Jakie ceny tuczników w Polsce? W Niemczech duża obniżka

Download PDF

Na europejskim rynku tuczników – spadki cen skupu. Do znacznej obniżki doszło na dużej niemieckiej giełdzie. Na jakim poziomie znajdują się ceny tuczników w Polsce?

Obostrzenia wprowadzone z powodu koronawirusa ostudziły optymistyczne nastroje panujące jeszcze niedawno na rynku tuczników. W Europie widoczna jest obecnie bowiem niska podaż tuczników oraz ograniczony popyt na wieprzowinę spowodowany pandemią.

W większości unijnych krajów obniżone zostały ceny skupu tuczników. Do obniżek przyczyniła się rosnąca konkurencja na światowych rynkach ze strony taniej amerykańskiej i brazylijskiej wieprzowiny. Sprawdźmy, notowania na niemieckiej giełdzie VEZG jak również ceny tuczników w Polsce!

W Niemczech obniżka

ceny tuczników w Polsce

Europie widoczna jest niska podaż tuczników a także ograniczony popyt na wieprzowinę spowodowany pandemią. Ceny tuczników w Polsce również poszły w dół.

fot. Pixabay

W Niemczech widoczna jest tendencja spadkowa cen tuczników – i to od prawie miesiąca. Do kolejnej dużej obniżki na giełdzie VEZG doszło 6 maja. Przez następnych 7 dni w Niemczech będzie obowiązywała cena 1,60 EUR/kg za tucznika w E klasie.

Na swojej stronie VEZG tłumaczy, że na niemieckim rynku trzody chlewnej obserwuje się obecnie ograniczony popyt, który prowadzi do nadwyżki podaży. Obniżka to również efekt większej presji cenowej wywieranej przez przedsiębiorstwa ubojowe.

Jakie ceny tuczników w Polsce? 

Na zakończenie sprawdźmy, na jakim poziomie znajdują się ceny świń rzeźnych w Polsce. Z danych resortu rolnictwa wynika, że średnie ceny netto za okres od 20 do 26 kwietnia wynosiły 5,92 zł/kg. Oznacza to ponad 2,2 proc. obniżkę w porównaniu z notowaniami z 19 kwietnia tego roku (6,06 zł/kg). Jednak obecna stawka jest nadal wyższa niż rok temu (5,84) oraz dwa lata temu (4,47). Podsumowując: niskie ceny tuczników w Polsce przy rosnących kosztach produkcji to zła wiadomość dla producentów trzody chlewnej.

Do tego wszystkiego ceny pasz idą w górę. A przecież cena paszy to 70 proc. kosztów produkcji tucznika. W rezultacie marża na którą mogą liczyć producenci świń jest coraz niższa, koszty rosną – informuje Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej (Pol-Pig).

Źródło: VEZG

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Z forum

Powiązany temat:

Ceny trzody chlewnej 2020
sumek666
Zapraszamy tutaj do tematu na nowy rok https://www.agrofoto.pl/forum/topic/286265-ceny-trzody-chlewnej-2021/
zobacz więcej »
ws71
@bizon1prosiak też jest w tym liczony? bo trochę to wygląda za optymistycznie  
zobacz więcej »
bizon1
U mnie przedstawia się tak : średnie ceny i koszty brutto w przeliczeniu na jednego tucznika wliczając pomoc covid  125kg żywca x 6,16 =770 zł -412 zł = 358 zł + 30 za dobros...
zobacz więcej »
...
Zobacz pozostałe wpisy

Dodaj komentarz

avatar
  Subskrybuj  
Powiadom o