Sprzedaż jabłek: drastycznie niskie ceny

Choć sadownicy już szacują, jak będą wyglądały tegoroczne zbiory, nadal trwa sprzedaż jabłek z poprzedniego sezonu. Wielu sadowników czekało ze sprzedażą, licząc na wzrost cen. Niestety, przeliczyli się i sprzedają jabłka po cenach dużo niższych niż zadowalające.

– Ubiegły sezon można zaliczyć do nieudanych, choć zbiory wcale nie było niskie – mówi Jerzy Dutczak, sadownik z woj. warmińsko-mazurskiego. – Ceny jabłek są wyjątkowo niskie. Sam czekałem ze sprzedażą, bo miałem nadzieję, że w biegiem czasu coś się ruszy. Ceny nie wzrosły, a dodatkowo straciłem, bo wiele owoców źle się przechowało w chłodniach i musiałem sporą część ubiegłorocznych zbiorów sprzedać do przetwórstwa, co dodatkowo osłabiło mój zysk.

sprzedaż jabłek

Sadownicy prognozują, że tegoroczne zbiory będą dobre.

Jak oceniają sadownicy, tegoroczne zbiory zapowiadają się całkiem dobrze, o czym można się przekonać, obserwując zawiązki owoców w sadach. Niestety, jak pokazuje doświadczenie, dobre zbiory to nie wszystko – trzeba je też sprzedać za dobrą cenę. A z tym jest problem, gdyż konieczne jest poszukiwanie nowych rynków zbytu dla polskich owoców. Związane jest z tym również zwiększenie jakości produkcji. Bo o ilość nie trzeba się martwić – przetwórnie są w stanie przyjąć praktycznie każdą ilość jabłek, lecz oferują za nie dosyć niskie ceny. Dobrej jakości jabłka są sprzedawane głównie na eksport. W ostatnim czasie widoczne jest zainteresowanie polskimi owocami ze strony rynku chińskiego. Jego otwarcie się na polskie jabłka byłoby szansa dla polskich producentów na uzyskanie dobrej ceny i opłacalność produkcji.

Sprzedaż jabłek z ubiegłego sezonu potrwa jeszcze co najmniej kilka tygodni. Niestety, raczej nie ma szans na uzyskanie za nie korzystnych cen. Jeżeli pojawią się nowe rynki zbytu, a wraz z nimi bardziej korzystne ceny, producenci jabłek odczują zmianę na lepsze najwcześniej w kolejnym sezonie sprzedażowym.

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 0 / 5. Liczba głosów 0

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *