Ceny skupu tuczników w Polsce pójdą w górę? Sprawdź!

Ceny skupu tuczników w Polsce stabilizują się. Na rynku wieprzowiny nie widać osłabienia popytu w związku z pandemią koronawirusa. Po początkowym wykupywaniu wieprzowiny na zapas sytuacja powraca do normalności – informuje KZP-PTCH-Pol-Pig. Czy możemy spodziewać się wzrostu cen?

Jak pandemia koronawirusa odbiła się na sytuacji producentów wieprzowiny? Czy ceny skupu tuczników w Polsce wzrosną?

Notowania cen skupu tuczników a koronawirus

Producenci żywności dotkliwie odczuwają skutki pandemii COVID-19. Wprowadzone przez rząd obostrzenia w celu zwalczania koronawirusa, jak również ograniczenia przemieszczania się przynoszą rezultaty. Ludzie zamiast jadać w restauracjach spożywają posiłki w domu. Jak wpłynęło to na produkcję żywca?

– Zaburzenia logistyczne oraz niepewność związana z kryzysem koronawirusa przejściowo obniżyły ceny skupu żywca wieprzowego w wielu krajach. Spadek cen w Niemczech o 13 centów na przestrzeni ostatnich dwóch tygodni był więc znaczący. Jednak większe spadki odnotowano w Niderlandach (-15₵) oraz Belgii (-14₵). Mniejsze zniżki cen skupu w ostatnich dwóch tygodniach wystąpiły natomiast w Danii (-4₵) i Hiszpanii (-4₵) – informuje Aleksander Dargiewicz z Krajowego Związku Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej- Pol-Pig.

Stabilnie w Niemczech

ceny skupu tuczników w Polsce

Ceny skupu tuczników w Polsce pójdą w górę – ocenia KZP-PTCH-Pol-Pig. Wielu producentów wstrzymuje się ze sprzedażą żywca, natomiast podaż nie jest duża.

fot. Pixabay

W poprzednim tygodniu cena tuczników w Niemczech (notowaniach VEZG) pozostała na stabilnym poziomie. Wynosiła 1,89 €/kg (wbc). Zdaniem KZP-PTCH- Pol-Pig przed nami prawdopodobny wzrost cen. Jak ocenia Aleksander Dargiewicz, notowania cen skupu tuczników prawdopodobnie pójdą w górę. Wielu producentów wstrzymuje się ze sprzedażą żywca licząc na wzrosty cen w najbliższych tygodniach. Natomiast podaż żywca duża nie jest.

Eksport unijny nie osiągnął jeszcze dużej dynamiki, ale obserwatorzy rynku podkreślają optymistyczne nastoje panujące na rynku chińskim. Sezon grillowy z pewnością zostanie opóźniony w tym roku i jego wpływ może nie zaznaczyć się tak wyraźnie jak w latach ubiegłych – czytamy na stronie KZP-PTCH-Pol-Pig.

Na jakim poziomie utrzymują się natomiast ceny skupu tuczników w Polsce?

Ceny skupu tuczników w Polsce

Jak podkreśla KZP-PTCH, niepewność związana z pandemią nie wpłynęła na sektor produkcji żywca ani na sektor przetwórczy. Produkty wieprzowe na półkach sklepowych są uzupełniane na bieżąco.

Na zakończenie: notowania cen skupu tuczników w Polsce utrzymują się na stabilnym poziomie. Notowania wahają się na poziomie od 5 zł do maksymalnie 6,50 zł/kg w wadze żywej. Natomiast wbc w klasie E: 7,20-8 zł/kg. 

Źródło: KZP-PTCH-Pol-Pig

Czy artykuł był przydatny?

Kliknij na gwiazdkę, by zagłosować

Ocena 5 / 5. Liczba głosów 4

Na razie brak głosów. Możesz być pierwszy!

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *