powodu, Zarząd SIR apeluje o rozpoczęcie działań przez UOKiK, a także przez resort rolnictwa. Wszystko po to, aby znaleźć konkretny powód wskazujący dlaczego jabłka są coraz tańsze.

Podejrzenie zmowy cenowej w skupie papryki i owoców miękkichSprawdź!

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 4.8 / 5. Liczba głosów 6

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o